İİTKM-də "Enterprise Azerbaijan" portalının “Startup School 4” proqramı çərçivəsində “Açıq qapı” günü keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin "Enterprise Azerbaijan" portalının həyata keçirdiyi "Startup School 4: Beş qitə – 500 Startap" qlobal innovasiya proqramı çərçivəsində “Açıq qapı” günü keçirilib. Tədbirdə startap ekosisteminin üzvləri və ali təhsil müəssisələrinin aidiyyəti sahə üzrə nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüşün məqsədi "Enterprise Azerbaijan" portalının həyata keçirdiyi "Startup School 4: Beş qitə – 500 Startap" qlobal innovasiya proqramının əhatə dairəsi, hədəfləri və startaplara təqdim etdiyi üstünlüklər barədə müzakirələrin aparılması, eləcə də ekosistem oyunçularının təkliflərinin dinlənilməsi olub. Portalın rəhbəri İsa Qasımov vurğulayıb ki, "Startup School 4" proqramının "Demo Day" tədbirinin bu ilin 30–31 oktyabr tarixlərində (500-dən çox sahibkar və ya investorun iştirakı ilə) Bakı Konqres Mərkəzində keçiriləcək "TEI Forum 2026" – biznes və ticarət forumu ilə birlikdə təşkil olunması nəzərdə tutulub. Belə ki, "Startup School 4" proqramının ən perspektivli 50 startapı sözügedən Forumda stend ilə də təmin olunacaq. Bu isə startapların 2 gün boyunca çoxsaylı investor və sahibkar ilə məhsuldar kommunikasiya qurmasına şərait yaradacaq.
Görüşdə "Enterprise Azerbaijan" portalının layihə meneceri Aydan Hüseynzadə "Startup School 4: Beş qitə – 500 Startap" qlobal innovasiya proqramının startap ekosisteminin inkişafına verdiyi töhfələr, qabaqcıl ekosistemlərin iştirakı ilə peşəkar təlim-mentorluq xidmətləri, innovativ ideyaların kommersiyalaşdırılması və qlobal bazarlara çıxış perspektivləri barədə ətrafl məlumatı verib. Qeyd olunub ki, "Startup School 4" proqramına 5 qitədən startaplar müraciət edir, həmçinin bu startapların inkişafı 5 qitədən olan tərəfdaşlar ilə birlikdə təmin edilir.
Daha sonra ekosistem nümayəndələrinin rəy və təklifləri dinlənilib, universitetlər, startaplar və biznes qurumları arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində mümkün mexanizmlər və potensial əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Xüsusilə startapların real sektorla birbaşa təmas imkanlarının artırılması, “Demo Day” mərhələsinin praktik biznes mühitinə inteqrasiyası və investisiya əlaqələrinin genişləndirilməsi kimi məsələlər diqqət mərkəzində olub.
Qeyd edək ki, "Startup School 4" proqramına qeydiyyat prosesi 15 may tarixində yekunlaşır. Müraciət etmək istəyən startaplar və innovativ ideya sahibləri üçün bu tarix son fürsət hesab olunur.

An "Open Day" was held at CAERC within the framework of the "Startup School 4" program of the "Enterprise Azerbaijan" portal
An "Open Day" was held within the framework of the "Startup School 4: Five Continents - 500 Startups" global innovation program, implemented by the "Enterprise Azerbaijan" portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC). The event was attended by members of the startup ecosystem and representatives from relevant departments of higher education institutions.
The purpose of the meeting was to discuss the scope, objectives, and advantages offered to startups by the "Startup School 4" global innovation program, as well as to listen to proposals from ecosystem players. Isa Gasimov, Head of the portal, emphasized that the "Demo Day" of the "Startup School 4" program is scheduled to be organized in conjunction with the "TEI Forum 2026" business and trade forum, which will take place on October 30 - 31 of this year at the Baku Congress Center (with the participation of more than 500 entrepreneurs and investors). Furthermore, the 50 most promising startups of the "Startup School 4" program will be provided with stands at the aforementioned Forum. This will enable startups to engage in productive communication with numerous investors and entrepreneurs over the course of two days.
During the meeting, Aydan Huseynzada, Project Manager of the "Enterprise Azerbaijan" portal, provided detailed information on the program's contributions to the development of the startup ecosystem, professional training-mentoring services involving leading ecosystems, the commercialization of innovative ideas, and prospects for accessing global markets. It was noted that startups from five continents are applying to the "Startup School 4" program, and the development of these startups is ensured together with partners from five continents.
Subsequently, the opinions and suggestions of ecosystem representatives were heard, and potential mechanisms and cooperation opportunities for strengthening collaboration between universities, startups, and business entities were discussed. Particular focus was placed on increasing direct contact opportunities for startups with the real sector, integrating the "Demo Day" stage into the practical business environment, and expanding investment relations.
It should be noted that the registration process for the "Startup School 4" program concludes on May 15. This date is considered the final opportunity for startups and innovative idea owners wishing to apply.