İİTKM-in icraçı direktorunun müavini iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ayaz Museyibov iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alıb. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə “5308.01 - Ümumi iqtisadiyyat” ixtisası üzrə bu dərəcəyə layiq görülüb.
Ayaz Museyibov Azərbaycan, ABŞ, İtaliya, İngiltərə, Türkiyə, Bolqarıstan, Belçika və s. ölkələrdə çap edilmiş 100-dən çox elmi və publisistik məqalənin, 5 kitabın həmmüəllifidir.
O, 2015–2016-cı illərdə Azərbaycan Mərkəzi Bankının Mərkəzləşdirilmiş Kredit Reyestri Xidmətində və 2016–2018-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının Bank nəzarəti departamentində mütəxəssis, 2018–2019-cu illərdə Azərbaycan Kredit Bürosunun Biznesin inkişafı departamentində aparıcı mütəxəssis vəzifələrində çalışıb. 2019–2020-ci illərdə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində Səmərəliliyin qiymətləndirilməsi departamentinin baş analitiki, 2020-ci ildən etibarən isə Strateji planlaşdırma və inkişaf departamentinin rəhbəri olub.
2022–2023-cü illərdə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzində Təhlil və monitorinq şöbəsinin rəisi vəzifəsində çalışıb.
Ayaz Museyibov 2023-cü ilin oktyabr ayında İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində icraçı direktorun müşaviri, 2024-cü ilin avqust ayında isə icraçı direktorun müavini vəzifəsinə təyin edilib.

The Deputy Executive Director of CAERC has received a PhD degree in Economics
The Deputy Executive Director of CAERC (Center for Analysis of Economic Reforms and Communication), Ayaz Museyibov, has been awarded the academic degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Economics. By the decision of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, he received this degree in the specialty “5308.01 – General Economics.”
Ayaz Museyibov is the co-author of more than 100 scientific and publicistic articles published in Azerbaijan, the USA, Italy, the United Kingdom, Turkey, Bulgaria, Belgium, and other countries, as well as 5 books.
In 2015-2016, he worked as a specialist at the Centralized Credit Register Service of the Central Bank of Azerbaijan. In 2016-2018, he worked as a specialist in the Banking Supervision Department of the Financial Markets Supervisory Authority of Azerbaijan. In 2018-2019, he was a leading specialist in the Business Development Department of the Azerbaijan Credit Bureau.
In 2019-2020, he worked as a Senior Analyst in the Efficiency Assessment Department of CAERC, and since 2020, he served as the Head of the Strategic Planning and Development Department.
In 2022-2023, he worked as the Head of the Analysis and Monitoring Division at the Fourth Industrial Revolution Analysis and Coordination Center under the Ministry of Economy.
In October 2023, Ayaz Museyibov was appointed Advisor to the Executive Director of CAERC, and in August 2024, he was appointed Deputy Executive Director.