İİTKM-in nümayəndəsi BVF-nin Qazaxıstanda keçirilən beynəlxalq seminarında iştirak edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin müdiri Orxan Sadıqov Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Monqolustan ölkələri üzrə Regional Potensialın Gücləndirilməsi Mərkəzi (CCAMTAC) tərəfindən Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirilən regional seminarda iştirak edib.
“Makroiqtisadi çərçivədə iqlim amili” mövzusunda təşkil olunmuş seminarda Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionuna daxil olan 7 ölkə üzrə 26 iştirakçı bir araya gəlib. Azərbaycanı İİTKM-lə yanaşı, Mərkəzi Bank və Dövlət Statistika Komitəsinin əməkdaşları təmsil ediblər.
Tədbirdə iqlim dəyişikliklərinin və onun iqtisadi təsirlərinin effektiv idarə olunması, bu sahədə həyata keçirilən fiskal siyasət və tətbiq olunan makroiqtisadi çərçivələr, eləcə də iştirakçı ölkələr üzrə mövcud vəziyyəti əks etdirən təqdimatlar dinlənilib, ekspertlərlə müzakirələr aparılıb.
Seminar iştirakçılara iqlim dəyişikliklərinin idarə olunmasında mütərəqqi yanaşmaları öyrənmək, habelə müxtəlif ölkələrin təcrübələri ilə tanış olmaq imkanı yaradıb.

A representative of the CAERC participated in the IMF international seminar held in Kazakhstan
Orkhan Sadigov, Head of the Monitoring and Evaluation Department at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), participated in a regional seminar held in Almaty, Kazakhstan, organized by the International Monetary Fund (IMF) Regional Capacity Strengthening Center for the Caucasus, Central Asia, and Mongolia (CCAMTAC).
The seminar, focused on “The Climate Factor in the Macroeconomic Framework,” brought together 26 participants from seven countries in the Caucasus and Central Asia region. In addition to CAERC, representatives from the Central Bank of Azerbaijan and the State Statistical Committee also attended.
The event included presentations and discussions on the effective management of climate change and its economic impacts, fiscal policies implemented in this area, and the applied macroeconomic frameworks, as well as the current situation in the participating countries.
The seminar provided participants with the opportunity to learn about progressive approaches to managing climate change and to become familiar with the experiences of different countries.