“Azexport” və “Payoneer” arasında qlobal elektron ticarətdə tətbiq olunan yeni qaydalara dair görüş keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Azexport” portalı ilə beynəlxalq rəqəmsal ödəniş sistemi olan “Payoneer” arasında növbəti işgüzar görüş keçirilib. Onlayn görüşün əsas mövzusu qlobal elektron ticarət ekosistemində baş verən son texniki və hüquqi yeniliklər, eləcə də bu dəyişikliklərin yerli bazara inteqrasiyası olub.
Görüşdə beynəlxalq rəqəmsal ticarətdə yeni trendlər, o cümlədən "Amazon", "eBay", "Etsy" və "Alibaba" kimi nəhəng platformaların son dövrlərdə tətbiq etdiyi yenilənmiş hüquqi tənzimləmələr və innovativ texniki alətlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. “Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov bildirib ki, sahibkarlarımızın bu dəyişikliklərdən dərhal və doğru mənbədən xəbərdar olması həm biznesin fasiləsizliyi, həm də ölkəyə valyuta axınının stimullaşdırılması üçün vacibdir.
Bu məqsədlə “Azexport” portalı ilə “Payoneer” arasında məlumat mübadiləsi daha da intensivləşdirilir. Yeni ekosistem qaydalarına həsr olunmuş birgə vebinarların, həmçinin beynəlxalq platformalarda satıcılara dəstək xarakterli təlimatların hazırlanaraq ictimaiyyətə təqdim olunması nəzərdə tutulur.
"Azexport" və "Payoneer" arasında bundan əvvəl əldə olunmuş razılaşmalara əsasən, artıq Azərbaycan üzrə xüsusi nümayəndə təyin edilib və yerli istifadəçilər üçün problemlərin həllini sürətləndirən birbaşa rəqəmsal müraciət kanalı aktivləşdirilib.

A meeting was held between "Azexport" and "Payoneer" regarding new rules applied in global e-commerce
A business meeting was held between the "Azexport" portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), and "Payoneer," an international digital payment system. The main topic of the online meeting was the latest technical and legal innovations occurring in the global e-commerce ecosystem, as well as the integration of these changes into the local market.
During the meeting, an exchange of views was conducted around new trends in international digital trade, including updated legal regulations and innovative technical tools recently implemented by giant platforms such as "Amazon," "eBay," "Etsy," and "Alibaba." Aykhan Gadashov, Head of the "Azexport" portal, stated that ensuring our entrepreneurs are informed of these changes immediately and from an accurate source is essential both for business continuity and for stimulating the influx of foreign currency into the country.
For this purpose, information exchange between the "Azexport" portal and "Payoneer" is being further intensified. It is planned to organize joint webinars dedicated to new ecosystem rules, as well as to prepare and present supportive guidelines for sellers on international platforms to the public.
In accordance with agreements previously reached between "Azexport" and "Payoneer," a special representative for Azerbaijan has already been appointed, and a direct digital application channel that accelerates problem resolution for local users has been activated.