“Azexport” və “MeetUp Networking Club” Latviyanın “STC” şirkəti ilə görüş keçirib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Azexport.az” portalı və “MeetUp Networking Club” ilə Latviyanın “STC” şirkəti arasında görüş keçirilib. Görüşdə şirkətin direktoru Antanas Makarnvicius və direktorun müavini, sertifikatlaşdırma sxemlərinin rəhbəri İeva Latse iştirak ediblər.
Şirkət rəhbəri bildirib ki, səfər çərçivəsində Azərbaycanda istehsal olunan məhsullarla tanış olublar. Xüsusilə kənd təsərrüfatı məhsullarının keyfiyyəti və dadı nümayəndələrin diqqətini cəlb edib. Antanas Makarnvicius qeyd edib ki, Azərbaycan məhsullarının Avropa və Asiya ölkələrində satış potensialı böyükdür. Bu potensialın reallaşdırılması üçün birgə fəaliyyətin əhəmiyyəti vurğulanıb.
“Azexport.az” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov bildirib ki, Azərbaycanda istehsal olunan məhsullara beynəlxalq bazarda ciddi tələb var. “STC” şirkəti əsasən “GLOBALG.A.P”, “HACCP”, “Organic” və digər sertifikatlar üzrə ixtisaslaşan təşkilatdır. Bu sertifikatlar aqrar sənaye sektorunda geniş istifadə olunur. İlkin mərhələdə Azərbaycan məhsullarının Avropa, Çin və Tayvan bazarlarına daha rahat çıxa bilməsi üçün birgə fəaliyyətlə bağlı razılıq əldə olunub. Bu məqsədlə yerli sahibkarlarla beynəlxalq sertifikatlaşdırma prosedurları ilə bağlı silsilə görüşlərin, həmçinin birgə layihələrin keçirilməsi nəzərdə tutulub.

Azexport and MeetUp Networking Club held a meeting with Latvian company
A meeting was held between the Azexport.az portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), MeetUp Networking Club and the Latvian company STC. The meeting was attended by the company's director, Antanas Makarnvicius, and the deputy director, Ieva Latse, who is also the head of certification schemes.
The company’s director stated that during the visit, they became acquainted with the products produced in Azerbaijan. In particular, the quality and taste of Azerbaijani agricultural products captured the attention of the representatives. Antanas Makarnvicius noted that the sales potential of these products in European and Asian markets is enormous. The importance of joint efforts to realize this potential was emphasized.
The head of the Azexport.az portal, Aykhan Kadashov, highlighted the growing international demand for products produced in Azerbaijan. STC is an organization specializing in GLOBALG.A.P, HACCP, Organic, and other certification schemes, which are widely used in the agro-industrial sector. At the initial stage, an agreement was reached to collaborate on facilitating the entry of Azerbaijani products into European, Chinese, and Taiwanese markets. To this end, a series of meetings with local entrepreneurs on international certification procedures, as well as joint projects, are planned.