Dünya Bankı: "Azexport"un xidmətlərini genişləndirməklə KOB-ların beynəlxalq bazarlara çıxışı dəstəklənməlidir
Dünya Bankı Azərbaycana işgüzar mühitin yaxşılaşdırılmasına və özəl investisiyaların cəlb edilməsinə yönəlmiş islahatları aktivləşdirməyi tövsiyə edir.
Bankın ekspertlərinin fikrincə, Azərbaycan hökuməti özəl sektoru dəstəkləmək məqsədilə davamlı səylər göstərir. Analitiklər hesab edirlər ki, dövlət-özəl sektor arasında daha müntəzəm məsləhətləşmələr özəl sektorun investisiyalarına mane olan problemlərin həlli üçün əsas olacaq.
Dünya Bankı vurğulayır ki, "Azexport” portalı və digər aidiyyəti qurumlar tərəfindən təqdim olunan xidmətləri genişləndirmək və daha yaxşı istiqamətləndirmək yolu ilə KOB-ların daxili və beynəlxalq bazarlara çıxışı üçün institusional dəstək gücləndirilməlidir.
Hesabata əsasən, biznes və investisiya mühiti islahatlarını təşviq etmək üçün əsas maraqlı tərəflər (dövlət və özəl) prosesə cəlb edilməli, institusional və qanunverici dəstəyin effektivliyi artırılmalıdır. Bundan əlavə, Dünya Bankı son illərdə aparılan hüquq və məhkəmə islahatlarını davam etdirməyi, əqli mülkiyyət hüquqları ilə bağlı mexanizmlərin təkmilləşdirilməsi üçün əlavə səyləri sınaqdan keçirməyi tövsiyə edir.

World Bank: SMEs' access to international markets should be supported by expanding Azexport's services
The World Bank recommends that Azerbaijan intensify reforms aimed at improving the business environment and attracting private investment.
According to the Bank’s experts, the Azerbaijani government continues to make consistent efforts to support the private sector. Analysts believe that more regular consultations between the public and private sectors will be key to addressing the challenges that hinder private sector investments.
The World Bank emphasizes that institutional support for SMEs’ access to domestic and international markets should be strengthened by expanding and better directing the services provided by the “Azexport” portal and other relevant institutions.
According to the report, to promote business and investment climate reforms, key stakeholders (both public and private) should be involved in the process, and the effectiveness of institutional and legislative support should be enhanced. In addition, the World Bank recommends continuing the legal and judicial reforms carried out in recent years and testing additional efforts to improve mechanisms related to intellectual property rights.