İİTKM-in əməkdaşlarının məqaləsi “Scopus” və “Web of Science” bazasında indeksləşən jurnalda nəşr olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) əməkdaşlarının yazdığı “Exploring the Nexus between Emissions, Economic Growth, and Employment: Evidence from Azerbaijan” (“Emissiyalar, iqtisadi artım və məşğulluq arasındakı əlaqələrin araşdırılması: Azərbaycanın nümunəsi”) adlı məqalə Xorvatiyanın nüfuzlu “Economic Thought and Practice” jurnalında "Online First" formatında nəşr olunub. Sözügedən jurnal “Scopus” və “Web of Science (WoS)” bazasında indeksləşdirilir və il ərzində dünya üzrə qəbul etdiyi məqalələrdən yalnız 30 ən yüksək keyfiyyətli məqaləni nəşr edir.
İİTKM-in icraçı direktorunun müavini, i.e.d. Ramil Hüseyn, Strateji planlaşdırma şöbəsinin müdiri, i.e.d. Aqil Əsədov, Dövlət proqramları şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d. Lətif Zeynallı və Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin müdir müavini, i.ü.f.d. Əbdülrəhim Dadaşovun həmmüəllif olduğu məqalədə ölkəmiz üçün aktual olan mövzu araşdırılıb. Azərbaycan yaşıl inkişaf istiqamətində mühüm addımlar ataraq, bərpa olunan enerji sahəsində irihəcmli günəş və külək layihələrini reallaşdırır. Xüsusilə, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində yaradılan “yaşıl enerji zonaları” ölkəmizin qlobal enerji keçidində strateji oyunçu kimi rolunu gücləndirir. Azərbaycan 2030-cu ilə qədər enerji istehsalının 30%-ni bərpa olunan mənbələrdən təmin etməyi hədəfləyir.
Məqalədə Azərbaycanın yaşıl iqtisadiyyata keçidi kontekstində CO₂ emissiyaları, iqtisadi artım və məşğulluq arasındakı qarşılıqlı əlaqələr empirik olaraq araşdırılıb. Tədqiqat nəticələri göstərir ki, iqtisadi artım və məşğulluq arasında güclü ikitərəfli əlaqə mövcuddur, yəni, iqtisadi artımı təşviq edən siyasətlər birbaşa olaraq əmək bazarını da stimullaşdırır. Eyni zamanda, CO₂ emissiyaları ilə məşğulluq arasında müəyyən olunan birtərəfli əlaqə ətraf mühit faktorlarının işçi qüvvəsinin dinamikasına təsirini açıq şəkildə göstərir. Bu nəticələr əsasında vurğulanır ki, aşağı karbonlu, innovasiyaya əsaslanan iqtisadi modelə keçid Azərbaycan üçün inklüziv iqtisadi artımın təmin edilməsinə, “yaşıl iş yerləri”nin yaradılmasına, qlobal iqlim məqsədlərinin həyata keçirilməsinə töhfə verə bilər.
Məqalədə əksini tapan məsələlər 2025-ci ilin noyabrında Braziliyanın Belém şəhərində keçiriləcək COP30 iqlim sammiti çərçivəsində də əsas müzakirə mövzusu olacaq.

CAERC employees’ article published in a journal indexed in “Scopus” and “Web of Science”
An article titled “Exploring the Nexus between Emissions, Economic Growth, and Employment: Evidence from Azerbaijan” written by the employees of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) has been published in the prestigious Croatian journal Economic Thought and Practice in the “Online First” format. The mentioned journal is indexed in Scopus and Web of Science (WoS) databases and annually publishes only 30 of the highest-quality papers submitted worldwide.
The article, co-authored by Dr. Ramil Huseyn, Deputy Executive Director of CAERC; Dr. Aqil Asadov, Head of the Strategic Planning Department; PhD. Latif Zeynalli, Head of the State Programs Department; and PhD. Abdulrahim Dadashov, Deputy Head of the Monitoring and Evaluation Department, explores a topic of great relevance for our country. Azerbaijan has taken significant steps toward green development by implementing large-scale solar and wind energy projects. In particular, the establishment of “green energy zones” in the Karabakh and East Zangazur regions strengthens Azerbaijan’s role as a strategic player in the global energy transition. Azerbaijan aims to ensure that 30% of its energy production comes from renewable sources by 2030.
The article empirically examines the interrelationships between CO₂ emissions, economic growth, and employment in the context of Azerbaijan’s transition to a green economy. The research findings reveal a strong bidirectional relationship between economic growth and employment, meaning that policies promoting economic growth directly stimulate the labor market. At the same time, a unidirectional relationship identified between CO₂ emissions and employment clearly demonstrates the impact of environmental factors on labor dynamics. Based on these results, the authors emphasize that a shift toward a low-carbon, innovation-driven economic model can contribute to ensuring inclusive economic growth, creating green jobs, and achieving global climate goals for Azerbaijan.
The issues reflected in the article will also be among the main discussion topics within the framework of the COP30 Climate Summit, which will be held in Belém, Brazil, in November 2025.