İİTKM ilə İslam İnkişaf Bankı arasında əməkdaşlıq müzakirə olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) ilə İslam İnkişaf Bankının (İİB) nümayəndələri arasında onlayn görüş keçirilib. Görüşdə Azərbaycanın iqtisadi islahat gündəliyi, rəqabət qabiliyyətinin artırılması, məhsuldarlığın yüksəldilməsi, eləcə də dövlət proqramlarının monitorinqi və qiymətləndirilməsi sahələrində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Görüşdə İslam İnkişaf Bankının iqtisadçısı Dr. Cem Tintin təmsil etdiyi qurum ilə Azərbaycan Respublikası arasında 2027–2031-ci illəri əhatə edən proqram yanaşması çərçivəsində uzunmüddətli tərəfdaşlığın daha da gücləndirilməsi məqsədilə hazırlanan Tərəfdaşlıq Strategiyası barədə təqdimatla çıxış edib. O bildirib ki, İslam İnkişaf Bankı Qrupunun 51-ci İllik Toplantısı 2026-cı il 16–19 iyun tarixlərində Bakıda keçirilib. Həmçinin qeyd olunub ki, İİB ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın 2027–2031-ci illərdə daha da dərinləşdirilməsi istiqamətində ardıcıl addımlar atılır.
İİTKM-in sektor müdiri Elşən Yusifli Mərkəzin fəaliyyəti, eləcə də monitorinq və qiymətləndirmə sahəsində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, İİTKM cari ildə 20-dən çox İslam ölkəsindən nüfuzlu beyin mərkəzlərini təmsil edən 47 müəllifin iştirakı ilə hazırlanmış “İslam ölkələrinin iqtisadi potensialı” adlı iki cildlik tədqiqat əsərini ərsəyə gətirib. Əsər Böyük Britaniyanın nüfuzlu “Emerald” nəşriyyatı tərəfindən çap olunub. İİTKM-in icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlının baş redaktorluğu ilə nəşr edilən kitab “Scopus” beynəlxalq elmi bazasında indeksləşdirilib.
Təqdimatdan sonra İİB nümayəndələrini maraqlandıran suallar cavablandırılıb. Görüş zamanı tərəflər kadr potensialının gücləndirilməsi, rəqəmsallaşma, süni intellekt və digər istiqamətlərdə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq bu sahələrdə birgə fəaliyyətin inkişaf etdirilməsi barədə ortaq mövqedən çıxış ediblər.

An online meeting has been held between representatives of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) and the Islamic Development Bank (IsDB). The meeting focused on Azerbaijan’s economic reform agenda, prospects for cooperation in boosting competitiveness and productivity, as well as the monitoring and evaluation of state programs.
During the meeting, Dr. Cem Tintin, an economist at the Islamic Development Bank, delivered a presentation on the Partnership Strategy aimed at further strengthening the long-term partnership between the IsDB and the Republic of Azerbaijan within a program-based approach covering the period 2027–2031. He noted that the 51st Annual Meeting of the Islamic Development Bank Group was held in Baku on June 16–19, 2026. It was also highlighted that consistent steps are being taken to deepen cooperation between the IsDB and Azerbaijan over the 2027–2031 period.
Elshan Yusifli, Head of sector at CAERC, provided detailed information on the Center's activities, as well as the work accomplished in the field of monitoring and evaluation. It was highlighted that this year CAERC produced a two-volume research study titled "The Economic Potential of Islamic Countries," authored by 47 experts representing prominent think tanks across more than 20 Islamic nations. The study was published by the prestigious UK publisher Emerald Publishing. Edited by Professor Vusal Gasimli, Executive Director of CAERC and Doctor of Economic Sciences, the book has been indexed in the Scopus international scientific database.
Following the presentation, questions from the IsDB representatives were addressed. During the meeting, both parties emphasized the importance of expanding cooperation in human capital development, digitalization, artificial intelligence, and other key areas, expressing a shared commitment to advancing joint initiatives in these fields.