"Demo Day" başladı- Finala çıxan 30 layihə sərgidə nümayiş olunur
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Startup School 3” layihəsi çərçivəsində “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” (Green and Digital Silk Road) beynəlxalq akselerasiya proqramının final mərhələsinin sərgisi keçirilib.
Sərgidə proqramın bütün mərhələlərini uğurla tamamlamış 30-dan çox startap iştirak edib. Finalçılar sırasında Azərbaycanla yanaşı, Pakistan və Türkiyədən olan komandalar yer alıb. Startapların təqdim etdiyi layihələr yaşıl enerji və rəqəmsal həllər kimi proqramın prioritet istiqamətlərini əhatə etməklə yanaşı, tibb, aqrar sektor, süni intellekt, turizm, kimya sənayesi, təhsil və digər sahələr üzrə geniş spektrli innovasiyaları özündə birləşdirib. Komandalar öz sahələrində mövcud problemlərin aradan qaldırılması məqsədi ilə müasir texnoloji platformalar, xüsusi təyinatlı cihazlar, proqram təminatları, rəqəmsal alətlər və müxtəlif tətbiqlər formasında hazırlanmış həllər təqdim ediblər.
Tədbir çərçivəsində layihələr Azərbaycan, ABŞ, Malta və Türkiyənin qabaqcıl şirkətlərini təmsil edən mütəxəssislərdən ibarət münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilir. Qiymətləndirmə prosesində innovativlik, texnoloji tətbiq səviyyəsi, bazar potensialı, komanda qabiliyyəti və kommersiyalaşdırma imkanları kimi meyarlar əsas götürülür. Yekun nəticələr əsasında ən perspektivli hesab edilən 7 startap final mərhələsinin növbəti hissəsində – “Pitch Day”də öz layihələrini geniş auditoriyaya təqdim etmək hüququ qazanacaq.
Sərgi həmçinin geniş ekosistem nümayəndələrinin iştirakı ilə diqqət çəkib. Tədbirin qonaqları sırasında müxtəlif dövlət qurumlarının nümayəndələri, ali təhsil müəssisələrinin rəhbər və əməkdaşları, bank sektoru və özəl şirkətlərin təmsilçiləri, eləcə də inkubasiya və akselerasiya mərkəzlərinin nümayəndələri və vençur fondlarını yer alıb. Bu isə startapların tərəfdaşlıq, investisiya və təcrübə mübadiləsi baxımından yeni imkanlar əldə etməsinə şərait yaradıb.
“Startup School 3” layihəsi və “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” akselerasiya proqramı innovasiya ekosisteminin inkişafına, regionlararası əməkdaşlığın gücləndirilməsinə və rəqəmsal transformasiya istiqamətində yeni təşəbbüslərin dəstəklənməsinə mühüm töhfə verməkdədir.

"Demo Day" – 30 Finalist Projects Showcase at the Exhibition
The exhibition for the final stage of the "Green and Digital Silk Road" international acceleration program, part of the "Startup School 3" initiative led by the "Enterprise Azerbaijan" portal under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, has officially opened.
Over 30 startups, all of which successfully completed the program’s full cycle, are featured in the exhibition. Among the finalists are teams from Azerbaijan, Pakistan, and Turkey. The projects on display encompass key program priorities such as green energy and digital solutions, alongside a diverse range of innovations spanning healthcare, agriculture, artificial intelligence, tourism, chemical industry, education, and more. The participating teams have presented solutions in the form of advanced technological platforms, specialized devices, software, digital tools, and applications designed to address prevalent challenges within their respective sectors.
The projects are being evaluated by a distinguished panel of experts representing leading companies from Azerbaijan, the USA, Malta, and Turkey. Evaluation criteria include innovation, technological application, market potential, team capabilities, and commercialization prospects. Based on the results, the top 7 startups will advance to the next stage of the final, "Pitch Day," where they will present their projects to a wider audience.
The exhibition has also attracted key stakeholders from the broader innovation ecosystem, including representatives from various government agencies, academic institutions, the banking sector, private companies, as well as incubation and acceleration centers and venture capital funds. This has provided startups with valuable opportunities for partnerships, investment, and knowledge exchange.
The "Startup School 3" project and the "Green and Digital Silk Road" acceleration program play a crucial role in fostering innovation, enhancing regional collaboration, and supporting new initiatives in digital transformation.