Günay Quliyeva: "Ermənistanın Azərbaycana vurduğu ziyan- reparasiya, restitusiya, kompensasiya, reabilitasiya, satisfaksiya və təkrarlamamaq zəmanəti"
I. Post-konflikt dövründə kompensasiya öhdəliklərinin hüquqi əsasları
Son bir neçə onillik, insan hüquqları və humanitar hüququn ciddi şəkildə pozulmasına görə dövlətlərin məsuliyyət anlayışında əhəmiyyətli irəliləyişlərlə seçilir. Artıq beynəlxalq hüququn insan inkişafı istiqamətində çoxdan gözlənilən addımlar atılıb. Bunlara insan haqqlarının müdafiə qurumları və beynəlxalq cinayətkarlıq məhkəmələrin və həqiqət-ədalət komissiyalarının qurulması və s. aiddir. Beynəlxalq hüquqda silahlı münaqişə qurbanlarına ədalətin təmin edilməsi üçün təcavüzkar dövlətin qarşısında üç fərqli komponent tələb olunur: hüquqi məsuliyyət, həqiqətlərin etirafı və zərərin ödənilməsi. Bu komponentlər insan hüquqları və humanitar hüquq kimi ümumi beynəlxalq hüquq sahələrində, beynəlxalq təşkilatlar, habelə ilk növbədə BMT tərəfindən həyata keçirilən münaqişədən sonrakı siyasət təşəbbüslərində öz əksini tapmışdır.
2005 -ci ildə, təxminən on beş il davam edən danışıqlardan sonra, BMT Baş Assambleyası tərəfindən 16 dekabr 2005-ci ildə qəbul edilmiş 60/147 saylı "Beynəlxalq humanitar hüququn ciddi pozuntuları və insan hüquqları sahəsində beynəlxalq normaların ciddi pozuntularının qurbanları üçün zərərin ödənilməsi və hüquqi müdafiə hüququna aid əsas prinsiplər və rəhbəredici müddəalar" adlı qətnamə ilə bir daha təsdiq olunmuşdur. Bu qətnamənin "Vurulmuş zərərin ödənilməsi" adlı IX fəslinin 18-ci bəndində göstərilir ki, beynəlxalq hüquqa və ölkələrin milli qanunvericiliyinə görə, həm də konkret halları nəzərə alaraq, insan hüquqları sahəsində beynəlxalq normaların ciddi pozuntularının və beynəlxalq humanitar hüququn ciddi pozuntularının qurbanlarına və pozuntunun ciddiliyinə və hər bir hala müvafiq müəyyən olunmuş qaydada zərərin tam və effektiv ödənilməsi restitusiya, kompensasiya, reabilitasiya, satisfaksiya və baş vermiş hadisənin təkrarlanmaması zəmanəti formalarında ola bilər.
Dünyada baş verən hərbi münaqişələrdən sonra vurulan ziyanı ödəmək üçün ölkələr qarşısında öhdəlik yaradan bir sıra digər hüquqi aktlar da var. Belə ki, 16 dekabr 1966-cı il tarixli "İqtisadi, sosial və mədəni hüquqlar haqqında" Beynəlxalq Pakt, 14 may 1954-cü il tarixli "Hərbi münaqişələr zamanı mədəni sərvətlərin qorunması haqqında" Haaqa Konvensiyası, 19 dekabr 1954-cü il tarixli Avropa Mədəniyyət Konvensiyası, 16 noyabr 1972-ci il tarixli YUNESKO-nun "Ümumdünya mədəni və təbii irsin qorunması haqqında" Konvensiyası və digər beynəlxalq sənədlər tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması, öyrənilməsi, onlardan istifadə və ümumilikdə insanların mədəni hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı müddəaları təsbit edir.
2005-ci ilin avqustunda BMT alt komissiyası olan İnsan Hüquqları Komissiyası özbaşına və ya qanunsuz olaraq öz əmlakından didərgin salınmış şəxslərin mülkiyyətinin geri qaytarılması ilə bağlı hüquqi və texniki məsələlər üzrə təlimatları rəsmən təsdiq edib. Bu qaydalar Pinheiro Prinsipləri adlanır. Qaçqınların və məcburi köçkünlərin mənzil və əmlakının bərpası üzrə xüsusi məruzəçi Paulo Pinheironun şərəfinə adlandırılan Pinheiro Prinsipləri, mülkiyyətin bərpası proseslərinin qurulması və həyata keçirilməsi üçün hüquqi, inzibati və icra qaydaları təklif edir. Müharibədən sonra bu işin çətin olduğunu qəbul edən Prinsiplər, dövlətlərin Bosniyadakı restitüsiya yanaşmasını nümunə götürərək, sülh müqavilələrinə mülkiyyətin qaytarılması prosedurlarını daxil etməyi tövsiyə edir. Pinheiro Prinsipləri, restitusiyanın "praktiki olaraq mümkün olmadığı" zaman və ya zərərçəkmiş tərəf bilə -bilə və könüllü olaraq geri ödəmə əvəzinə kompensasiya istədikdə kompensasiyaya icazə verir. BMT Baş Assambleyasının "Beynəlxalq hüquqazidd əməllərə görə dövlətlərin məsuliyyəti" adlı qətnaməsinə əlavənin 36-cı maddəsinə əsasən, beynəlxalq hüquqazidd əmələ görə məsuliyyət daşıyan dövlət özünün qanunazidd əməli nəticəsində vurduğu zərəri restitusiya ilə ödənilməyən hissədə kompensasiya yolu ilə ödəməyə borcludur.
Beynəlxalq Təzminat Komissiyalarının yaradılmasının zəruriliyi
Azərbaycan-Ermənistan arasındakı hərbi münaqişə artıq başa çatdığından, BMT-nin təcili olaraq məcburi köçkünlərin əmlakına dəymiş maddi ziyanla bağlı iddiaları nəzərdən keçirmək üçün təzminat komissiyası yaratması vacib məsələlərdəndir.
Körfəz müharibəsi zamanı (İraq-Küveyt arasında 17 yanvar 1991-28 fevral 1991) tərəflərin bir birinə vurduğu ziyanın ödənilməsi üçün BMT tərəfindən komissiya yaradılmışdır. Beləliklə, Azərbaycana Ermənistanın vurduğu maddi ziyanın miqyasını və potensial iddiaçıların sayının bir milyonu keçdiyini nəzərə alaraq, hərbi təcavüz nəticəsində yaranan həm əmlak, həm də infrastruktur iddiaları üçün BMT-nin İraq və Küveyt Təzminat Komissiyasına bənzər beynəlxalq komissiya yaradılması zəruridir. İraq və Küveyt Təzminat Komissiyasının iddiası ilə İraq 1990-1991-ci illərdə Küveyt iqtisadiyyatına və vətəndaşlarına vurduğu ziyana görə 50 milyard dollardan çox təzminat ödədi.
Dünyada post-müharibə dövründə reparasiya və restitusiya təcrübələri
Dünya tarixində baş vermis müharibələrdən sonra kompensasiya, reparasiya və digər təzminat növləri ilə bağlı müxtəlif təcrübələr olmuşdur.
Fransa-Prussiya müharibəsindən sonra, Frankfurt müqaviləsinin şərtlərinə görə (10 may 1871) Fransa 5 il ərzində 5 milyard qızıl frank müharibə təzminatı ödəmək məcburiyyətində qalmışdı. Təzminatın maraqlı tərəflərində biri bu idi ki, bu məbləğ 1807 -ci ildə Napoleonun Prussiyaya qoyduğu təzminata tam bərabər idi. 1873 -cü ilin sentyabrında təzminatın son hissəsi ödənilənə qədər, Alman qoşunlarının bir hissəsi Fransada qalmışdı.
I dünya müharibəsindən sonra bağlanan Versal müqaviləsi yalnız Almaniyanı müharibədə günahlandırmaqla kifayətlənməyərək, eyni zamanda onu 132 milyard qızıl marka və ya bu gün dəyəri ilə təxminən 269 milyard dollar məbləğində maliyyə ödənilməsini tələbi qarşısında qoydu. Bu təzminat ödənişi 92 il çəkdi. ABŞ Almaniyaya təzminatı ödəmək üçün borc verib və təzminatı toplayan ölkələr bu pulları ABŞ-a olan kreditlərini ödəmək üçün istifadə etmişdilər. Nəticədə bu kompensasiyadan ən çox qazanan ölkə ABŞ oldu.
İkinci dünya müharibəsindən sonrakı dövrdə də fərqli təzminat nümunələri olub. Sovet İttifaqı, Oder-Neisse'nin şərqindəki Alman ərazilərini ilhaq etdi və 12 milyon Almanı qovdu.
Fransa, kömür yataqlarından istifadə etmək və bəlkə də daimi olaraq Fransaya birləşdirmək niyyəti ilə 1947-1956 -cı illərdə Saar protektoratına nəzarəti öz üzərinə götürüb. Saar ərazisində yerləşən həmin mədənlər Birinci Dünya Müharibəsinin sonundan 1935 -ci ilə qədər Fransanın nəzarətində idi. Fransa yalnız 1 Yanvar 1957 -ci ildə Saar bölgəsindəki nəzarətindən əl çəkməli oldu.
Hollandiya 1949-cu ildə təxminən 69 km2 Alman ərazisini özünə birləşdirdi və həmin ərazilər yalnız 1957-ci ildə Qərbi Almaniya Hökumətinə geri verildi. 8 Aprel 1960-cı ildə Laheydə edilən Hollandiya-Almaniya müqaviləsinə əsasən Qərbi Almaniya Hollandiyaya 280 milyon Alman markası ödəməyi qəbul etdikdən sonra torpaq geri qaytarıldı.
İkinci dünya müharibəsində sonra Müttəfiqlər, təxminən 10 milyard (1948) dollar dəyərindən çox Alman patentinə, müəllif hüquqlarına və ticarət nişanlarına əl qoydular.
Milyonlarla alman, düşərgələrdə, mədənçilikdə, məhsul yığımında və ya sənayedə müttəfiqlər üçün çalışmaq üçün bir neçə il məcburi əməyə məcbur edildi.
Müharibədən sonra Yunanıstan, Müttəfiqlərarası Təminat Agentliyi tərəfindən tətbiq olunan 1946-cı il Paris Reparasiya Müqaviləsi çərçivəsində Almaniyanın Müttəfiqlərə ödədiyi təzminatdan payını aldı. Yunanıstan təxminən 25 milyard dollar dəyərində pul və sənaye malları şəklində təzminat alıb.
Maraqlı təcrübələrdən olan Morgenthau Planı, İkinci Dünya Müharibəsindən sonra Almaniyanın silah sənayesini ləğv edərək və hərbi gücün əsasını təşkil edən digər əsas sənayeləri çıxararaq və ya məhv etməklə Almaniyanın müharibə qabiliyyətini ortadan qaldırmaq üçün bir təklif idi. Bura Rurdakı bütün sənaye müəssisələrinin və avadanlıqlarının çıxarılması və ya məhv edilməsi daxil idi. Bunlar ilk dəfə Amerika Birləşmiş Ştatlarının Maliyyə Naziri Henri Morgentaunun 1944-cü ildə Almaniya üçün təklif olunan Post-Teslim Proqramı adlı bir memorandumunda öz əksini tapmışdır. Morgentau planı, 10 iyul 1947 -ci ilə qədər Müttəfiqlərinin planlaşdırmasına müəyyən təsir göstərsə də, qəbul edilmədi.
Potsdam konfransında, Müttəfiqlər Almaniyanın həyat səviyyəsinin, müharibə etdiyi Avropa qonşularının orta həyat səviyyəsini keçməməsi şərtini qoydular. Almaniyanın həyat şəraiti 1932 -ci ildə mövcud olan həyat standartına endirildi. 1946 -cı ildə imzalanan ilk "sənaye səviyyəsi" planında, Almaniya ağır sənayesinin 1500 istehsal fabrikinin bağlanması ilə 1938 -ci ilin səviyyəsinin 50% -ə endiriləcəyi ifadə edildi.
1951-ci ildə İsrail hakimiyyəti, Almaniyaya təzminat üçün iddia qaldırdı. Hesablamalara görə, kompensasiya adambaşına 3000 ABŞ dolları (2020 -ci ildə 29.900 dollar) olduğundan Almaniyanın onlara 1.5 milyard dollar (2020 -ci ildə 15 milyard dollara bərabər) borcu var idi. İsrail hökuməti Nasistlərin 6 milyard dollarlıq yəhudi mülkünü qarət etdiklərini də hesablasalar da, ancaq almanların heç bir maddi təzminatla yəhudilərə etdiklərinin əvəzini çıxara bilməyəcəklərini vurğulamışdılar.
Almaniyanın təslim olmasından başlayaraq sonrakı iki il ərzində Amerika Birləşmiş Ştatları, Almaniyanın bütün texnoloji və elmi nou-hauları, bütün patentləri və bir çox aparıcı elm adamını (Paperclip Əməliyyatı olaraq da bilinir) toplamaq üçün güclü bir proqram həyata keçirdi. Tarixçi John Gimbel, "Elm, Texnologiya və Reparasiyalar: Müharibədən Sonrakı Almaniyada İstismar və Talan" kitabında, "intellektual təzminatların" (Alman alimlərinə istinad edərək) təxminən 10 milyard dollar məbləğində olduğunu iddia edir.
Körfəz müharibəsindən sonra İraq Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurasının 687 saylı Qətnaməsini qəbul etdi. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Kompensasiya Komissiyası (BMTKK) yaradıldı və komissiya qarşısında hökumətlər, şirkətlər və şəxslər tərəfindən 350 milyard ABŞ dolları məbləğində iddia qaldırıldı. Komissiya təxminən 1.5 milyon müvəffəqiyyətli iddiaçının 52.4 milyard dollar təzminat tələbini qəbul etdi və ödədi; bu təzminatın 2019 -cu ilin iyul ayına qədər 48,7 milyard dolları ödənildi və Küveytə ödəniləcək yalnız 3,7 milyard dollar qaldı. BMTKK dövlətlərin və təşkilatların və ya korporasiyaların (hüquqi şəxslərin) iddialarına görə fərdlərin iddialarına üstünlük verilməsinin "beynəlxalq iddiaların həll edilməsi təcrübəsinin təkamülündə əhəmiyyətli bir addım olduğunu" bildirib.
Ermənistanın mövcud iqtisadi durumunda kompensasiya formaları
2000-ci ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnsan İnkişafı Hesabatında Ermənistanın Dağlıq Qarabağ və ona bitişik yeddi rayonun işğalı nəticəsində Azərbaycana vurulan ümumi iqtisadi zərərin təxminən 53,5 milyard dollar olduğu göstərilir. Hal hazırda aparılan araşdırmalar göstərir ki, vurulan ziyan 2000-ci ildəki hesablamalardan əhəmiyyətli dərəcədə çoxdur. Bununla bağlı Hökumət tərəfindən yerli və beynəlxalq ekspertlərin iştirak etdiyi komissiya yaradılmışdır.
30 illik işğal nəticəsində Ermənistanın Azərbaycana vurduğu ziyanın dəqiq məbləği komissiya tərəfindən hesablandıqdan sonra beynəlxalq məhkəmələrdə Ermənistan qarşısında təzminatın tam ödənməsi üçün iddia qaldırılacaq.
Ziyanın məbləği çox yüksək olduğu üçün Ermənistan iqtisadiyyatı bu məbləği tam ödəmək gücündə deyil. Belə ki, Ermənistanda fiskal defisit 2020-ci ildə ÜDM-in 5,5 faizinə qədər genişlənib, bu da dövlətin daha yüksək hərbi və səhiyyə xərcləri hesabına baş verib. Ermənistanın ümumi dövlət borcu ÜDM-in 63,5 faiz nisbətindədir. Ermənistan xarici valyuta ehtiyatları cəmi 3,0 milyard ABŞ dolları məbləğindədir ki, bunun da bir hissəsi xarici öhdəliklərdir.
Yuxarida qeyd edildiyi kimi, beynəlxalq hüquqda təcavüzkar ölkənin vurduğu ziyanın ödənilməsinin ərazini geri qaytarmaq-restitusiya, reparasiya, təzminat, reabilitasiya, satisfaksiya və təkrarlamamaq zəmanətləri kimi bir sıra formaları var. Mövcud iqtisadi durumda Ermənistan təzminat ödənilməsində təkcə pul yox digər kompensasiya formalardan da istifadə etməyə məcburdur. Məsələn, II dünya müharibəsindən sonra Almaniyada olduğu kimi torpaqların bir hissəsinin Azərbaycana verilməsi təzminatın bir forması ola bilər. Bu forma əslində Ermənistan üçün ən düzgün seçim ola bilər. Belə ki tarixi Azərbaycan torpaqlarını- Qərbi Zəngəzuru geri qaytarması tarix və beynəlxalq hüquq qarşısında ən ədalətli seçim ola bilər. Kompensasiyanın geri qalan hissəsini təbii resurs mədənlərindən (qiymətli metallar, dəmir filizi və s.) istifadə hüququnun Azərbaycana verilməsi ilə təmin edə bilər. Təbii ki, təzminatın ən əsas formalarından biri də təcavüzü heç vaxt təkrarlamamaq qarantiyası olmalıdır. Digər tərəfdən beynəlxalq tribunalardan Ermənistan Azərbaycan xalqından, xüsusən 30 illik işğaldan əziyyət çəkmiş əhalidən üzr istəməlidir (II dünya müharibəsindən sonra Almaniya İsraildən üzr istəmişdir).
Bütün bu öhdəlikləri yerinə yetirmək üçün beynəlxalq qurumların təcavüzkar ölkəyə təsiri çox vacib məsələlərdən biridir. BMT və digər beynəlxalq insan hüquqları müdafiə təşkilatları Ermənistanın qarşısında bu öhdəlikləri qoymalı və yerinə yetirilməsinə nəzarət etməlidirlər. Təzminatın göstərilən bütün formaları Azərbaycanla Ermənistan arasındakı sülh müqaviləsində öz əksini mütləq tapmalıdır.

Gunay Guliyeva, “Damage Caused by Armenia to Azerbaijan –Reparation, Restitution, Compensation, Rehabilitation, Satisfaction and Guarantees of Non-Repetition”
Legitimate basis of compensation obligations in the post-conflict period
The last few decades have been marked by significant advances in the understanding of the responsibility of states for serious violations of human rights and humanitarian law. The long-awaited steps in the direction of human development of international law have already been taken. These include the establishment of human rights protection institutions, international criminal courts, justice commissions, etc. To ensure justice for the victims of armed conflict, international law sets three different components for the aggressor state: legal responsibility, recognition of the truth, and compensation. These components are reflected in areas of general international law, such as human rights and humanitarian law, as well as in post-conflict policy initiatives implemented by international organizations, primarily, by the United Nations.
In 2005, approximately after fifteen years of negotiations, on December 16, 2005, the UN General Assembly adopted Resolution 60/147 on Basic Principles and Guidelines on the Right to a Remedy and Reparation for Victims of Gross Violations of International Human Rights Law and Serious Violations of International Humanitarian Law. Following Paragraph 18 named “Reparation for harm suffered” of Chapter IX of the Resolution, in accordance with domestic law and international law, and taking account of individual circumstances, victims of gross violations of international human rights law and serious violations of international humanitarian law should, as appropriate and proportional to the gravity of the violation and the circumstances of each case, be provided with full and effective reparation, which include the following forms: restitution, compensation, rehabilitation, satisfaction and guarantees of non-repetition.
There are a number of other legal acts obliging countries to compensate for the damage caused by military conflicts around the world. Thus, the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights of 16 December 1966, The Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Military Conflict of 14 May 1954, European Cultural Convention of 19 December 1954, the UNESCO Convention Concerning the Protection of the World Cultural and Natural Heritage of 16 November 1972 and other international instruments establish provisions for the protection, study and use of historical and cultural monuments, as well as the protection of human cultural rights in general.
In August 2005, the UN Commission on Human Rights officially approved guidelines on legal and technical issues related to property restitution for refugees and displaced persons. These guidelines are called Pinheiro Principles. The Principles, named after Special Rapporteur on housing and property restitution Paulo Pinheiro, offers legal, administrative, and executive rules for the establishment and implementation of the property restitution process. The Principles accept the complexity of this process in the post-conflict period and recommend countries to use the restitution approach applied in Bosnia as an example and include procedures of property restitution in peace treaties. The Pinheiro Principles allow the remedy of compensation to be used when the remedy of restitution is not factually possible, or when the injured party knowingly and voluntarily accepts compensation in lieu of restitution. According to Article 36 of the annex to UN General Assembly’s Resolution on Responsibility of States for Internationally Wrongful Acts, the state responsible for an internationally wrongful act is under an obligation to compensate for the damage caused thereby, insofar as such damage is not made good by restitution.
The importance of establishing International Compensation Commissions
As the military conflict between Azerbaijan and Armenia is over, it is significant that the UN immediately establish a compensation commission to consider allegations of material damage to IDPs' property.
The UN has established a Compensation Commission to pay compensation for damages caused by parties of the Gulf War (war between Iraq and Kuwait from January 17, 1991, to February 28, 1991) to each other. Thus, considering that the scope of material damages caused by Armenia to Azerbaijan and the number of claimants exceeding one million, it is necessary to establish an international commission similar to the UN Iraq and Kuwait Compensation Commission for processing both property and infrastructure claims arising from military aggression. With the claims filed through the Commission, in 1990-1991, Iraq paid more than 50 billion US dollars in compensation for damaged caused to Kuwait's economy and its citizens.
Reparation and restitution practices in the post-war conflicts
World history has seen numerous examples of post-war compensation, reparation, and other types of reimbursement.
After the Franco-Prussian War, under the terms of the Treaty of Frankfurt (May 10, 1871), France was forced to pay 5 billion gold francs in war compensation for 5 years. The most interesting about the compensation was that the sum was similar to the amount defined by Napoleon for Prussia in 1807. Until the compensation was fully paid in September 1873, part of the German troops remained in France.
The Treaty of Versailles, signed after World War I, not only blamed Germany for the war but also demanded that the country pay 132 billion gold marks or about 269 billion US dollars in current value. The repayment of the compensation took 92 years. For paying the compensation, the United States lent money to Germany, and the countries that collected the compensation used the money to repay their loans to the United States. As a result, the United States became the largest beneficiary of this compensation.
There have also been various times of compensation after the Second World War. The Soviet Union annexed German territory east of the Oder-Neisse and expelled 12 million Germans.
In 1947-1956, France took control of the Saar protectorate with the intention of exploiting coal deposits and possibly permanently annexing them to France. The mines in Saar were under French control from the end of the First World War until 1935. France only had to relinquish control of the Saar on January 1, 1957.
The Netherlands annexed about 69 km2 of German territory in 1949, and it was returned to the West German government only in 1957. According to the agreement between Germany and Netherlands, signed on April 8, 1960, in The Hague, the lands were returned only after Western Germany agreed to pay the Netherlands 280 million German marks.
After World War II, the Allies seized German patents, copyrights, and trademarks worth more than 10 billion US dollars (1948).
Millions of Germans were forced to work for allies in camps, mining, harvesting, or industry for several years.
After the war, Greece received its share from Germany's compensation to the Allies under the 1946 Paris Agreement on Reparation, which was enforced by the Allied Reparation Agency. Greece has received about 25 billion US dollars in compensation in cash and industrial goods.
Considered as an interesting experience, Morgenthau Plan was a proposal to eliminate Germany's ability to wage war following World War II by eliminating its arms industry and removing or destroying other key industries basic to military strength. The plan included the removal or destruction of all industrial plants and equipment in the Ruhr. It was first proposed by United States Secretary of the Treasury Henry Morgenthau in a 1944 memorandum entitled Suggested Post-Surrender Program for Germany. While the Morgenthau Plan had some influence until July 10, 1947, on Allied planning for the occupation of Germany, it was not adopted.
At the Potsdam Conference, the Allies stipulated that Germany's standard of living should not exceed the average of its war-torn European neighbors. In 1932, living conditions in Germany were reduced to the existing standard of living. The first "level of industry" plan, signed in 1946, stated that German heavy industry was to be lowered to 50% of its 1938 levels by the destruction of 1,500 listed manufacturing plants.
In 1951, the Israeli government made a claim against Germany. According to calculations, since compensation had cost 3,000 US dollars per person (equivalent to 29.900 US dollars in 2020), Germany owed them 1.5 billion dollars (equivalent to 15 billion US dollars in 2020). They also figured that six billion dollars’ worth of Jewish property had been pillaged by the Nazis, but stressed that the Germans could never make up for what they did with any type of material recompense.
During two years after Germany's surrender, the United States has implemented a powerful program to bring together all of Germany's technological and scientific expertise, all patents, and take away many leading scientists (also known as Operation Paperclip). In his book named Science, Technology, and Reparations: Exploitation and Plunder in Postwar Germany, historian John Gimbel, claims that "intellectual compensation" (citing German scientists) is about 10 billion US dollars.
Following the Gulf War, Iraq adopted United Nations Security Council Resolution No.687. The United Nations Compensation Commission (UNCC) was established. States, companies, and people filed the Commission with claims worth 350 billion US dollars. The Committee approved the compensation claim of approximately 1.5 million successful claimants and paid 52.4 billion US dollars in compensation. By July 2019, 48.7 billion of this compensation was paid, leaving only 3.7 billion US dollars to be paid to Kuwait. The UNCC said that the preference of individuals over claims by states and organizations or corporations (legal entities) was "an important step in the evolution of the practice of resolving international claims."
Forms of compensation in Armenia’s current economic conditions
The United Nations Human Development Report 2000 estimated that the total economic damage caused to Azerbaijan by Armenia's occupation of Nagorno-Karabakh and seven adjacent regions was about 53.5 billion dollars. Current research shows that the damage is significantly higher than in 2000. In this regard, the Government has established a commission with the participation of local and international experts.
After the commission calculates the exact amount of damage caused by Armenia to Azerbaijan during 30 years of occupation, a claim will be filed with international courts against Armenia for receiving full compensation.
Since the amount to compensate for the damage is too high, the economy of Armenia cannot repay the total sum. Thus, in 2020, due to higher government military and health spending, the fiscal deficit of Armenia widened to 5.5 percent of GDP. Armenia's total public debt is 63.5 percent of GDP. Armenia's foreign exchange reserves amount to only 3.0 billion dollars, part of which is foreign liabilities.
As mentioned above, international law has a number of forms of compensation for damage caused by the aggressor country, including restitution, reparation, compensation, rehabilitation, satisfaction, and guarantees of non-repetition. In its current economic situation, along with funds, Armenia has to use other forms of compensation. For example, similar to the case of Germany after World War II, the part of Armenia’s lands can serve as compensation to Azerbaijan. In fact, it can be the right choice for Armenia. Thus, the return of historical Azerbaijani lands - Western Zangazur - may be the fairest choice in the face of history and international law. The remaining part of the compensation can be provided by giving Azerbaijan the right to use its natural resource deposits (precious metals, iron ore, etc.). On the other hand, Armenia must apologize to the Azerbaijani people from international tribunes, especially to the population that has suffered from 30 years of occupation (after World War II, Germany apologized to Israel).
To fulfill all these obligations, the impact of international organizations on the aggressor country is of utmost importance. The UN and other international human rights organizations must impose these obligations on Armenia and monitor their implementation. All these forms of compensation must be reflected in the peace agreement between Azerbaijan and Armenia.
Only a just peace agreement will lead to stability and sustainable development in the South Caucasus.