İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) “İxrac icmalı”nın növbəti sayını təqdim edib. İcmala əsasən, 2026-cı ilin yanvar ayında Azərbaycanın qeyri-neft sektoru üzrə ixracı 2025-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 9% artaraq 268,4 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Bu dövrdə yeyinti məhsulları üzrə ixrac 22,6% artaraq 103 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
Cari ilin birinci ayında ixrac olunan şəkər ötən ilin müvafiq dövrünə nəzərən 169,3%, pambıq iplik 137,6%, bitki və heyvan mənşəli piylər və yağlar 90,8%, alüminium və onlardan hazırlanan məmulatlar 39,5%, meyvə-tərəvəz 32,1%, pambıq lifi 23,2%, çay 20,9%, spirtli və spirtsiz içkilər 14,2% artıb.
2026-cı ilin yanvar ayında aqrar məhsullar üzrə ixrac 32,6% artaraq 85,7 milyon ABŞ dolları, aqrar-sənaye məhsulları üzrə ixrac 21,9 milyon ABŞ dollarına bərabər olub. Bütövlükdə, aqrar və aqrar-sənaye məhsullarının birgə ixracı 23,8% artaraq 107,6 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Qeyd olunan dövrdə ixrac edilmiş qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında qızıl ( 33 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda qabığı təmizlənmiş meşə fındığı (29,3 milyon ABŞ dolları) ikinci, xurma (təzə) (22,3 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2026-cı ilin yanvar ayında Rusiya Federasiyasına 77 milyon ABŞ dolları, İsveçrəyə 38,6 milyon ABŞ dolları, Gürcüstana 31,6 milyon ABŞ dolları, Türkiyəyə 31,5 milyon ABŞ dolları, Ukraynaya isə 15,2 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2026-cı ilin yanvar ayı üzrə hazırlanmış qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunublar: "Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti"nin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi, “AGRARCO” MMC, "Prime Cotton” MMC, "Baku Steel Company" QSC, “Prime LM" MMC, "KHAN-EL" MMC, “Azərbaycan Şəkər İstehsalat Birliyi" MMC, “AFA Export” MMC, "P-AQRO" MMC, "Mors Trading" MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus olan şirkətlərin siyahısına “AzerGold” QSC başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunublar: “SOCAR Polymer” MMC, ARDNŞ-nin Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi, “Azəralüminium” MMC, "Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi" MMC, "Naxçıvan Enerji" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti, "Sənayecihaz" EİM, “SOCAR CAPE” MMC, "Qaradağ Şüşə Zavodu" ASC, "Azərxalça" ASC.
2026-cı ilin yanvar ayında Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (Azərkosmos) tərəfindən dünyanın 32 ölkəsinə 1,5 milyon ABŞ dolları dəyərində peyk telekommunikasiya xidmətləri ixrac edilib. “Azərkosmos”un xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 65%-ni təşkil edib.
Hesabat dövründə peyk telekommunikasiya xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində 348,5 min ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 283 min ABŞ dolları ilə Lüksemburq, 187,2 min ABŞ dolları ilə İsveç, 72,4 min ABŞ dolları ilə Türkiyə, 69,6 min ABŞ dolları ilə Pakistan qərarlaşıb.

January 2026 Issue of "Export Review" Published
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) has presented the next issue of the "Export Review." According to the review, Azerbaijan's non-oil sector exports in January 2026 increased by 9% compared to the corresponding period in 2025, totaling 268.4 million USD. During this period, exports of food products grew by 22.6%, reaching 103 million USD.
In the first month of the current year, exports of sugar increased by 169.3%, cotton yarn by 137.6%, vegetable and animal fats and oils by 90.8%, aluminum and articles thereof by 39.5%, fruits and vegetables by 32.1%, cotton fiber by 23.2%, tea by 20.9%, and alcoholic and non-alcoholic beverages by 14.2% compared to the same period last year.
In January 2026, exports of agricultural products increased by 32.6% to 85.7 million USD, while exports of agro-industrial products amounted to 21.9 million USD. Overall, combined exports of agricultural and agro-industrial products rose by 23.8%, totaling 107.6 million USD.
In the list of non-oil goods exported during the reporting period, gold (33 million USD) ranked first. Shelled hazelnuts (29.3 million USD) ranked second, and fresh persimmons (22.3 million USD) ranked third.
In January 2026, non-oil goods worth 77 million USD were exported to the Russian Federation, 38.6 million USD to Switzerland, 31.6 million USD to Georgia, 31.5 million USD to Türkiye, and 15.2 million USD to Ukraine.
The following companies were represented in the top ten of the ranking of non-state exporting entities for January 2026: Representation of "Azerbaijan International Mining Company Limited" in the Republic of Azerbaijan, "AGRARCO" LLC, "Prime Cotton" LLC, "Baku Steel Company" CJSC, "Prime LM" LLC, "KHAN-EL" LLC, "Azerbaijan Sugar Production Association" LLC, "AFA Export" LLC, "P-AGRO" LLC, "Mors Trading" LLC.
"AzerGold" CJSC leads the list of state-owned companies involved in non-oil export operations. The following companies were subsequently represented in this list: "SOCAR Polymer" LLC, SOCAR Marketing and Economic Operations Department, "Azeraluminium" LLC, "Azerpambiq Agrarian Industrial Complex" LLC, "Nakhchivan Energy" Limited Liability Company, "Sanayecihaz" Scientific Production Association, "SOCAR CAPE" LLC, "Garadagh Glass Plant" OJSC, "Azerkhalcha" OJSC.
In January 2026, the Space Agency of the Republic of Azerbaijan (Azercosmos) exported satellite telecommunication services worth 1.5 million USD to 32 countries. Revenues from service exports accounted for 65% of Azercosmos's total income.
In the reporting period, the top five destinations for satellite telecommunication service exports were the United Kingdom with 348.5 thousand USD, Luxembourg with 283 thousand USD, Sweden with 187.2 thousand USD, Türkiye with 72.4 thousand USD, and Pakistan with 69.6 thousand USD.