Dünya Bankının "Qlobal iqtisadi perspektivlər" (Global Economic Prospects, January 2026) hesabatının yanvar buraxılışı dərc edilib. Hesabatı şərh edən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) İqtisadi təhlil şöbəsinin müdir müavini Rəşad Nəcəfli bildirib ki, qlobal iqtisadiyyat artan ticarət məhdudiyyətləri və tariflər fonunda gözləniləndən daha dayanıqlı inkişaf nümayiş etdirsə də, mövcud artım templəri uzunmüddətli və inklüziv inkişaf üçün kifayət etmir.
Onun sözlərinə görə, hesabatda qlobal ÜDM artımının 2025-ci ildəki 2,7%-dən 2026-cı ildə 2,6%-ə enəcəyi, 2027-ci ildə isə yenidən 2,7%-ə yüksələcəyi proqnozlaşdırılır. 2026-cı il üzrə proqnoz əvvəlki (iyun) qiymətləndirmələrlə müqayisədə 0,2 faiz bəndi artırılıb, 2025-ci il üzrə artım isə əvvəlki proqnozları 0,4 faiz bəndi üstələyib.
Dünya Bankının qiymətləndirməsinə əsasən, bu müsbət korrektənin təxminən üçdə ikisi ABŞ iqtisadiyyatının gözləniləndən daha güclü inkişafı ilə bağlıdır. ABŞ üçün ÜDM artımı 2026-cı ildə 2,2%, 2025-ci ildə isə 2,1% səviyyəsində proqnozlaşdırılır ki, bu da əvvəlki qiymətləndirmələrdən müvafiq olaraq 0,2 və 0,5 faiz bəndi yüksəkdir.
2025-ci ilin əvvəlində tariflərdən yayınmaq məqsədilə idxalın sürətləndirilməsi ABŞ iqtisadi artımına müəyyən mənfi təsir göstərsə də, 2026-cı ildə vergi təşviqlərinin genişləndirilməsi iqtisadi fəallığı dəstəkləyəcək. Bununla yanaşı, tariflərin investisiya və istehlaka mənfi təsiri qalmaqda davam edəcək.
Hesabatda inkişaf etməkdə olan və inkişaf edən iqtisadiyyatlarda artım tempinin 2025-ci ildəki 4,2%-dən 2026-cı ildə 4,0%-ə enəcəyi qeyd olunur. Çin istisna olmaqla, bu ölkələr qrupu üzrə iqtisadi artımın həm 2025-ci, həm də 2026-cı illərdə 3,7% səviyyəsində qalacağı proqnozlaşdırılır. Çin iqtisadiyyatında isə artımın 2025-ci ildə 4,9%-dən 2026-cı ildə 4,4%-ə enəcəyi gözlənilir. Bununla belə, fiskal stimulların genişləndirilməsi və ABŞ-dan kənar bazarlara ixracın artması səbəbindən Çin üzrə proqnoz göstəriciləri əvvəlki qiymətləndirmələrlə müqayisədə 0,4 faiz bəndi daha yüksək müəyyən edilib.
Avrozonada iqtisadi artımın 2026-cı ildə 2025-ci ildəki 1,4%-dən 0,9%-ə enəcəyi proqnozlaşdırılır, lakin 2027-ci ildə Avropada müdafiə xərclərinin artması fonunda iqtisadi artımın 1,2%-ə qədər bərpa olunacağı gözlənilir. Yaponiya iqtisadiyyatında isə 2026-cı ildə artımın 0,8% təşkil edəcəyi bildirilir (2025-ci ildə 1,3%), 2027-ci ildə də artımın 0,8% səviyyəsində qalacağı proqnozlaşdırılır ki, buna səbəb kimi istehlakın və investisiyaların zəifləməsi göstərilir.
Rəşad Nəcəfli qeyd edib ki, mövcud qlobal iqtisadi mənzərə xüsusilə inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün struktur islahatların sürətləndirilməsini, investisiya mühitinin yaxşılaşdırılmasını və məhsuldarlığın artırılmasını əsas prioritetlərə çevirir və yalnız bu halda orta və uzunmüddətli dövrdə dayanıqlı və inklüziv iqtisadi artıma nail olmaq mümkün ola bilər. Qeyd olunan bütün proqnoz göstəricilər Dünya Bankının “Global Economic Prospects, January 2026” rəsmi hesabatının statistik əlavəsinə əsaslanır.

The January edition of the World Bank report Global Economic Prospects (January 2026) has been published. Commenting on the report, Rashad Najafli, Deputy Head of the Economic Analysis Department at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, stated that although the global economy is demonstrating greater resilience than expected amid rising trade restrictions and tariffs, the current pace of growth remains insufficient to ensure long-term and inclusive development.
According to the report, global GDP growth is projected to decline from 2.7 percent in 2025 to 2.6 percent in 2026, before rising again to 2.7 percent in 2027. The 2026 forecast has been revised upward by 0.2 percentage points compared to the previous June assessment, while the 2025 growth estimate exceeds earlier projections by 0.4 percentage points.
Based on the World Bank’s assessment, roughly two thirds of this positive revision is attributable to stronger than expected economic performance in the United States. US GDP growth is projected at 2.1 percent in 2025 and 2.2 percent in 2026, which is respectively 0.5 and 0.2 percentage points higher than previous estimates.
While the acceleration of imports at the beginning of 2025, aimed at avoiding tariffs, had a certain negative impact on US economic growth, the expansion of tax incentives in 2026 is expected to support economic activity. At the same time, the negative effects of tariffs on investment and consumption are expected to persist.
The report notes that growth in emerging market and developing economies is expected to slow from 4.2 percent in 2025 to 4.0 percent in 2026. Excluding China, growth in this group of countries is projected to remain at 3.7 percent in both 2025 and 2026. In China, economic growth is expected to decline from 4.9 percent in 2025 to 4.4 percent in 2026. Nevertheless, due to expanded fiscal stimulus and increased exports to markets outside the United States, China’s forecast has been revised upward by 0.4 percentage points compared to previous assessments.
In the euro area, economic growth is projected to slow from 1.4 percent in 2025 to 0.9 percent in 2026, before recovering to 1.2 percent in 2027 against the backdrop of rising defense expenditures in Europe. In Japan, economic growth is expected to reach 0.8 percent in 2026, down from 1.3 percent in 2025, and to remain at 0.8 percent in 2027, reflecting weakening consumption and investment.
Rashad Najafli emphasized that the current global economic environment makes the acceleration of structural reforms, improvement of the investment climate, and enhancement of productivity key priorities, particularly for developing economies. Only under these conditions will it be possible to achieve sustainable and inclusive economic growth in the medium and long term. All the forecast indicators cited are based on the statistical annex of the World Bank’s official report Global Economic Prospects, January 2026.