Azexport portalı növbəti sərbəst satış sertifikatlarını təqdim edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu Azexport portalı yerli məhsulların xarici bazarlara maneəsiz çıxışını təmin etmək məqsədilə növbəti sərbəst satış sertifikatlarını təqdim edib.
Sertifikatlar Azərbaycanda istehsal olunan və artıq Bolqarıstan bazarında sabit müştəri qazanmış spirtli içkilərin bu ölkəyə ixracının fasiləsiz davam etdirilməsi üçün nəzərdə tutulub. Məhsulların eyni tərəfdaşlar tərəfindən yenidən sifariş edilməsi və sertifikatların yenilənməsi Azərbaycan məhsullarının keyfiyyətinə olan beynəlxalq inamın və Avropa bazarında davamlı tələbatın əsas göstəricilərindən biridir.
Qeyd edək ki, Sərbəst satış sertifikatı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 sentyabr 2017-ci il tarixli müvafiq Fərmanına uyğun olaraq Azexport portalı tərəfindən təqdim olunur. Sertifikat ixrac olunan malın Azərbaycan Respublikasında sərbəst dövriyyədə olduğunu, aidiyyəti dövlət orqanları və qurumları tərəfindən sertifikatlaşdırıldığını və standartlara cavab verdiyini təsdiq edir.
Ümumilikdə 2018-ci ilin aprel ayından hazırkı dövrə kimi 771 addda məhsula sərbəst satış sertifikatı təqdim olunub. Sertifikatın verilməsi “Made in Azerbaijan” məhsullarının Amerika, Asiya, Okeaniya, Avropa və Körfəz ölkələrinə ixracını əhəmiyyətli dərəcədə asanlaşdırır.

The Azexport portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), has issued new free sale certificates aimed at ensuring unimpeded access of local products to foreign markets.
The certificates are intended to ensure the uninterrupted continuation of exports to Bulgaria of alcoholic beverages produced in Azerbaijan that have already gained a stable customer base in the Bulgarian market. The fact that the same partners are reordering these products and renewing the certificates is one of the key indicators of international confidence in the quality of Azerbaijani products and of sustained demand in the European market.
It should be noted that the free sale certificate is issued by the Azexport portal in accordance with the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 12, 2017. The certificate confirms that the exported goods are in free circulation in the Republic of Azerbaijan, have been certified by the relevant state authorities and institutions, and meet the established standards.
In total, from April 2018 to the present, free sale certificates have been issued for 771 product items. The issuance of these certificates significantly facilitates the export of "Made in Azerbaijan" products to countries in the Americas, Asia, Oceania, Europe, and the Gulf region.
Entrepreneurs wishing to obtain a free sale certificate can apply through the www.azexport.az portal.