İİTKM-də “Azərbaycanı Tanımaq” proqramı çərçivəsində Türkiyədən gələn akademik heyətlə görüş keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) “Azərbaycanı Tanımaq” proqramı çərçivəsində Türkiyədən ölkəmizə səfər edən akademik heyətlə görüş keçirilib. Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin təşkil etdiyi proqramda Türkiyənin Çanakkale Onsekiz Mart, Sakarya, Erciyes, Ankara Hacı Bayram Veli, Hacettepe və Sivas Cumhuriyyət universitetləri, eləcə də Asiya Çalışmaları İnstitutu, Ankara Humanitar Elmlər İnstitutu, Türkiyat Araşdırmaları İnstitutu və Orta Doğu Strateji Araşdırmalar Mərkəzindən (ORSAM) nümayəndələr iştirak edib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn qonaqları salamlayaraq Mərkəzin əsas fəaliyyət istiqamətləri və iş prinsipi haqqında məlumat verib. O bildirib ki, İİTKM fəaliyyət göstərdiyi 10 il ərzində 40-dan çox dövlət proqramının icrasının monitorinq və qiymətləndirilməsini həyata keçirərək “böyük verilənlər bazası” formalaşdırıb və data-əsaslı idarəetmə modelinin tətbiqinə mühüm töhfə verib. Ramil Hüseyn vurğulayıb ki, İİTKM Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadiyönümlü beyin mərkəzidir, Azərbaycan Beyin Mərkəzləri Platformasının təsisçilərindəndir. Mərkəz son illər "Türk Dövlətləri İqtisadiyyatı", “Orta dəhliz”, “İslam ölkələrinin iqtisadi potensialı” kimi mühüm mövzuları əhatə edən kitablar çap etdirib, Türk Dövlətləri Təşkilatı ilə əməkdaşlıq çərçivəsində rüblük "Türk İqtisadi İcmalı"nı hazırlayır.
İİTKM-in icraçı direktorunun müşaviri Bağış Əhmədov ölkəmizin investisiya iqlimi və müxtəlif ölkələrlə ticarət əlaqələri haqqında proqram iştirakçılarına məlumat verib.
Mərkəzin Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin Sahəvi proqramların monitorinqi sektorunun müdiri Elşən Yusifli “Böyük Qayıdış” proqramının icrası üzrə monitorinq və qiymətləndirmə fəaliyyəti çərçivəsində yaradılmış portal və bu sahədə görülən işlər haqqında geniş təqdimatla çıxış edib.
İİTKM-nin Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbərinin rəhbəri İlyas Hüseynov Türk Dövlətləri Təşkilatının Katibliyi ilə birlikdə 8 dildə nəşr olunan Türk İqtisadi İcmalı buraxılışı haqqında məlumat verib, universitetlər, eləcə də beyin mərkəzləri arasında əməkdaşlığın geniş perspektivləri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüş zamanı iştirakçılara Azərbaycanın yaşıl enerji siyasəti, nəqliyyat infrastrukturu, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda məşğulluğun inkişafı prioritetləri, dəyişən geoiqtisadi reallıqlar fonunda ölkənin rolu barədə geniş məlumat verilib.
Proqram çərçivəsində aparılan müzakirələr sual-cavab bölməsi və qarşılıqlı fikir mübadiləsi ilə davam etdirilib.

A meeting was held at CAERC with an academic delegation from Türkiye within the framework of the "Know Azerbaijan" program
A meeting was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) with an academic delegation visiting our country from Türkiye as part of the "Know Azerbaijan" program. Organized by the Center of Analysis of International Relations (AIR Center), the program included representatives from Çanakkale Onsekiz Mart, Sakarya, Erciyes, Ankara Hacı Bayram Veli, Hacettepe, and Sivas Cumhuriyet universities, as well as the Institute of Asian Studies, Ankara Institute of Humanitarian Sciences, Institute of Turkic Studies, and the Center for Middle Eastern Strategic Studies (ORSAM).
Ramil Huseyn, Deputy Executive Director of CAERC, welcomed the guests and provided information on the Center's core activities and principles of operation. He stated that during its 10 years of operation, CAERC has monitored and evaluated the implementation of more than 40 state programs, forming a "big data" repository and contributing significantly to the application of a data-driven management model. Ramil Huseyn emphasized that CAERC is the largest economy-oriented think tank in the South Caucasus and a co-founder of the Azerbaijan Think Tanks Platform. In recent years, the Center has published books covering vital topics such as the "Economy of Turkic States," the "Middle Corridor," and the "Economic Potential of Islamic Countries," and prepares the quarterly "Turkic Economic Review" in cooperation with the Organization of Turkic States.
Bagish Ahmadov, Advisor to the Executive Director of CAERC, informed the participants about the country's investment climate and trade relations with various nations.
Elshan Yusifli, Head of the Sector for Monitoring Sectoral Programs within the Monitoring and Evaluation Division, delivered an extensive presentation on the portal created for the monitoring and evaluation of the "Great Return" program and the ongoing work in this field.
Ilyas Huseynov, Head of the Turkic World Research Center (TWRC) at CAERC, provided information on the "Turkic Economic Review," which is published in eight languages in collaboration with the Secretariat of the Organization of Turkic States. He also highlighted the broad perspectives for cooperation between universities and think tanks.
During the meeting, participants were provided with comprehensive information on Azerbaijan's green energy policy, transport infrastructure, employment development priorities in Karabakh and East Zangezur, and the country's role against the backdrop of changing geoeconomic realities.
The discussions held within the framework of the program continued with a Q&A session and a mutual exchange of ideas.