İİTKM-in yeni nəşri “Insurtech” dərc olundu
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası və Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası ilə birgə əməkdaşlığı nəticəsində ”InsurTech" adlı dərs vəsaiti nəşr edilib.
İİTKM-in icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlının elmi redaktorluğu ilə ərsəyə gələn dərs vəsaitində "İnsurTech" fenomeninin elmi-nəzəri əsasları, tətbiq istiqamətləri və onun qlobal sığorta ekosisteminə təsir mexanizmləri kompleks şəkildə təhlil olunub. Kitabda həm beynəlxalq təcrübə, həm də milli kontekstdə rəqəmsallaşmanın sığorta sektoruna gətirdiyi imkanlar və institusional çağırışlar araşdırılıb.
“İnsurTech" dərs vəsaiti ali təhsil müəssisələrində sığorta işinin təşkili ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələr, eləcə də, sığorta sahəsində çalışan mütəxəssislər üçün nəzərdə tutulub.
Dərs vəsaitinin yazılmasına maliyyə və sığorta sahəsinin aparıcı mütəxəssisləri cəlb olunub. Layihənin rəhbəri və həmmüəlliflərdən biri İİTKM-in Dövlət proqramları şöbəsinin müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Lətif Zeynallıdır. Digər həmmüəlliflər Şəhriyar Həbilov (Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankı), Ülviyyə Cabbarova (“PAŞA Həyat Sığorta” ASC), Qoşqar Şəkərəliyev (“AzSığorta” ASC), Günay Paşa (“Xalq Həyat” Sığorta Şirkəti ASC), Niyaz İsmayılov (“PAŞA Sığorta” ASC), Uğur İbrahimli (“Meqa Sığorta” ASC), Vüsal Məsiyev (İcbari Sığorta Bürosu) Coşkun Gölpınar (“Doğa Sığorta”), Fatih Acer (“İnsurtech Hub”), Serhat Toptancı (“Allianz Türkiyə”), Atilla Benli (“Zurich Yaşam ve Emeklilik”) müxtəlif fəsillərdə “İnsurTech” konsepsiyasının əsas istiqamətlərini izah ediblər.
“İnsurTech" sığorta sektorunun fəaliyyət mexanizmini rəqəmsal ekosistemə transformasiya edir. Bu yanaşma çərçivəsində süni intellekt riskləri əvvəlcədən təxmin edir, böyük verilənlər (big data) müştəri davranışlarını təhlil edir, blokçeyn etimadı möhkəmləndirir, əşyaların interneti (IoT) isə riskləri real vaxtda izləyir. Bu texnologiyalar bir araya gələrək sığorta şirkətlərini sadəcə kompensasiya mexanizmi rolundan çıxarıb, proaktiv risk idarəetməsi və fərdiləşdirilmiş maliyyə təhlükəsizliyi təmin edən qurumlara çevirir.

A new publication of CAERC, “InsurTech”, has been released
As a result of the cooperation between the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, and the Azerbaijan Insurers Association, a new textbook titled “InsurTech” has been published.
The textbook was prepared under the scientific supervision of Vusal Gasimli, Executive Director of CAERC, Doctor of Economics, and Professor. It provides a comprehensive analysis of the theoretical foundations of the “InsurTech” phenomenon, its application areas, and its impact on the global insurance ecosystem. The book examines both international experience and the opportunities and institutional challenges that digitalization brings to the insurance sector in the national context.
The “InsurTech” textbook is intended for university students studying insurance management, as well as professionals working in the insurance field.
Leading experts in finance and insurance were involved in writing the textbook. The project leader and one of the co-authors is Latif Zeynalli, Head of the State Programs Department of CAERC and PhD in Economics. Other co-authors include:
Shahriyar Habilov (Central Bank of Azerbaijan), Ulviyya Jabbarova ("PASHA Life Insurance"), Goshgar Shakaraliyev ("AzSigorta"), Gunay Pasha ("Xalq Life Insurance"), Niyaz Ismayilov ("PASHA Insurance"), Ughur Ibrahimli ("Mega Insurance"), Vusal Masiyev (Compulsory Insurance Bureau), Coskun Gölpınar ("Doga Insurance"), Fatih Acer ("Insurtech Hub"), Serhat Toptanci ("Allianz Turkey"), and Atilla Benli ("Zurich Life and Pension"). Each of them explained key aspects of the InsurTech concept in different chapters.
InsurTech transforms the operational mechanisms of the insurance sector into a digital ecosystem. Within this approach, artificial intelligence predicts risks in advance, big data analyzes customer behavior, blockchain strengthens trust, and the Internet of Things (IoT) monitors risks in real time. Together, these technologies turn insurance companies from simple compensation providers into organizations that ensure proactive risk management and personalized financial security.