“İxrac icmalı”nın mart sayı təqdim olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “İxrac İcmalı”nın 2021-ci ilin mart sayı təqdim edilib. İcmalda qeyd olunub ki, 2021-ci ilin yanvar-fevral ayları ərzində Azərbaycanın ixracı 2,8 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə 331,3 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2020-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 33,6 milyon ABŞ dolları və ya 11,3 faiz artıb.
2021-ci ilin yanvar-fevral ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında pambıq mahlıcı (37,1 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda qızıl (34,4 milyon ABŞ dolları) ikinci, xurma isə (27,9 milyon ABŞ dolları) üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2021-ci ilin yanvar-fevral ayı ərzində Türkiyəyə 106,9 milyon, Rusiyaya 85,5 milyon, İsveçrəyə 35,2 milyon, Gürcüstana 28,3 milyon və ABŞ-a 13,2 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2021-ci ilin fevral ayında qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 185,2 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Bu ilin fevral ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Türkiyə (54,1 milyon ABŞ dolları) birinci yerdə qərarlaşıb. Bu siyahıda Rusiya ikinci (42,7 milyon ABŞ dolları) və İsveçrə üçüncü (25,1 milyon ABŞ dolları) olub.
2021-ci ilin fevral ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında qızıl (24,7 milyon ABŞ dolları) birinci, pambıq mahlıcı (22,7 milyon ABŞ dolları) ikinci və elektrik enerjisi (15,7 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
Bu ilin ilk iki ayı ərzində meyvə-tərəvəz ixracı 70,5 milyon, pambıq lifi ixracı 37,4 milyon, alüminium və ondan hazırlanan məmulatların ixracı 27,7 milyon, kimya sənayesi məhsullarının ixracı 6,3 milyon, qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 14,6 milyon, pambıq ipliyi ixracı 6,9 milyon, spirtli və spirtsiz içkilərin ixracı 1,9 milyon, şəkər ixracı 4,9 milyon, bitki və heyvan mənşəli piylər və yağlar ixracı 3,9 milyon, çay ixracı 1,4 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
“İxrac İcmalı”-nın 2021-ci ilin yanvar-fevral ayları üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: "MKT İstehsalat Kommersiya" MMC, "Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti"nin Azərbaycan Respublikasındakı nümayəndəliyi, "P-Aqro" MMC, "Baku Steel Company MMC", "Critical Fruit" MMC, "Almeyvə" MMC, "Metal Trader LTD" MMC, "Sun Food" MMC, "Azərbaycan Şəkər İstehsalat Birliyi" MMC və “Aqrovest” MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus şirkətlərin siyahısına isə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi” başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “Socar Polymer” MMC, "Azəralüminium" MMC, "Azergold" QSC, "Azərenerji" ATSC, "Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi" MMC, "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC, “Azəripək” MMC, “Azərtütün Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC və "Azərbaycan Hava Yolları" QSC.
“İxrac İcmalı”nda həm də xidmət ixracına yer ayrılıb. 2021-ci ilin yanvar-fevral aylarında “Azərkosmos” ASC tərəfindən dünyanın 23 ölkəsinə 8,5 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib. “Azərkosmos” ASC-nin xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 90 faizini təşkil edib. 2021-ci ilin fevral ayında isə “Azərkosmos” ASC dünyanın 21 ölkəsinə 6,5 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib. 2021-ci ilin yanvar-fevral ayları ərzində daxil olan ixrac sifarişlərinin ilk beşliyində isə ABŞ, Birləşmiş Krallıq, Fransa, BƏƏ və Pakistan qərarlaşıb.
Koronavirus (COVID-19) pandemiyasının yaratdığı böhran nəticəsində turizm sektorunda müşahidə olunan tənəzzül cari ilin ilk aylarında da davam edib. Dövlət Sərhəd Xidmətinin məlumatına əsasən 2021-ci ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycana dünyanın 123 ölkəsindən 72,1 min və ya əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 5,9 dəfə az əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs gəlib və baş tutan səfərlər əsas etibarilə qeyri-turizm məqsədilə həyata keçirilib.
2021-ci ilin fevral ayında xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə ölkəmizdə apardıqları əməliyyatların həcmi 25,5 milyon manat təşkil edib. 2021-ci ilin yanvar-fevral aylarında isə əcnəbilər bank kartları vasitəsi ilə 50,5 milyon manatlıq əməliyyat aparıblar.
“İxrac İcmalı”nda 2021-ci ilin fevral ayı ərzində Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişləri barədə də məlumat verilib. Göstərilib ki, bu ilin fevral ayında Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri isə 35,3 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2021-ci ilin yanvar-fevral aylarında Azexport.az portalına 89,2 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac sifarişləri daxil olub.
2021-ci ilin fevral ayında Azexport.az portalına ən çox ixrac sifarişi tütün, şəkər tozu, fındıq ləpəsi, günəbaxan yağı, biyan kökü, çay, şərab, toyuq yumurtası, meyvə şirəsi, kosmetik vasitə, mühərrik yağı, qənnadı məhsulu, pambıq, toyuq əti, zəfəran, sarımsaq və s. mallara daxil olub. Məlumat üçün qeyd edək ki, 2017-ci ilin yanvar ayından 2021-ci ilin 28 fevral tarixinə kimi (50 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 143 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 2 milyard 285 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
“İxrac İcmalı”nda həmçinin göstərilib ki, 2021-ci ilin mart ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 18,4 milyon ABŞ dolları olub. 2017-ci ildən 2021-ci ilin mart ayına qədər “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsilə ixrac edilən mal və məhsulların dəyəri 520,6 milyon ABŞ dolları təşkil edib.

March Issue of the Export Review Presented
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication presented the Export Review issue for March 2021. The Review mentions that during January-February 2021, the export of Azerbaijan amounted to 2.8 billion US dollars, including non-oil export equal to 331.3 million US dollars. The non-oil export increased by 33.6 million US dollars or 11.3 percent compared to the same period in 2020.
In January-February 2021, raw cotton (37.1 million US dollars) took first place among exported products of the non-oil sector. Gold (34.4 million US dollars) and persimmon (27.9 million US dollars) shared second and third places.
In January-February 2021, the value of non-oil products exported to Turkey amounted to 106.9 million US dollars, Russia – 85.5 million US dollars, Switzerland – 35.2 million US dollars, Georgia – 28.3 million US dollars, and to the USA – 13.2 million US dollars.
In February 2021, exports in the non-oil sector amounted to 185.2 million US dollars. In February of this year, Turkey (54.1 million US dollars) topped the list of countries exporting the most non-oil goods. Russia was second (42.7 million US dollars) and Switzerland was third (25.1 million US dollars).
In February 2021, gold (24.7 million US dollars) took first place among exported products of the non-oil sector. Raw cotton (22.7 million US dollars) and electricity (15.7 million US dollars) shared second and third places.
During the first three months of 2021, exports of fruits and vegetables amounted to 70.5 million, cotton fiber – 37.4 million, aluminum and products made from it – 27.7 million, chemical industry products – 6.3 million, ferrous metals and products made from them – 14.6 million, cotton yarn – 6.9 million, alcoholic and non-alcoholic drinks – 1.9 million, sugar – 4.9 million, vegetable and animal fat and oils – 3.9 million, and tea – 1.4 million US dollars.
The February issue of the Export Review presents a rating of the main non-oil sector exporting companies. The top ten companies in the ranking of non-state exporters in January-February 2021 are the following: MKT Industrial Commerce LLC, Representation of Azerbaijan International Mining Company Limited in the Republic of Azerbaijan, P-Agro LLC, Baku Steel Company LLC, Critical Fruit LLC, Almeyve LLC, Metal Trader LLC, Sun Food LLC, Azerbaijan Sugar Production Association and Agrovest LLC.
The list of state-owned companies involved in export operations in the non-oil sector is headed by the SOCAR Marketing and Economic Operations Department. Next on this list are SOCAR Polymer LLC, Azeraluminium LLC, Azergold CJSC, Azerenergy OJSC, Azercotton Agricultural, and Industrial Complex LLC, Azerbaijan Railways CJSC, Azeripek LLC, Azertutun Agricultural and Industrial Complex LLC, and Azerbaijan Airlines CJSC.
The Export Review also informs on the export of services. According to the Review, in January-February 2021, Azercosmos OJSC exported services (satellite telecommunication and optical services) worth 8.5 million US dollars to 23 countries of the world. Profit earned from the export of services amounted to 90 percent of the total profit of Azercosmos OJSC. In February 2021, Azercosmos OJSC exported services worth 6.5 million US dollars to 21 countries of the world. In January-February 2021, the top 5 countries where Azercosmos exported its services included the USA, the UK, France, UAE, and Pakistan.
The decline in the tourism sector as a result of the crisis caused by the coronavirus (COVID-19) pandemic continued in the first months of this year. According to the State Border Service, in January-February 2021, 72,100 foreigners and stateless persons arrived in Azerbaijan from 123 countries. That is 5.9 times less than in the same period last year. Most of the visits were for a non-tourism purpose.
In February 2021, the total cost of operations made by foreign citizens through bank cards in our country amounted to 25.5 million manat. In February 2021, this indicator was 0.5 million manat.
The Export Review also provides information on export orders submitted to the Azexport.az portal in February 2021. The total amount of export orders submitted to the portal for this period amounted to 35.3 million US dollars. During January-February 2021, the cost of total orders submitted to the portal was 89.2 million US dollars.
In February 2021, the list of the most popular exported goods included: tobacco, powdered sugar, hazelnut kernels, sunflower oil, licorice root, tea, wine, chicken eggs, fruit juice, cosmetics, motor oil, confectionery, cotton, chicken, saffron, garlic, etc. From January 2017 to February 28, 2021 (for 50 months), the value of export orders received by the portal Azexport.az from 143 countries amounted to 2 billion 285 million US dollars.
At the same time, according to the Export Review, during March 2021, the total cost of the non-oil export implemented through the One-Stop-Shop Export Support Center was 18.4 million US dollars. From 2017 to March 2021, the total amount of goods and products exported through the One-Stop-Shop Export Support Center was 520.6 million US dollars.
The “Export Review” can be found in the Review Overview section of the website www.iqtisadiislahat.org