İİTKM turizmin inkişafına dair Dövlət Proqramının monitorinq və qiymətləndirilməsini həyata keçirəcək
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasında turizmin inkişafına dair 2026–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının monitorinqini və qiymətləndirilməsini Azərbaycan Respublikası Dövlət Turizm Agentliyinin sifarişi əsasında İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi həyata keçirəcək.
Dövlət Proqramının əsas məqsədləri turizm bazarında rəqabətqabiliyyətli turizm məhsullarının təqdim edilməsi, turizm sahəsində idarəetmə və tənzimləmə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, regionlarda turizmin inkişafının təşviq edilməsi, eləcə də effektiv brendinq və marketinq fəaliyyətinin təşkilidir.
Sənəddə turizm sektorunun inkişafının stimullaşdırılması məqsədilə bir sıra institusional və iqtisadi tədbirlər də müəyyənləşdirilib. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə “Turizm haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun təkmilləşdirilməsi, turizm fəaliyyəti ilə bağlı layihələrə investisiya təşviqi sənədinin verilməsi mexanizminin təkmilləşdirilməsi və Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan subsidiya şərtlərinə dair təkliflərin hazırlanması tapşırılıb.
Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi hava nəqliyyatının turizmin inkişafına töhfəsinin artırılmasına dair təkliflərini üç ay müddətində hazırlayaraq Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim edəcək.
Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin maliyyələşdirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyi ilə birlikdə hər il dövlət büdcəsinin və dövlət investisiya proqramlarının tərtibi prosesində zəruri maliyyə vəsaitinin nəzərdə tutulması üçün müvafiq tədbirlər görəcək.
Dövlət Proqramının icrasının əlaqələndirilməsi və icrasına nəzarət Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti tərəfindən həyata keçiriləcək, görülmüş tədbirlər barədə ildə bir dəfə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat təqdim olunacaq.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has signed an Order approving the “State Program on the Development of Tourism in the Republic of Azerbaijan for 2026–2030.”
According to the Order, the monitoring and evaluation of the implementation of the measures envisaged under the State Program will be carried out by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) at the request of the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan.
The main objectives of the State Program are to introduce competitive tourism products to the tourism market, improve management and regulatory mechanisms in the tourism sector, promote tourism development in the regions, as well as organize effective branding and marketing activities.
The document also identifies a number of institutional and economic measures aimed at stimulating the development of the tourism sector. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan has been tasked with preparing proposals on improving the Law of the Republic of Azerbaijan “On Tourism,” enhancing the mechanism for issuing investment promotion documents for projects related to tourism activities, and developing proposals on the subsidy conditions envisaged under the State Program.
At the same time, the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan will prepare proposals on increasing the contribution of air transport to tourism development within three months and submit them to the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
For the purpose of financing the measures envisaged under the State Program, the Ministry of Finance and the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, together with the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan, will take the necessary measures to ensure that the required financial resources are provided for each year during the preparation of the state budget and state investment programs.
Coordination of the implementation of the State Program and oversight of its implementation will be carried out by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan. Information on the measures taken will be submitted to the President of the Republic of Azerbaijan once a year.