İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə məşğulluğun artırılması ilə bağlı görüş keçirilib
“Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində 2024-2026-cı illərdə əhalinin məşğulluq imkanlarının artırılmasına dair Tədbirlər Planı”nın növbəti illər üzrə hədəf göstəricilərinin dəqiqləşdirilməsinə dair müzakirələr keçirilib. Onlayn görüşdə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin müdir müavini Səbinə Cumazadə, Sahəvi Proqramların monitorinqi sektorunun müdiri Elşən Yusifli və müvafiq sektorun aparıcı məsləhətçisi Qurban Rzayev və Tədbirlər Planında qeyd edilmiş əsas icraçı qurumların məsul şəxsləri iştirak ediblər.
Tədbirlər Planında nəzərdə tutulan indikatorlar üzrə icraçı qurumlar tərəfindən həyata keçirilən koordinasiyalı fəaliyyət işğaldan azad olunmuş ərazilərdə məşğulluq imkanlarının artırılması ilə yanaşı, dayanıqlı məskunlaşmanın təmin edilməsinə xidmət edir. Görüş zamanı Tədbirlər Planı çərçivəsində görülmüş işlərə dair 2024-cü il üzrə hesabatlılığın təmin edilməsi, o cümlədən növbəti mərhələdə qarşıda duran vəzifələrinin icrasına dair indikativ planlaşdırma zamanı diqqət yetirilməli istiqamətlər vurğulanıb.
Tədbirlərin tam və effektiv icrasının həyata keçirilməsi, qiymətləndirmə imkanlarının artırılması üçün 2025-ci il üçün Tədbirlər Planının hər bir bəndi üzrə nəzərdə tutulmuş indikatorların mahiyyəti üzrə alt indikatorlara bölünməsinin və hədəf göstəricilərinin dəqiqləşdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində 2024-2026-cı illərdə əhalinin məşğulluq imkanlarının artırılmasına dair Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 13 dekabr tarixli 942s nömrəli Sərəncamının 2-ci bəndinə əsasən, Tədbirlər Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının monitorinq və qiymətləndirilməsi İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinə tapşırılıb.

A meeting was held on increasing employment in the liberated territories
Discussions were conducted to specify target indicators for the upcoming years of the “Action Plan on Increasing Employment Opportunities of the Population in the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan for 2024-2026.” The online meeting was attended by Sabina Jumazade, Deputy Head of the Monitoring and Evaluation Division at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication; Elshan Yusifli, Head of the Sectoral Programs Monitoring Sector; and Gurban Rzayev, leading advisor of the relevant sector, along with responsible representatives from the primary implementing agencies outlined in the Action Plan.
The coordinated efforts undertaken by the implementing agencies to achieve the indicators stipulated in the Action Plan contribute to enhancing employment opportunities in the liberated territories and ensuring sustainable resettlement. During the meeting, emphasis was placed on the areas requiring attention during indicative planning for the next phase of implementation.
To ensure the comprehensive and effective execution of the measures and to strengthen assessment capabilities, the necessity of subdividing the indicators for each item of the Action Plan for 2025 into sub-indicators and defining target indicators was highlighted.
It is important to note that, in accordance with paragraph 2 of Order No. 942s of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, dated December 13, 2023, approving the “Action Plan on Increasing Employment Opportunities of the Population in the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan for 2024-2026,” the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication has been tasked with monitoring and evaluating the implementation of the measures outlined in the Action Plan.