Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən rəhbərliyi həyata keçirilən “Fiziki infrastruktur” İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilmişdir.
İclasda işçi qrupun üzvü olan dövlət qurumlarının və ictimai təşkilatların nümayəndələri iştirak etmişdir.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini, işçi qrupunun rəhbəri Cavid Qurbanovun sədrliyi ilə keçirilmiş iclasda qrupun fəaliyyəti ilə bağlı cari məsələlərin müzakirəsi aparılmışdır.
İclas zamanı cari ilin 16 aprel və 29 aprel tarixlərində “Caspian Energy Club” və Azərbaycan Milli Biznes Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilmiş Milli Biznesin İnkişafı Forumu haqqında məlumat verilmişdir. Həmin tədbirdə Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Fiziki infrastruktur” işçi qrupunda təmsil olunan qurumlar tərəfindən aparılan işlər haqqında sahibkarlar üçün təqdimatların edildiyi, nəqliyyat və kommunal xidmətləri sahəsində sahibkarların suallarının cavablandırıldığı və müzakirələrin aparıldığı diqqətə çatdırılmışdır.
Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev çıxış edərək, Komissiyanın tərkibində 25 işçi qrupundan biri olan “Fiziki infrastruktur” İşçi Qrupunun əsas mandatının Qlobal Rəqabətlilik Hesabatında və Qlobal İnnovasiyalar İndeksi Hesabatında infrastruktur bloku üzrə ölkəmizin mövqeyinin artırılması ilə bağlı təkliflərin verilməsi, eləcə də bu istiqamətdə tədbirlərin icra olunmasından ibarət olduğunu bildirmişdir. O, həmçinin infrastruktur üzrə indikatorların müxtəlif sahələri əhatə etdiyini qeyd edərək, bununla bağlı İşçi Qrupunun tərkibinin və hazırkı Fəaliyyət Planında əks olunan məsələlərin kifayət qədər geniş olduğunu vurğulamışdır.
Daha sonra Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin, “Azərbaycan Dəmir Yolları” və “Azərbaycan Hava Yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətlərinin, eləcə də “Azərenerji” və “Azərişıq” Açıq Səhmdar Cəmiyyətlərinin nümayəndələri tərəfindən icraçısı olduqları tədbirlər üzrə 2025-ci ilin 9 ayı ərzində görülmüş işlərə dair hesabatlar təqdim edilmiş, aidiyyəti məsələlərin müzakirəsi aparılmışdır.
Aparılmış müzakirələrə uyğun olaraq qarşıda duran məsələlərin həlli istiqamətində müvafiq qərarlar alınmış, icra prosesinin sürətləndirilməsi və optimallaşdırılması ilə bağlı tövsiyələr verilmişdir.
Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın "Fiziki infrastruktur” üzrə işçi qrupuna rəhbərliyi Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi həyata keçirir.

The Next Meeting of the “Physical Infrastructure” Working Group Was Held
The next meeting of the “Physical Infrastructure” Working Group, led by the Ministry of Digital Development and Transport under the Commission on Business Environment and International Rankings, was held.
The meeting was attended by representatives of state institutions and public organizations that are members of the working group.
Chaired by Deputy Minister of Digital Development and Transport and head of the working group, Cavid Gurbanov, the meeting discussed current issues related to the group’s activities.
During the meeting, information was provided about the National Business Development Forum, which was jointly organized by the “Caspian Energy Club” and the Azerbaijan National Business Association, with the support of the Ministry of Digital Development and Transport, on April 16 and April 29 of this year. It was noted that at this event, presentations were made for entrepreneurs by institutions represented in the “Physical Infrastructure” Working Group of the Commission on Business Environment and International Rankings, questions of entrepreneurs regarding transport and public utility services were answered, and discussions were held.
Head of the Secretariat of the Commission on Business Environment and International Rankings, Vusal Shikhaliyev, stated that the main mandate of the “Physical Infrastructure” Working Group, which is one of the 25 working groups under the Commission, is to provide proposals aimed at improving the country’s position in the infrastructure pillar of the Global Competitiveness Report and the Global Innovation Index Report, as well as to ensure the implementation of measures in this direction. He also noted that the infrastructure indicators cover various fields, emphasizing that the composition of the Working Group and the issues reflected in the current Action Plan are quite extensive.
Later, representatives of the Ministry of Digital Development and Transport, “Azerbaijan Railways” CJSC, “Azerbaijan Airlines” CJSC, as well as “Azerenerji” OJSC and “Azerishig” OJSC presented reports on the work carried out during the first nine months of 2025 within the framework of the measures for which they are responsible, and relevant issues were discussed.
In line with the discussions held, relevant decisions were made to address the upcoming tasks, and recommendations were given regarding the acceleration and optimization of the implementation process.
The “Physical Infrastructure” Working Group under the Commission on Business Environment and International Rankings is chaired by the Ministry of Digital Development and Transport.