Bakıda İİTKM-in tərəfdaşlığı ilə "SMART LİFE- 2025" sərgisi keçirilir
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) tərəfdaşlığı ilə Bakı Ekspo Mərkəzində "SMART LİFE EXPO - International exhibition in Azerbaijan, 2025" sərgisinin açılışı olub. Sərgidə 100-dən çox Çin şirkəti, həmçinin Azərbaycanın və digər ölkələrin məhsul və xidmətləri təqdim olunur.
"SMART LİFE- 2025"in açılış mərasimində İİTKM-in operatoru olduğu "Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov çıxış edib. O bildirib ki, Çin şirkətlərinin ölkədə öz məhsuları ilə təmsil olunması təcrübə mübadiləsi baxımdan əhəmiyyət kəsb edir. Sərgidə əsasən avtomobil və avtomobil ehtiyat hissələri, tikinti və dekorasiya materialları, ev əşyaları və istehlak məhsulları, elektronika və elektrotexnika məhsulları, ağıllı yaşayış, ev, ofis sistemləri və s. məhsullar nümayiş etdirilir.
Rəsmi açılış mərasimində İİTKM-lə yanaşı, Çin səfirliyinin, KOBİA və ASK-nın nümayəndələri iştirak ediblər.
Sərgidə "Azexport” portalının rəhbəri ilə Çin Xalq Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin ticarət müşaviri Yu Hongchi arasında görüş keçirilib. Görüşdə portalın fəaliyyəti və Çin şirkətləri ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.

"SMART LIFE-2025" exhibition is being held in Baku in partnership with the CAERC
With the partnership of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), the "SMART LIFE EXPO - International Exhibition in Azerbaijan, 2025" has officially opened at the Baku Expo Center. The exhibition features products and services from over 100 Chinese companies, as well as from Azerbaijan and other countries.
At the opening ceremony of "SMART LIFE - 2025," the head of the “Azexport” portal, operated by CAERC, Aykhan Gadashov, delivered a speech. He emphasized that the participation of Chinese companies in the country with their products is important in terms of experience exchange. The exhibition mainly showcases automobiles and auto spare parts, construction and decoration materials, household goods and consumer products, electronics and electrical appliances, smart living, home and office systems, and more.
Representatives of the Chinese Embassy, the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA), and the National Confederation of Entrepreneurs (ASK), along with CAERC, attended the official opening ceremony.
During the exhibition, a meeting was held between the head of the “Azexport” portal and the Commercial Counselor of the Embassy of the People's Republic of China in Azerbaijan, Yu Hongchi. The meeting focused on the portal’s activities and potential cooperation opportunities with Chinese companies.