İİTKM və DİA İnsan Hüquqları Günü münasibətilə seminar keçirib
İqtisadi İslahtların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində İnsan Hüquqları Günü münasibətilə “İnsan hüquqları: müasir tendensiyalar və hüquqi müdafiə mexanizmləri” mövzusunda seminar keçirilib. Tədbir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının dəstəyi, İslahat Könüllülərinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Seminarı giriş sözü ilə İqtisadi təhlil şöbəsinin müdiri Elnur Ələkbərov açıb. O, insan hüquqları sahəsində maarifləndirmə işinin əhəmiyyətindən danışıb, bu istiqamətdə gənclərin bilik və hüquqi düşüncəsinin artırılmasının vacibliyini qeyd edib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Hüquq kafedrasının müdiri, professor İsaxan Vəliyev çıxış edərək insan hüquqlarının hüquqi dövlət quruculuğundakı yerindən, beynəlxalq hüquqi yanaşmalardan və müasir dövrdə bu sahədə aktuallıq kəsb edən məsələlərdən bəhs edib.
Seminar çərçivəsində hüquq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, Hüquq kafedrasının müəllimi Gülnaz Ələsgərova mövzu çərçivəsində ətraflı çıxış edib, insan hüquqları sahəsində yeni tendensiyalar, milli və beynəlxalq müdafiə mexanizmləri, hüquq və azadlıqların təmin olunması üzrə institusional və hüquqi alətlər barədə məlumat verilib.
İnteraktiv formatda keçən seminar iştirakçıların suallarının cavablandırılması və mövzu ətrafında fikir mübadiləsi ilə yekunlaşıb.

CAERC and the Academy of Public Administration Hold Seminar in Honor of Human Rights Day
A seminar titled "Human Rights: Modern Trends and Legal Protection Mechanisms" was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) in honor of Human Rights Day. The event was organized by the Reform Volunteers with the support of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan.
The seminar was opened with introductory remarks by Elnur Alakbarov, Head of the Economic Analysis Department. He spoke about the importance of raising public awareness on human rights and emphasized the need to strengthen young people's knowledge and legal awareness in this field.
Professor Isakhan Valiyev, Head of the Law Department at the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, addressed the role of human rights in building the rule of law, international legal approaches, and the issues currently relevant in this field.
As part of the seminar, Gulnaz Alasgarova, PhD in Law, Associate Professor and lecturer at the Law Department, delivered a detailed presentation on the topic, providing information on new trends in the field of human rights, national and international protection mechanisms, and the institutional and legal instruments used to ensure rights and freedoms.
Held in an interactive format, the seminar concluded with a question-and-answer session and an exchange of views among the participants.