“İxrac icmalı”nın may sayı təqdim olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “İxrac İcmalı”nın 2021-ci ilin may sayı təqdim edilib. İcmalda qeyd olunub ki, 2021-ci ilin yanvar-aprel ayları ərzində Azərbaycanın ixracı 6,4 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə 697 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2020-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 146 milyon ABŞ dolları və ya 26,5 faiz artıb.
2021-ci ilin yanvar-aprel ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında pambıq mahlıcı (96,4 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda qızıl ikinci (64,6 milyon ABŞ dolları), pomidor (tomat) isə üçüncü (42,3 milyon ABŞ dolları) yerdə qərarlaşıb. Statistikaya əsasən, digər mallar müvafiq olaraq, ilkin formalı polipropilen (37,1 milyon ABŞ dolları), qabığı təmizlənmiş meşə fındığı (34,7 milyon ABŞ dolları), xüsusi kütləsi 0,94-dən az olan ilkin formalı polietilen (33,6 milyon ABŞ dolları), xurma (31,9 milyon ABŞ dolları), elektrik enerjisi (23,2 milyon ABŞ dolları) və s. təşkil edir.
2021-ci ilin yanvar-aprel ayları ərzində Türkiyəyə 216,2 milyon, Rusiyaya 188,5 milyon, İsveçrəyə 68,2 milyon, Gürcüstana 53,5 milyon və ABŞ 23 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2021-ci ilin aprel ayı Azərbaycanın ümumi ixracı 3,2 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 195,4 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2021-cu ilin aprel ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Rusiya (58,7 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Türkiyə ikinci (53,2 milyon ABŞ dolları) və İsveçrə üçüncü (23,3 milyon ABŞ dolları) olub.
2021-ci ilin aprel ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında pambıq mahlıcı (27,8 milyon ABŞ dolları) birinci, qızıl (21,2 milyon ABŞ dolları) ikinci və pomidor (21 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
2021-ci ilin yanvar-aprel ərzində meyvə-tərəvəz ixracı 131,5 milyon, pambıq lifi ixracı 97 milyon, alüminium və ondan hazırlanan məmulatların ixracı 53 milyon, qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 31,4 milyon, pambıq ipliyi ixracı 15,2 milyon, kimya sənayesi məhsullarının ixracı 13,1 milyon, şəkər ixracı 13,3 milyon, bitki heyvan mənşəli piylər və yağlar ixracı 11,2 milyon, spirtli və spirtsiz içkilərin ixracı 5,1 milyon və çay ixracı 3 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
2021-ci ilin yanvar-aprel ayları üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: "MKT İstehsalat Kommersiya" MMC, "P-Aqro" MMC, "Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti"nin Azərbaycan Respublikasındakı nümayəndəliyi, "Baku Steel Company", "Sun Food" MMC, "Azərbaycan Şəkər İstehsalat Birliyi" MMC, "Metal Trader LTD" MMC, "Ram Beynəlxalq Nəqliyyat və Ticarət LTD" MMC, "Critical Fruit” və “Aqrovest” MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus olan şirkətlərin siyahısına isə “Socar Polymer” MMC və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi” başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: "Azəralüminium" MMC, "Azergold" QSC, "Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi" MMC, "Azərenerji" ATSC, "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC, "Caspian Geo" MMC, "Azəripək" MMC, Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti.
Yeni nəsil xidmət ixracı hesab edilən peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri sahəsi xidmət ixracının şaxələnməsi istiqamətində mühüm rola malikdir. 2021-ci ilin yanvar-aprel aylarında “Azərkosmos” ASC tərəfindən dünyanın 27 ölkəsinə 16,9 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib. “Azərkosmos” ASC-nin xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 91 faizini təşkil edib. 2021-ci ilin aprel ayında isə “Azərkosmos” ASC dünyanın 26 ölkəsinə 6,3 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2021-ci ilin yanvar-aprel ayları ərzində “Azərkosmos” ASC-nin xidmət ixracı həyata keçirdiyi ölkələrin siyahısında ilk beşlikdə isə ABŞ (5,1 milyon ABŞ dolları), Malayziya (3,6 milyon ABŞ dolları), Birləşmiş Krallıq (3,3 milyon ABŞ dolları), Fransa (2,8 milyon ABŞ dolları) və BƏƏ (579 min ABŞ dolları ilə) qərarlaşıb.
Koronavirus (COVID-19) pandemiyasının yaratdığı böhran nəticəsində turizm sektorunda müşahidə olunan tənəzzül davam etməkdədir. 2021-ci ilin yanvar-aprel aylarında Azərbaycana dünyanın 134 ölkəsindən 162,9 min və ya əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,3 dəfə az əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs gəlib və baş tutan səfərlər əsas etibarilə qeyri-turizm məqsədilə həyata keçirilib. 2021-ci ilin yanvar-aprel aylarında Azərbaycanda xaricilər bank kartları vasitəsi ilə 112,2 milyon manatlıq əməliyyat aparıblar. 2021-ci ilin aprel ayında isə xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə ölkəmizdə apardıqları əməliyyatların həcmi 28,3 milyon manat təşkil edib.
“İxrac İcmalı”nda 2021-ci ilin aprel ayı ərzində Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişləri barədə də məlumat verilib. 2021-ci ilin yanvar-aprel aylarında Azexport.az portalına 164,2 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac sifarişləri daxil olub. 2021-ci ilin aprel aylarında Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri isə 33 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2021-ci ilin aprel ayında Azexport.az portalına ən çox ixrac sifarişi pambıq, pomidor, kartof, soğan, toyuq əti, quru süd, biyan kökü, pambıq yağı, toyuq yumurtası, çay, mühərrik yağı, şərab, tikinti materialı, qənnadı məhsulu, bal, alma, tekstil, nar şirəsi, zəfəran, noxud, enerji içkisi və s. mallara daxil olub. Məlumat üçün qeyd edək ki, 2017-ci ilin yanvar ayından 2021-ci ilin 30 aprel tarixinə kimi (52 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 145 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 2 milyard 359 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Həmçinin “İxrac İcmalı”nda göstərilib ki, 2021-ci ilin may ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 15,3 milyon ABŞ dolları olub. 2017-ci ildən 2021-ci ilin may ayına qədər “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsilə ixrac edilən mal və məhsulların dəyəri 553 milyon ABŞ dolları təşkil edib.

May Issue of the Export Review Presented
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication presented the Export Review issue for May 2021. The Review mentions that during January-April 2021, the export of Azerbaijan amounted to 6.4 billion US dollars, including non-oil export equal to 697 million US dollars. The non-oil export increased by 146 million US dollars or 26.5 percent compared to the same period in 2020.
In January-April 2021, raw cotton (96.4 million US dollars) took first place among exported products of the non-oil sector. Gold (64.6 million US dollars) and tomatoes (42.3 million US dollars) shared second and third places. According to statistics, following in this list are virgin polypropylene (37.1 million US dollars), peeled hazelnuts (34.7 million US dollars), initial polyethylene with density lower than 0.94 (33.6 million US dollars), persimmon (31.9 million US dollars), electricity (23.2 million US dollars), etc.
In January-April 2021, the value of non-oil products exported to Turkey amounted to 216.2 million US dollars, Russia – 188.5 million US dollars, Switzerland – 68.2 million US dollars, Georgia – 53.5 million US dollars, and to the USA – 23 million US dollars.
In April 2021, exports of Azerbaijan amounted to 3.2 billion US dollars with 195.4 million US dollars in the non-oil sector. In April of this year, Russia (58.7 million US dollars) topped the list of countries exporting the most non-oil goods. Turkey was second (53.2 million US dollars) and Switzerland was third (23.3 million US dollars).
In April 2021, raw cotton (27.8 million US dollars) took first place among exported products of the non-oil sector. Gold (21.2 million US dollars) and tomatoes (21 million US dollars) shared second and third places.
During the first four months of 2021, exports of fruits and vegetables amounted to 131.5 million, cotton fiber – 97 million, aluminum and products made from it – 53 million, ferrous metals and products made from them – 31.4 million, cotton yarn – 15.2 million, chemical industry products – 13.1 million, sugar – 13.3 million, vegetable and animal fat and oils – 11.2 million, alcoholic and non-alcoholic drinks – 5.1 million, and tea – 3 million US dollars.
The top ten companies in the ranking of non-state exporters in January-April 2021 are the following: MKT Industrial Commerce LLC, P-Agro LLC, Representation of Azerbaijan International Mining Company Limited in the Republic of Azerbaijan, Baku Steel Company LLC, Sun Food LLC, Azerbaijan Sugar Production Association LLC, Metal Trader LTD, Ram International Transportation and Trade LLC, Critical Fruit LLC, and Agrovest LLC.
The list of state-owned companies involved in export operations in the non-oil sector is headed by the SOCAR Polymer LLC and SOCAR Marketing and Economic Operations Department. Next on this list are Azeraluminium LLC, Azergold CJSC, Azercotton Agricultural and Industrial Complex LLC, Azerenergy OJSC, Azerbaijan Railways CJSC, Caspian Geo LLC, Azeripek LLC, State Energy Agency of Nakhchivan AR.
Considered as a new generation of service exports, satellite telecommunications, and optical satellite services play an important role in diversifying service exports.
In January-April 2021, Azercosmos OJSC exported services (satellite telecommunication and optical services) worth 16.9 million US dollars to 27 countries of the world. Profit earned from the export of services amounted to 91 percent of the total profit of Azercosmos OJSC. In April 2021, Azercosmos OJSC exported services worth 6.3 million US dollars to 26 countries of the world.
In January-April 2021, the top 5 countries where Azercosmos exported its services included the USA, the UK, France, UAE, and Pakistan. United States (5.1 million US dollars), Malaysia (3.6 million US dollars), the United Kingdom (3.3 million US dollars), France (2.8 million US dollars), and the UAE (579,000 US dollars).
The decline in the tourism sector as a result of the crisis caused by the coronavirus (COVID-19) pandemic continued in the first months of this year. In January-April 2021, 162.9 thousand foreigners and stateless persons arrived in Azerbaijan from 134 countries. That is 3.3 times less than in the same period last year. Most of the visits were for a non-tourism purpose. In January-April 2021, the total cost of operations made by foreign citizens through bank cards in our country amounted to 112.2 million manats. In April 2021, this indicator was 28.3 million manats.
The Export Review also provides information on export orders submitted to the Azexport.az portal in April 2021. The 164.2 million US dollars. In April, this figure was 33 million US dollars. In April 2021, the list of the most popular exported goods included: tomatoes, potatoes, onions, chicken, milk powder, licorice root, cottonseed oil, chicken eggs, tea, engine oil, wine, building material, confectionery, honey, apples, textiles, pomegranate juice, saffron, chickpeas, energy drink, etc. It should be mentioned that from January 2017 to April 30, 2021 (for 52 months), the value of export orders received by the portal Azexport.az from 145 countries amounted to 2 billion 359 million US dollars.
At the same time, according to the Export Review, during May 2021, the total cost of the non-oil export implemented through the One-Stop-Shop Export Support Center was 15.3 million US dollars. From 2017 to May 2021, the total amount of goods and products exported through the One-Stop-Shop Export Support Center was 553 million US dollars.
The “Export Review” can be found in the Review Overview section of the website www.iqtisadiislahat.org