İqtisadi Şuranın növbəti iclası keçirilib
27 fevral tarixində Azərbaycan Respublikası İqtisadi Şurasının sədri, Baş nazir Əli Əsədovun rəhbərliyi ilə keçirilən iclasın gündəliyində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30 may 2025-ci il tarixli Sərəncamındakı tapşırıqlardan irəli gələrək “Azərbaycan Respublikasının 2027-2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın layihəsi və əsas hədəflərin müzakirəsi, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair II Dövlət Proqramı”nın layihəsi, eləcə də 2025-ci ildə iqtisadi artım, onun əsas amilləri və fəaliyyət sahələrində mövcud vəziyyət, 2025-ci ilin yekunları üzrə makroiqtisadi və maliyyə sabitliyi sahəsində vəziyyət və siyasət istiqamətləri, habelə digər cari məsələlər ətraflı müzakirə olunub.
Gündəlikdə olan məsələlər üzrə Baş nazirin müavinləri Samir Şərifov və Şahin Mustafayev, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımov çıxış ediblər. İclasda təqdim olunan məsələlərə dair İqtisadi Şuranın üzvləri tərəfindən rəy və təkliflər bildirilib.
İclasın yekununda “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın layihəsi və digər məsələlər barədə müvafiq tapşırıqlar verilib.

On February 27, a meeting was held under the leadership of the Chairman of the Economic Council of the Republic of Azerbaijan, Prime Minister Ali Asadov. The agenda focused on detailed discussions regarding the draft "Strategy for Socio-Economic Development of the Republic of Azerbaijan for 2027–2030" and its core targets, arising from the instructions in the President's Order dated May 30, 2025.
The meeting also addressed the draft "II State Program on the Great Return to the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan," as well as economic growth in 2025, its primary drivers, and the current situation across various sectors of activity. Furthermore, the status of macroeconomic and financial stability as of the end of 2025, policy directions, and other current matters were thoroughly discussed.
Deputy Prime Ministers Samir Sharifov and Shahin Mustafayev, Minister of Economy Mikayil Jabbarov, and the Chairman of the Central Bank Taleh Kazimov delivered speeches on the agenda items. Members of the Economic Council provided their opinions and proposals regarding the issues presented during the meeting.
At the conclusion of the session, relevant instructions were issued concerning the draft "Strategy for Socio-Economic Development of the Republic of Azerbaijan for 2027–2030" and other discussed matters.