“Ekoloji məsələlər” üzrə işçi qrup 2025-ci ilin yekunlarını müzakirə edib
“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” çərçivəsində “Ekoloji məsələlər” üzrə işçi qrupun iclası keçirilib. İclasda Strategiyanın “Yüksək keyfiyyətli ekoloji mühit” məqsədi üzrə 2025-ci ildə görülmüş işlər müzakirə olunub.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyində təşkil olunan iclasda İşçi qrupun sədri, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Umayra Tağıyeva Strategiyanın tədbirlər planına uyğun olaraq il ərzində görülmüş işlər və icrası nəzərdə tutulan layihələr barədə məlumat verib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavini Təranə Salıfova hesabat dövründə icra olunmuş, həmçinin icrası davam edən tədbirlər barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
Daha sonra İİTKM-in Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin müdir müavini Əbdülrəhim Dadaşov “Yüksək keyfiyyətli ekoloji mühit” məqsədi üzrə ilin yekunlarına dair monitorinq və qiymətləndirmə hesabatını təqdim edib.
Təqdimatdan sonra işçi qrupun üzvləri arasında müzakirələr aparılıb, rəy və təkliflər səsləndirilib, icra prosesinin səmərəliliyinin artırılması üçün tövsiyələr verilib və növbəti addımlar müəyyənləşdirilib.
Qeyd edək ki, “Ekoloji məsələlər” üzrə işçi qrupda Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi ilə yanaşı, İqtisadiyyat, Maliyyə, Elm və Təhsil, Kənd Təsərrüfatı, Fövqəladə Hallar, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Energetika nazirlikləri, həmçinin Dövlət Statistika Komitəsi, Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Dövlət Turizm Agentliyi, Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi, TƏBİB, AMEA, “Təmiz şəhər” ASC, Dövlət Neft Şirkəti və AZAL-ın rəhbər şəxsləri təmsil olunurlar.

A meeting of the Working Group on "Environmental Issues" was held within the framework of the "Strategy for Socio-Economic Development of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026." The session focused on the progress achieved during 2025 under the strategic objective of ensuring a "High-Quality Ecological Environment."
Opening the meeting at the Ministry of Ecology and Natural Resources, Umayra Taghiyeva, Chair of the Working Group and Deputy Minister of Ecology and Natural Resources, provided an overview of the activities completed throughout the year and outlined upcoming projects in alignment with the Strategy’s action plan.
Tarana Salifova, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), updated participants on the measures implemented during the reporting period, as well as those currently in progress.
Following the opening remarks, Abdulrahim Dadashov, Deputy Head of the Monitoring and Evaluation Department at CAERC, presented the monitoring and evaluation report regarding the 2025 year-end results for the "High-Quality Ecological Environment" objective.
The presentation was followed by comprehensive discussions among Working Group members. Participants shared feedback and proposals, provided recommendations to enhance the efficiency of the implementation process, and defined the next steps for the upcoming period.
It should be noted that the Working Group on "Environmental Issues" comprises senior officials from the Ministry of Ecology and Natural Resources and CAERC, alongside the Ministries of Economy, Finance, Science and Education, Agriculture, Emergency Situations, Digital Development and Transport, and Energy. The group also includes representatives from the State Statistics Committee, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President, the State Tourism Agency, the State Water Resources Agency, the Food Safety Agency, the State Agency on Mandatory Health Insurance, TABIB, the Azerbaijan National Academy of Sciences, "Tamiz Shahar" OJSC, SOCAR, and AZAL.