İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müşaviri Təranə Salıfova Almaniyanın Manhaym Universitetində keçirilən “Digital Transformation of SMEs” (DT4SME) beynəlxalq tədqiqat proqramının yekun konfransında iştirak edib. O, “Azərbaycanda pambıqçılıqla məşğul olan fermerlərin səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi: inteqrasiya edilmiş DEA və Tobit modeli” (Investigating Efficiency of Cotton Growers and its Determinants in Azerbaijan: An application of the DEA and Tobit analysis) mövzusunda qrup tədqiqatı ilə çıxış edib. Təqdimatda müəlliflər tərəfindən riyazi optimallaşdırma metodları ilə Azərbaycanda pambıq istehsalında təsərrüfat səviyyəsində səmərəlilik göstəriciləri və onlara təsir edən amillərin qiymətləndirilməsi ilə bağlı aparılmış elmi tədqiqat layihəsinin nəticələri yer alıb.
Beş gün davam edən proqram çərçivəsində rəqəmsallaşma, innovasiya və KOB-ların inkişafı üzrə elmi seminarlar, müzakirələr və təqdimatlar keçirilib. Proqramda Azərbaycanla yanaşı, Moldova, Ukrayna və Gürcüstandan olan tədqiqat qrupları iştirak edib və iki illik tədqiqat nəticələrini təqdim ediblər.
Karlsruhe Texnologiya İnstitutuna (KIT) səfər çərçivəsində Universitetin innovasiya ekosistemi ilə tanışlıq olub, “Real-World Laboratory Research” yanaşması üzrə təcrübə mübadiləsi aparılıb və “Gründerschmiede” startap mərkəzi ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Tədbir Manhaym Universitetinin Kiçik və Orta Sahibkarlıq Tədqiqatları və Sahibkarlıq Mərkəzi tərəfindən təşkil olunub.

Advisor to the Executive Director of CAERC delivers presentation at the DT4SME research program
Tarana Salifova, Advisor to the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), participated in the final conference of the international “Digital Transformation of SMEs” (DT4SME) research program held at the University of Mannheim in Germany. She presented the group research titled “Investigating Efficiency of Cotton Growers and its Determinants in Azerbaijan: An application of the DEA and Tobit analysis.”
During the five-day program, participants attended academic seminars, discussions, and presentations on digitalization, innovation, and the development of small and medium-sized enterprises. Research teams from Azerbaijan, as well as Moldova, Ukraine, and Georgia, joined the program and showcased the outcomes of their two-year research projects.
As part of the visit to the Karlsruhe Institute of Technology (KIT), participants were introduced to the university’s innovation ecosystem, engaged in knowledge exchange on the “Real-World Laboratory Research” approach, and explored potential cooperation opportunities with the “Gründerschmiede” startup center.
The event was organized by the University of Mannheim’s Center for Small and Medium-Sized Enterprise Research and Entrepreneurship.