İİTKM “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya” üzrə monitorinqi Qazax, Ağstafa və Tovuz rayonlarında davam etdirib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nümayəndələri “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya”nın icrasının monitorinqi və qiymətləndirilməsi məqsədilə Qazax, Ağstafa və Tovuz rayonlarında səfərdə olublar.
Səfərdə İİTKM ilə yanaşı, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, eləcə də yerli icra hakimiyyəti orqanlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Qazax rayonunda İncəsu su anbarında beton üzlüklərin vəziyyətinə, nasos stansiyasında istismardan çıxmış 5 nasosdan bərpaya ehtiyacı olan üç nasosa və təhlükəli vəziyyətdə çalışa 2 nasosun texniki vəziyyətinə, nasos stansiyasından hovuza ötürülən qəzalı su borularına baxış keçirilib.
Coğazçay su anbarında qəza su tullayıcı kanalının sıradan çıxmış təzyiqsöndürmə hovuzu, anbardan verilən suyun çıxış hissəsində mövcud vəziyyət və texniki problemlər yerində qiymətləndirilib.
Ağstafaçay su anbarında su buraxılış şlüzlərinin, qəza su tullayıcı qurğuların və aşınmaya məruz qalmış beton üzlüklərin vəziyyəti müşahidə olunub.
Qazax və Ağstafa rayonlarında Kür çayı sahilində yerləşən, sel və daşqın riskinə məruz qalan kəndlərdə pay torpaqları, əkin sahələri və örüş yerlərinə baxış keçirilib, mövcud risklər və görülməsi zəruri olan tədbirlər müzakirə olunub.
Tovuzçay su anbarında qaldırıcı kranların texniki vəziyyəti, eləcə də Tovuz rayonunun əkin sahələrinin suvarılmasında istifadə olunan kanalların fəaliyyəti və səmərəliliyi qiymətləndirilib.
Səfər çərçivəsində monitorinq qrupunun nümayəndələri Qazax Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rəcəb Babaşovla görüşüblər. Görüşdə Milli Strategiya çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər, o cümlədən su təsərrüfatı infrastrukturunun mövcud vəziyyəti, su itkilərinin azaldılması, qurğuların etibarlı istismarı və su ehtiyatlarının daha səmərəli idarə olunması istiqamətində görülən işlər və qarşıda duran vəzifələr müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin 10 oktyabr 2024-cü il tarixli Sərəncamına əsasən, “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya”da nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının monitorinqini və qiymətləndirilməsini, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin sifarişi əsasında, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi həyata keçirir.

CAERC continued its monitoring of the "National Strategy for the Efficient Use of Water Resources" in Gazakh, Agstafa, and Tovuz districts
Representatives of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) visited the Gazakh, Agstafa, and Tovuz districts to monitor and evaluate the implementation of the "National Strategy for the Efficient Use of Water Resources."
Alongside CAERC, the visit involved representatives from the Azerbaijan State Water Resources Agency, the Ministry of Agriculture, the Ministry of Emergency Situations, the Ministry of Ecology and Natural Resources, as well as local executive authorities.
In the Gazakh district, inspections were carried out at the Injasu reservoir to assess the condition of the concrete linings, the technical state of the pumping station—specifically three out of five decommissioned pumps requiring restoration and two operating under hazardous conditions—and the damaged water pipelines leading from the pumping station to the basin.
At the Joghazchay reservoir, the monitoring team conducted an on-site evaluation of the damaged stilling basin of the emergency spillway channel, alongside the current conditions and technical issues at the reservoir's water discharge outlet.
At the Agstafachay reservoir, inspections focused on the condition of the water release sluices, emergency spillway structures, and eroded concrete linings.
Furthermore, share lands, cultivated fields, and pastures were inspected in the villages situated along the Kura River in the Gazakh and Agstafa districts that are exposed to flood and torrent risks; current risks and necessary countermeasures were thoroughly discussed.
At the Tovuzchay reservoir, the technical state of the hoisting cranes was evaluated, along with the performance and efficiency of the canals utilized for irrigating the agricultural fields of the Tovuz district.
Within the scope of the visit, members of the monitoring group met with Rajab Babashov, Head of the Gazakh District Executive Authority. The meeting featured discussions on the measures implemented under the National Strategy, including the current state of water infrastructure, the reduction of water losses, the reliable operation of facilities, the completed works, and upcoming tasks directed toward more efficient water resource management.