İİTKM-in 10 illik fəaliyyəti ilə bağlı icmal dərc olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) 10 illik yubileyi münasibətilə xüsusi buraxılış nəşr olunub.
İcmalda Mərkəzin monitorinq və qiymətləndirmə, makroiqtisadi təhlil və proqnoz, kommunikasiya fəaliyyəti, innovativ layihələri və beynəlxalq uğurları ətraflı təqdim olunub.
Ötən 10 il ərzində İİTKM 40-dan çox dövlət proqramının icrasının monitorinq və qiymətləndirilməsini həyata keçirərək “böyük verilənlər bazası” formalaşdırıb və data-əsaslı idarəetmə modelinin tətbiqinə mühüm töhfə verib. Nəticəəsaslı büdcə, ortamüddətli xərclər çərçivəsi, proqram və layihə idarəetməsi sahəsində aparılan islahatlar Mərkəzin dövlət idarəetməsindəki strateji rolunu daha da möhkəmləndirib.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Dünya Bankının “Doing Business” hesabatında Azərbaycanın ən çox islahat aparan ölkələr sırasında yer alaraq 190 dövlət arasında 25-ci pilləyədək yüksəlməsi ən yeni iqtisadi tariximizin mühüm nailiyyətlərindəndir.
İİTKM qlobal miqyasda Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Dünya Bankı, Beynəlxalq Valyuta Fondu və Asiya İnkişaf Bankı kimi nüfuzlu təşkilatlarla əməkdaşlıq edir, “Böyük İyirmilik” (G20) və “Böyük Yeddilik” (G7) ölkələrinin beyin mərkəzləri platformalarında təmsil olunur, Asiya və Türk dünyası beyin mərkəzləri şəbəkələrinin inkişafında fəal iştirak edir. Mərkəzin qazandığı çoxsaylı beynəlxalq mükafatlar sırasında Dünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (WIPO) “Əqli mülkiyyət sahəsində ən yaxşı müəssisə” mükafatı və İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının Azərbaycanda iqtisadi islahatların idarə edilməsi modelini nümunəvi innovativ təcrübə kimi qiymətləndirməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Mərkəzin monitorinq və qiymətləndirmə sahəsində qazandığı uğurlar və layiq görüldüyü beynəlxalq mükafatlar da icmalda əks olunub.
Nəşrdə İİTKM-in iqtisadi təhlil və proqnozlaşdırma fəaliyyəti çərçivəsində yaradılan “Econlab” laboratoriyasında qurulmuş modellər barədə məlumat verilib. Bununla yanaşı, 10 ildə “Web of Science” və “Scopus” bazalarında indekslənmiş nəşrlər, 30 kitab və 800-dən artıq icmal İİTKM-in beyin mərkəzi kimi məhsuldar fəaliyyətini göstərir.
Mərkəzin innovativ layihələri - “Azexport” və “Enterprise Azerbaijan” portalları, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi, Türk Dünyası Araşdırmaları Mərkəzi barədə icmalda ayrıca bölmələr var.
Bundan əlavə, nəşrdə İİTKM-in kommunikasiya strategiyası çərçivəsində həyata keçirdiyi layihələr, ictimaiyyətin məlumatlandırılması istiqamətində görülən işlər və rəqəmsal transformasiya sahəsində atılan addımlar da geniş şəkildə təqdim olunur.
İcmalla ətraflı tanış olmaq üçün aşağıdakı linkə daxil ola bilərsiniz: https://ereforms.gov.az/files/files/cd003b4f8b77cad912c86361b8b44e24.pdf

A review has been published regarding the 10-year activity of CAERC
A special edition has been published on the occasion of the 10th anniversary of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC).
The review provides a detailed presentation of the Center's activities in monitoring and evaluation, macroeconomic analysis and forecasting, communication, innovative projects, and international achievements.
Over the past 10 years, CAERC has conducted the monitoring and evaluation of more than 40 state programs, forming a "big database" and making significant contributions to the implementation of the data-driven management model. Reforms in result-based budgeting, medium-term expenditure frameworks, and program and project management have further strengthened the Center's strategic role in public administration.
Under the leadership of President Ilham Aliyev, Azerbaijan’s rise to the 25th position among 190 countries in the World Bank’s "Doing Business" report, ranking among the top reforming countries, stands as a major achievement in our recent economic history.
On a global scale, CAERC cooperates with prestigious organizations such as the United Nations, the World Bank, the International Monetary Fund, and the Asian Development Bank. It is represented in the think-tank platforms of the "Group of Twenty" (G20) and "Group of Seven" (G7) and actively participates in the development of think-tank networks in Asia and the Turkic world. Among the Center’s numerous international accolades, the World Intellectual Property Organization (WIPO) "Best Enterprise in Intellectual Property" award and the OECD’s recognition of Azerbaijan's economic reform management model as an exemplary innovative practice hold special significance. The Center's successes in monitoring and evaluation, along with its international awards, are also highlighted in the review.
The publication provides information on the models established in the "Econlab" laboratory, created within the framework of CAERC’s economic analysis and forecasting activities. Furthermore, publications indexed in "Web of Science" and "Scopus" databases over the 10-year period, along with 30 books and more than 800 reviews, demonstrate CAERC's productive activity as a think tank.
The review includes dedicated sections for the Center’s innovative projects: the "Azexport" and "Enterprise Azerbaijan" portals, the Digital Trade Hub, the "One-Stop Shop" Export Support Center, and the Center for Turkic World Studies.
Additionally, the publication extensively presents the projects implemented under CAERC's communication strategy, the work done to inform the public, and the steps taken toward digital transformation.
You can access the full review via the following link: https://ereforms.gov.az/files/files/cd003b4f8b77cad912c86361b8b44e24.pdf