“Azexport” portalı “Payoneer” beynəlxalq rəqəmsal ödəniş platforması ilə əməkdaşlığı genişləndirir
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Azexport” portalı və “Payoneer” rəqəmsal ödəniş platforması arasında onlayn görüş keçirilib.
Görüşdə “Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov portalın imkanları və fəaliyyəti barədə məlumat verib. “Payoneer”in biznesin inkişafı üzrə baş meneceri Ekaterina Li isə, öz növbəsində, Azərbaycanda elektron ticarətin inkişafı, yeni rəqəmsal imkanların formalaşdırılması və rəqəmsal savadlılığın artırılması istiqamətlərinin dəstəklənməsində maraqlı ola biləcəklərini qeyd edib.
Görüşdə “Payoneer” rəqəmsal ödəniş sistemlərinin Azərbaycanda təmsil olunması imkanları, yerli sahibkarlar və gənclər üçün beynəlxalq elektron ticarət və rəqəmsal bankçılıq xidmətlərindən istifadəyə dair silsilə seminarların təşkili məsələləri də müzakirə olunub. Həmçinin, yeni hesabların açılması zamanı qeydiyyat ünvanı və hesablar üzrə təsdiqedici sənədlərin qəbulu, eləcə də, ikili təsdiqetmə üçün mobil nömrələrə göndərilən “OTP” şifrələrlə bağlı yaranan çətinliklər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, mərkəzi ofisi ABŞ-nin Nyu York şəhərində yerləşən “Payoneer” dünyanın rəqəmsal bankçılıq xidməti təklif edən aparıcı şirkətlərindəndir. Platforma “Amazon”, “eBay” və digər nəhəng elektron ticarət platformaları istifadəçiləri tərəfindən ən çox istifadə olunanlar arasındadır. Bununla yanaşı, “Payoneer” “freelance” xidmətlər təklif edən platformalardan ödənişlərin qəbulu üçün də geniş istifadə olunur.

An online meeting was held between the "Azexport" portal and the "Payoneer" digital payment platform operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC).
At the meeting, Aykhan Gadashov, the head of the "Azexport" portal, informed about the possibilities and activities of the portal. Payoneer's general manager for business development, Ekaterina Li, noted that they may be interested in supporting the development of e-commerce in Azerbaijan, the formation of new digital opportunities, and increasing digital literacy.
At the meeting, the possibilities of representing "Payoneer" digital payment systems in Azerbaijan, organizing a series of seminars on the use of international e-commerce and digital banking services for local entrepreneurs and young people were also discussed. Also, views were exchanged on difficulties arising in connection with registration address and acceptance of confirmation documents for accounts when opening new accounts, as well as "OTP" passwords sent to mobile numbers for double verification.
It should be noted that Payoneer, headquartered in New York, USA, is one of the world's leading companies offering digital banking services. The platform is among the most used by users of Amazon, eBay and other giant e-commerce platforms. In addition, "Payoneer" is widely used for receiving payments from platforms offering "freelance" services.