“Dövlət satınalmaları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda edilmiş dəyişikliklərlə bağlı videoformatda görüş keçirilib
“Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Əmtəə bazarının səmərəliliyi və rəqabət işçi qrupunun 2021-ci il üçün Fəaliyyət Planı”na uyğun olaraq İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin dəstəyi ilə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti tərəfindən dövlət müəssisə və təşkilatlarının satınalmalara məsul nümayəndələrinin iştirakı ilə onlayn görüş keçirilib. Görüşdə “Dövlət satınalmaları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda edilmiş dəyişikliklər iştirakçıların nəzərinə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, qanunvericilikdə edilmiş dəyişikliklər əsasən malgöndərənlərin (podratçıların) ixtisas uyğunluğunun əvvəlcədən müəyyənləşdirilməsi, elektron satınalma, satınalma metodlarının razılaşdırılması, tender komissiyası, tenderdə iştirak haqqı, təkliflərin açılışı, təklifin kənarlaşdırılması, təkliflərin qiymətləndirilməsi, icazələrin (razılıqların) alınması və işə başlama bildirişi, müqavilənin yuxarı orqan tərəfindən təsdiq edilməsi, satınalma müqaviləsinin yerinə yetirilməsi təminatının müddəti, təhvil-təslim aktlarının qəbulu, təkliflər sorğusu, elektron satınalma elanı (dəvəti), müqavilənin şərtlərinin dəyişdirilməsi istiqamətlərində aparılıb.
70-dən artıq iştirakçının olduğu görüşdə iştirakçıların suallarına İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin nümayəndəsi ətraflı cavab verib.
Qanunvericilikdə baş vermiş dəyişikliklərlə əlavə olunmuş islahat icmalının xüsusi buraxılışında buradan tanış ola bilərsiniz:

“An Online Meeting Held on the Amendments to the Law of the Republic of Azerbaijan "On Public Procurement"
According to the Action Plan for 2021 of Commodity Market Efficiency and Competitiveness Working Group of the Commission on Business Environment and International Rankings, upon the support of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, there was held an online meeting of the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy and procurement representatives of state enterprises and organizations. During the meeting, amendments to the Law of the Republic of Azerbaijan “On Public Procurement” were presented to the participants.
It should be mentioned that amendments made to the law were related to the following issues: determination of the qualification of consignors (contractors) in advance, e-procurement, coordination of procurement methods, tender commission, tender participation fee, the opening of proposals, bid proposal rejection, evaluation of proposals, receipt of permits (approvals) and notice of commencement of work, approval of the contract by a higher body, term of guarantee of execution of the procurement contract, acceptance of delivery acts, request for proposals, e-procurement announcement (invitation), and change of contract terms.
More than 70 participants joined the meeting. A representative of the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy provided them with detailed information.
A special issue of the Reforms Review on new amendments to the law can be viewed by the following link: