İİTKM-in şöbə müdiri Lətif Zeynallının məqaləsi “SCOPUS” və “Web of Science” bazalarında indeksləşən jurnalda nəşr olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Dövlət Proqramları şöbəsinin müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Lətif Zeynallının həmmüəlliflərlə birgə yazdığı “The Impact of Climate Factors on Agricultural Development: ARDL Bounds Test Approach” (“İqlim amillərinin kənd təsərrüfatının inkişafına təsiri: ARDL sərhəd testi yanaşması”) adlı məqaləsi Ukraynanın nüfuzlu “Agricultural and Resource Economics” jurnalında nəşr olunub. Sözügedən jurnal “SCOPUS” və “Web of Science” (WoS) bazalarında indeksləşir (Q2) və il ərzində dünya ölkələri üzrə daxil olan məqalələrdən yalnız 48 ən yüksək keyfiyyətli məqaləni dərc edir.
Məqalədə Naxçıvan Muxtar Respublikasında iqlim amillərinin kənd təsərrüfatının inkişafına təsiri araşdırılıb. Aparılmış tədqiqatın nəticələri göstərir ki, adaptiv iqlim siyasətlərinin tətbiqi, səmərəli su idarəetmə strategiyalarının formalaşdırılması və sərhədlərarası əməkdaşlığın gücləndirilməsi kənd təsərrüfatının davamlı inkişafına əhəmiyyətli töhfə verə bilər. Əldə olunan nəticələr arid bölgələrdə dayanıqlığın artırılması və davamlı kənd təsərrüfatı təcrübələrinin təşviqi məqsədilə hədəf yönümlü və praktik tədbirlərin hazırlanmasında elmi əsaslandırılmış informasiya mənbəyi kimi istifadə oluna bilər.

Article by Latif Zeynalli, Head of division at CAERC, published in a Journal Indexed in SCOPUS and Web of Science
The article titled “The Impact of Climate Factors on Agricultural Development: ARDL Bounds Test Approach”, co-authored by Latif Zeynalli, PhD in Economics and Head of the State Programs Division at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), has been published in the prestigious Ukrainian journal Agricultural and Resource Economics. This journal is indexed in SCOPUS and Web of Science (WoS) (Q2) and publishes only the 48 highest-quality articles submitted from around the world each year.
The study examines the impact of climate factors on agricultural development in the Nakhchivan Autonomous Republic. The findings indicate that implementing adaptive climate policies, developing efficient water management strategies, and strengthening cross-border cooperation can make a significant contribution to sustainable agricultural development. The results can serve as a scientifically grounded source of information for designing targeted and practical measures aimed at enhancing resilience in arid regions and promoting sustainable agricultural practices.