“Azexport” portalı Polşada beynəlxalq konfransda təqdim olunacaq
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov Polşanın Krakov şəhərində Milli Luis Universitetində "Yeni üfüqlər: Rəqəmsal iqtisadiyyat və dəyişən dünyaya cavablar" mövzusundakı keçiriləcək konfransda təqdimatla çıxış edəcək. O bu konfransda yeddi ölkənin nüfuzlu universitetlərinin nümayəndlərinə portal barədə məlumatlar verəcək.
Qeyd edək ki, İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseynlə “Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşovun həmmüəllifi olduğu və portalın fəaliyyətindən bəhs edən “Digital Trade, Government Policy, and Economic Growth: The Case of Azerbaijan” (“Rəqəmsal ticarət, hökumət siyasəti və iqtisadi artım: Azərbaycan nümunəsi”) adlı məqalə konfransa təqdim edilib və uğurlu nümunə kimi qəbul olunub. Belə ki, konfransın təşkilat komitəsi "Süni intelekt əsrində yeni iqtisadiyyat: imkanlar, risklər və cəmiyyətin transformasiyası" adlı panel müzakirəsində “Azexport” təcrübəsinin iştirakçılara təqdim edilməsinə qərar verib və müəlliflərə dəvət məktubu göndərib.
Konfransa təqdim olunan məqalədə “Azexport” portalının təqdim etdiyi imkanlardan, ölkəmizdə rəqəmsal ticarətin inkişafı istiqamətində fəaliyyətdən, xüsusən də yerli istehsal olunan malların ixracının asanlaşdırılmasında sözügedən portalın oynadığı roldan bəhs edilir.
Qeyd edək ki, konfransın əsas təşkilatçıları Polşanın, Bosniya və Herseqovinanın, Portuqaliyanın, Ukraynanın, Bolqarıstanın, Monteneqronun, Sloveniyanın və Serbiyanın nüfuzlu universitet və elmi tədqiqat qurumlarıdır.

The “Azexport” Portal to Be Presented at an International Conference in Poland
The Head of the Azexport portal, Ayxan Gadashov, which is operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), will deliver a presentation at the upcoming international conference titled “New Horizons: Digital Economy and Responses to a Changing World,” to be held at National Louis University in Krakow. During the conference, he will present detailed information about the portal to representatives of leading universities from seven countries.
It is worth noting that the article titled “Digital Trade, Government Policy, and Economic Growth: The Case of Azerbaijan,” co-authored by the Deputy Executive Director of CAERC, Ramil Huseyn, and the Head of the “Azexport” portal, Ayxan Gadashov, has been submitted to the conference and recognized as a successful case study. Consequently, the conference organizing committee has decided to present the “Azexport” experience to participants during the panel discussion titled “The New Economy in the Age of Artificial Intelligence: Opportunities, Risks, and Societal Transformation,” and has sent official invitation letters to the authors.
The article presented at the conference highlights the opportunities offered by the “Azexport” portal, the ongoing efforts to develop digital trade in Azerbaijan, and, in particular, the role of the portal in facilitating the export of domestically produced goods.
The main organizers of the conference include leading universities and research institutions from Poland, Bosnia and Herzegovina, Portugal, Ukraine, Bulgaria, Montenegro, Slovenia, and Serbia.