İİTKM Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı çərçivəsində 2026-cı il üzrə indikativ planlaşdırma tədbirlərinə başlayıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi tərəfindən “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın icrası üzrə 2026-cı ilə dair indikativ planlaşmanın aparılması məqsədilə icraçı qurumlarla görüşlərə başlanılıb.
Proses çərçivəsində oktyabr-noyabr ayları ərzində dövlət proqramı üzrə əsas icraçı qismində müəyyən edilmiş 41 qurumla müvafiq görüşlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Görüşlərdə Dövlət Proqramına dair 2026-cı il üzrə nəticə indikatorları müəyyənləşdirilir, qarşıda duran vəzifələr və perspektivlərlə bağlı müzakirələr aparılır, monitorinq və qiymətləndirmə prosesi üzrə hesabatlılığın optimal qaydada təşkilinə dair mühüm məqamlar nəzərdən keçirilir.
İİTKM-in monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin əməkdaşları ilk gün "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu və Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin əməkdaşları ilə müvafiq görüşlər keçiriblər. Görüşlərdə Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan tədbirlərin həyata keçirilməsi prosesində yaranan çətinliklər və onların həlli yolları müzakirə edilib, gələcək hədəflərə uyğun nəticə indikatorlarının hazırlanması üçün müvafiq tövsiyələr verilib.

CAERC has launched indicative planning activities for 2026 within the framework of the First State Program on the Great Return
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) has initiated meetings with implementing agencies to conduct indicative planning for 2026 within the framework of the “First State Program on the Great Return to the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan.”
Within this process, it is planned to hold relevant meetings with 41 agencies identified as main implementers of the State Program during October–November.
During the meetings, result indicators for 2026 are being defined, discussions are held regarding upcoming tasks and perspectives, and important aspects related to the optimal organization of the monitoring and evaluation process are reviewed.
On the first day, the staff of CAERC’s Monitoring and Evaluation division held relevant meetings with representatives of “Azerbaijan Railways” CJSC, the State Agency on Mandatory Health Insurance, the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, and the Azerbaijan National Agency for Mine Action.
During the meetings, challenges encountered in the implementation of the measures envisaged in the State Program and possible solutions were discussed, and relevant recommendations were provided for the development of result indicators aligned with future targets.