İsveçrənin Əməkdaşlıq İdarəsinin regional direktoru İİTKM-də olub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı İsveçrənin Əməkdaşlıq İdarəsinin (SECO) Cənubi Qafqaz üzrə Regional Direktor müavini Alberto Hernandezi qəbul edib.
Görüşdə maliyyə proqramlaşdırılması modelinin qurulması istiqamətində İİTKM-in potensialının gücləndirilməsinə SECO-nun texniki dəstəyi eləcə də, özəl sektorun inkişafı üzrə rəqəmsal ticarət, müəssisələrin rəqəmsal platforma üzərindən idarə edilməsi və qadın sahibkarlığının inkişafı məsələləri müzakirə olunub. Vüsal Qasımlı Azərbaycanda rəqəmsal transformasiya və kiçik və orta biznesin real vaxt rejimində resurslarının planlaşdırılması və bu istiqamətdə İİTKM-in layihələri olan www.azerp.az, Azexport.az, Enterpriseazerbaijan.com, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi və Rəqəmsal Ticarət Qovşağının vahid ekosistem şəklində sahibkarlığın inkişafına dəstək xidmətləri barədə qonağı məlumatlandırıb. Eyni zamanda, bu platformaların istifadəsi və geniş tətbiqinin Azərbaycanın transsərhəd ticarət və xidmət əməliyyatlarının onlayn həyata keçirilməsi və qlobal ERP istifadəçiləri şəbəkəsinə qoşulmasını asanlaşdıracağını qeyd edib.
SECO-nun Cənubi Qafqaz üzrə Regional Direktor müavini Alberto Hernandez Azərbaycanda özəl sektorun və maliyyə sektorunun inkişafı istiqamətində SECO tərəfindən icra olunan fəaliyyətlər barədə məlumat verib.
Daha sonra İİTKM-in Azexport.az portalının meneceri Ayxan Qədəşov müəssisə resurslarının planlaşdırılmasına dəstək məqsədilə yaradılan www.azerp.az portalı və AzERP sisteminin iş prinsipi və funksional modulları barədə təqdimat edərək iqtisadiyyatın rəqəmsallaşması və sahibkarlara dəstək imkanlarının yaradılması istiqamətində portalın təmənnasız xidmət göstərərək KOS-lara öz xərclərinə qənaət etməyə və səmərəliliyi artırmağa imkan yaratması barədə məlumat verib.
Görüşdə SECO-nun ölkə proqramı üzrə meneceri Aytən Axundova və İİTKM-in Layihələr Departamentinin rəhbəri Vüsalə Cəfərova da iştirak edib.

The Regional Director of the Swiss Cooperation Office Visited CAERC
Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) Vusal Gasimli received Deputy Regional Director of Swiss Cooperation Office for the South Caucasus Alberto Hernandez.
The meeting focused on technical support of SECO to strengthen the capacity of the CAERC to build a financial programming model, as well as digital trade for the development of the private sector, digital enterprise management, and the development of women's entrepreneurship. Vusal Gasimli informed the guest about real-time planning of resources for small and medium-sized entrepreneurs in Azerbaijan. He also talked about CAERC projects – www.azerp.az, Azexport.az, EnterpriseAzerbaijan.com, One-Stop-Shop Export Support Center, and Digital Trade Hub working together as a single e0cosystem. At the same time, he noted that the application and widespread use of these platforms would facilitate the online implementation of cross-border trade and service operations in Azerbaijan and connect to the global network of ERP users.
Deputy Regional Director of SECO for the South Caucasus Alberto Hernandez told about the work implemented by SECO to develop and private and financial sectors in Azerbaijan.
Afterward, the Manager of the CAERC portal Azexport.az made a presentation about www.azerp.az portal created to support the planning of enterprises’ resources and working principle and functional modules of AzERP system. He also noted that the portal provides assistance to the entrepreneurs free of charge and creates opportunities for SMEs to save their expenses and time.
SECO Country Program Manager Aytan Akhundova and Head of the Projects Department of the CAERC Vusala Jafarova also participated in the meeting.