İnklüziv sosial inkişaf və sosial təminat üzrə İşçi qrupu növbəti iclasını keçirib
"Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulan hədəflərin icrası ilə bağlı İnklüziv sosial inkişaf və sosial təminat üzrə İşçi qrupun iclası keçirilib.
Videokonfrans formatında keçirilən iclas Strategiyanın “İnkişafdan hər bir vətəndaşın bəhrələnməsi” və “Yüksək və ədalətli sosial təminat” məqsədləri üzrə 2025-ci il ərzində görülmüş işlərin monitorinq və qiymətləndirməsinə dair hesabatın müzakirəsinə həsr olunub.
İşçi qrupunun sədri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Vüsal Nəsirli 2025-ci ildə növbəti, 2018-ci ildən isə beşinci sosial islahat paketinin icra edildiyini bildirib. O, sosial ödənişlərdəki artım dinamikasının, sosial təminat sisteminin gücləndirilməsi tədbirlərinin ötən il də uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin İqtisadi təhlil şöbəsinin müdiri Elnur Ələkbərov “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın “İnkişafdan hər bir vətəndaşın bəhrələnməsi” və “Yüksək və ədalətli sosial təminat inklüziv cəmiyyət” məqsədləri üzrə 2025-ci il ərzində görülən işlərlə bağlı hesabatı təqdim edib.
Əməkhaqqı sisteminin təkmilləşdirilməsi, özəl sektorda məşğulluğun inkişafının stimullaşdırılması, məşğulluğun səmərəliliyinin artırılması, aztəminatlı və yoxsulluğa həssas təbəqənin sosial müdafiəsinə əlavə imkanların yaradılması, pensiya təminatı sisteminin maliyyə dayanıqlılığının təmin edilməsi və pensiyaçıların dövlət təminatının əhatəliliyinin genişləndirilməsi və sosial cəhətdən həssas əhali qruplarının dayanıqlı sosial xidmətlərlə təminatının artırılması kimi fəaliyyət istiqamətləri üzrə görülmüş işlərə dair müzakirələr aparılıb və təkliflər səsləndirilib.

The Working Group on Inclusive Social Development and Social Protection Held its Next Meeting
A meeting of the Working Group on Inclusive Social Development and Social Protection was held to discuss the implementation of the goals outlined in the "Social and Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026".
The meeting, conducted in videoconference format, was dedicated to discussing the report on the monitoring and evaluation of the work carried out in 2025 in relation to the Strategy’s goals of “Ensuring that every citizen benefits from development” and “Achieving high and equitable social protection.”
The chairperson of the Working Group, Vusal Nasirli, Deputy Minister of Labor and Social Protection of the Population, stated that in 2025, the next, and since 2018, the fifth social reform package had been implemented. He emphasized that the dynamic growth of social payments and measures to strengthen the social protection system had continued successfully last year.
Elnur Alakbarov, Head of the Economic Analysis Department at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), presented a report on the work carried out in 2025 in relation to the goals of the "Social and Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026", specifically under the headings “Ensuring that every citizen benefits from development” and “Achieving high and equitable social protection and an inclusive society.”