İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Azexport” portalı, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Sığorta Fondu və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) birgə təşkilatçılığı ilə Xaçmaz rayonunda aqrar sahədə fəaliyyət göstərən sahibkarlarla görüş keçirilib. Kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracı və sığorta mexanizmlərinə dair müzakirələr Xaçmaz KOB Evində təşkil olunub.
Görüşün əsas məqsədi aqrar sahədə fəaliyyət göstərən sahibkarların ixrac imkanlarının genişləndirilməsi, aqrar subsidiya mexanizmlərindən səmərəli istifadə imkanlarının izahı, həmçinin fermerlərin istehsal prosesi zamanı üzləşə biləcəyi risklərdən qorunma yolları barədə məlumatlandırılması olub.
Tədbir çərçivəsində “Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov, Aqrar Sığorta Fondunun sədrinin müşaviri Rəvan Səmədli və Aqrar Sığorta Fondunun nümayəndəsi Əli Əhmədov tərəfindən təqdimatlar edilib. Çıxışlarda aqrar məhsulların ixracında mövcud imkanlar, “Azexport” platforması vasitəsilə xarici bazarlara çıxış, eləcə də fermerlərin risklərdən qorunması üçün aqrar sığorta mexanizmləri mövzularına toxunulub.
Görüşdə aqrar texnika və suvarma sistemləri üzrə fəaliyyət göstərən şirkətlərin nümayəndələri, eləcə də Quba, Qusar, Xaçmaz, Şabran və Siyəzən rayonlarından olan aqrar sahibkarlar iştirak ediblər. Təqdimatların sonunda iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, aqrar sahibkarlarla interaktiv müzakirələr aparılıb.

The “Azexport” portal held a meeting with agricultural entrepreneurs in Khachmaz
A meeting was held with agricultural entrepreneurs in the Khachmaz district, jointly organized by the “Azexport” portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), the Agricultural Insurance Fund under the Ministry of Agriculture, and the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA).
Discussions on the export of agricultural products and insurance mechanisms took place at the Khachmaz SME House. The main objective of the meeting was to expand export opportunities for entrepreneurs operating in the agricultural sector, explain the effective use of agricultural subsidy mechanisms, and inform farmers about ways to protect themselves against potential risks they may face during the production process.
Within the framework of the event, presentations were delivered by Ayxan Gadashov, Head of the “Azexport” portal, Ravan Samadli, Advisor to the Chairman of the Agricultural Insurance Fund, and Ali Ahmadov, representative of the Agricultural Insurance Fund. The presentations addressed existing opportunities for exporting agricultural products, access to foreign markets through the “Azexport” platform, and agricultural insurance mechanisms aimed at protecting farmers from risks.
The meeting was attended by representatives of companies operating in the field of agricultural machinery and irrigation systems, as well as agricultural entrepreneurs from the districts of Guba, Gusar, Khachmaz, Shabran, and Siyazan. At the end of the presentations, participants’ questions were answered and interactive discussions were held with agricultural entrepreneurs.