İİTKM-də Məşğulluq Strategiyasının Tədbirlər Planının icrası ilə bağlı görüş keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) “Məşğulluq Strategiyasının həyata keçirilməsinə dair 2026–2030-cu illər üçün Tədbirlər Planı”nın icrası ilə bağlı görüş keçirilib.
Görüşdə Tədbirlər Planında nəzərdə tutulan tədbirlər üzrə nəticə indikatorlarının və illər üzrə hədəf göstəricilərinin müəyyənləşdirilməsi, monitorinq və qiymətləndirmənin təşkili, eləcə də icraçı qurumlar arasında koordinasiya məsələləri müzakirə olunub.
İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Təranə Salıfova çıxış edərək Tədbirlər Planının monitorinq və qiymətləndirilməsinin vahid yanaşma əsasında aparılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. O, Nazirlər Kabinetinin müvafiq Sərəncamından irəli gələn vəzifələr və nəticə indikatorları üzrə hədəflərin müəyyənləşdirilməsi barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, 2027-ci ildən monitorinq və qiymətləndirmə “e-monitorinq” portalında yaradılacaq müvafiq Modul vasitəsilə həyata keçiriləcək.
İİTKM-in İqtisadi təhlil şöbəsinin müdiri Elnur Ələkbərov Tədbirlər Planının strukturu, prioritet istiqamətləri və yeni monitorinq yanaşması ilə bağlı təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda əvvəlki dövrdə tətbiq olunan monitorinq yanaşmasından nəticələrə əsaslanan monitorinq modelinə keçid, Məşğulluq Strategiyasının 2030-cu il üzrə hədəfləri ilə Tədbirlər Planı arasındakı əlaqə, həmçinin tədbirlərin və əsas icraçı qurumların bölgüsü barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, indikatorlar tədbirlər üzrə nəzərdə tutulan nəticələrlə birbaşa əlaqəli, ölçülə bilən olmalıdır. Təqdimatda kəmiyyət və keyfiyyət xarakterli tədbirlər üzrə nümunəvi indikatorlar da iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin baş məsləhətçisi Simrah İsmayılova “Layihə idarəetməsi” modulu barədə məlumat verərək Tədbirlər Planı çərçivəsində müəyyən ediləcək layihələr üzrə məlumatların sistemə daxil edilməsi, icra vəziyyətinin izlənilməsi və nəticələrin monitorinqi imkanlarını təqdim edib.
Görüşdə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi, Elm və Təhsil, İqtisadiyyat, Kənd Təsərrüfatı, Gənclər və İdman, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirliklərinin, həmçinin Dövlət Miqrasiya Xidməti və Dövlət Turizm Agentliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən, “Məşğulluq Strategiyasının həyata keçirilməsinə dair 2026–2030-cu illər üçün Tədbirlər Planı”nda nəzərdə tutulan tədbirlərin monitorinq və qiymətləndirilməsinin həyata keçirilməsi İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinə həvalə olunub.

Meeting Held at CAERC on the Implementation of the Action Plan for 2026–2030 on the Implementation of the Employment Strategy
A meeting was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) on the implementation of the “Action Plan for 2026–2030 on the Implementation of the Employment Strategy.”
The meeting addressed the identification of outcome indicators and annual target values for the measures envisaged under the Action Plan, the organization of monitoring and evaluation, as well as coordination among the implementing institutions.
CAERC Deputy Executive Director Tarana Salifova delivered remarks, emphasizing the importance of conducting monitoring and evaluation of the Action Plan based on a unified approach. She provided information on the tasks arising from the relevant Order of the Cabinet of Ministers and on the identification of targets for the outcome indicators. It was noted that, starting from 2027, monitoring and evaluation will be conducted through the relevant Module to be developed within the e-Monitoring portal.
CAERC Head of the Economic analysis division Elnur Alakbarov delivered a presentation on the structure and priority areas of the Action Plan, as well as the new monitoring approach. The presentation covered the transition from the monitoring approach applied during the previous period to a results-based monitoring model, the alignment between the Employment Strategy’s 2030 targets and the Action Plan, as well as the allocation of measures and key implementing institutions. It was emphasized that indicators should be directly linked to the intended outcomes of the respective measures and should be measurable. Examples of quantitative and qualitative indicators for different types of measures were also presented to the participants.
Chief advisor of the Monitoring and evaluation division Simrah Ismayilova provided information on the Project Management Module, presenting its capabilities for entering data on projects to be identified within the framework of the Action Plan, tracking implementation progress, and monitoring results.
Representatives of the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, Ministry of Science and Education, Ministry of Economy, Ministry of Agriculture, Ministry of Youth and Sports, Ministry of Digital Development and Transport, as well as the State Migration Service and the State Tourism Agency, attended the meeting.
It should be noted that, pursuant to the Order of the President of the Republic of Azerbaijan, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) has been entrusted with monitoring and evaluating the implementation of the measures envisaged under the “Action Plan for 2026–2030 on the Implementation of the Employment Strategy.”