İİTKM-in müşaviri ADA-da Böyük Qayıdış Portalında data idarəetməsi və innovativ funksionallıqları təqdim edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müşaviri Təranə Salıfova ADA Universitetində keçirilən “Azərbaycanda məcburi köçkünlərlə bağlı məlumatların idarə edilməsi” mövzusunda tədqiqat nəticələrinə dair təqdimatda iştirak edib.
Tədbirdə 2021-ci, 2023-cü və 2024-cü illər ərzində xüsusi tədqiqat qrupu tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərə qayıdışla əlaqədar həyata keçirilmiş sorğular və fokus-qrup nəticələri müzakirə edilib.
Təranə Salıfova görüşdə “Böyük Qayıdış” Portalı, onun funksionallıqları barədə məlumat verib. O, aparılmış tədqiqat nəticələrinin koordinasiyalı şəkildə praktiki icrası, məcburi köçkünlərlə bağlı data bazanın yaradılması və idarə olunması ilə bağlı təkliflərlə çıxış edib. Həmçinin tədqiqat nəticələrinin Böyük Qayıdışa dair II Dövlət Proqramında nəzərə alınmasının effektivliyini vurğulayıb.
Tədbirdə Prezidentin Xüsusi Nümayəndəlikləri, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları və elmi müəssisələri təmsil edən iştirakçılar dövlət qurumları arasında məlumatların idarə edilməsi sahəsində əməkdaşlıq mexanizmlərinin formalaşdırılması ilə bağlı müzakirələr aparıblar.

The advisor of the CAERC presented data management and innovative functionalities of the Great Return Portal at ADA University
Tarana Salifova, Advisor to the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), participated in a presentation at ADA University on the research findings regarding "Data Management on Internally Displaced Persons in Azerbaijan."
The event focused on the findings of surveys and focus group discussions conducted in 2021, 2023, and 2024 by a special research group in connection with the return of displaced persons to territories liberated from occupation.
During the meeting, Tarana Salifova provided information about the "Great Return" Portal and its functionalities. She presented proposals for the coordinated and practical implementation of the research findings, the establishment and management of a database related to internally displaced persons, and emphasized the importance of integrating the research results into the Second State Program on the Great Return.
Participants representing the Presidential Special Representations, central executive authorities, and academic institutions held discussions on developing cooperation mechanisms among government agencies in the field of data management.