“Azexport” portalı Asiya regionunda 15 ən yaxşı nümunədən biri seçilib
Asiya İnkişaf Bankı (ADB), Asiya İnkişaf Bankı İnstitutu (ADBI) və BMT-nin Asiya və Sakit okean üçün İqtisadi və Sosial Komissiyasının (ESCAP) birgə əməkdaşlığı ilə Yaponiyanın paytaxtı Tokioda “Asiya Beyin Mərkəzləri Şəbəkə Forumu 2025” (Asian Think Tank Network Forum 2025) keçirilir. "Rəqəmsal və elektron ticarət vasitəsilə əlçatanlığın və inklüzivliyin təmin edilməsi" mövzusunda təşkil edilən Forumda İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn “Azexport” portalının fəaliyyəti barədə təqdimatla çıxış edib.
Ramil Hüseynin və portalın rəhbəri Ayxan Qədəşovun hazırladığı “Hökumət iqtisadi artımı sürətləndirmək üçün rəqəmsal və elektron ticarətdən necə istifadə edir: Azərbaycan nümunəsində” (How Government Leverages Digital Trade and E-Commerce to Boost Economic Growth: A Case Study from Azerbaijan) mövzusundakı təqdimat “Asiya Beyin Mərkəzləri Şəbəkə Forumu 2025” təşkilatçıları tərəfindən Asiya regionu üzrə 15 ən yaxşı nümunədən biri seçilib.
Qitənin ən böyük beyin mərkəzləri platformasında müxtəlif ölkələri təmsil edən tədqiqatçıların qarşısında çıxış edən Ramil Hüseyn bildirib ki, Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamı ilə 2016-cı ildə yaradılan “Azexport” portalı indiyədək dünyanın 150-dən artıq ölkəsindən müxtəlif kateqoriyalar üzrə ixrac sifarişi qəbul edərək yerli sahibkarlara yönləndirib. O, portalın “Mtradeverse” şirkəti ilə birgə həyata keçirdiyi Rəqəmsal Sərgi Zalı layihəsi barədə də məlumat verib və bu layihənin Azərbaycan məhsullarının beynəlxalq bazarlarda təqdimatını asanlaşdırdığını vurğulayıb.
Sessiyanın sual-cavab mərhələsində “Azexport” modelinin digər ölkələrdə tətbiqi imkanları ilə bağlı təklif və təşəbbüslər irəli sürülüb.

Azexport portal selected as one of the 15 best examples in the Asian region
The Asian Development Bank (ADB), the Asian Development Bank Institute (ADBI), and the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UN ESCAP) have jointly organized the Asian Think Tank Network Forum 2025 in Tokyo, Japan. The forum, held under the theme “Ensuring Accessibility and Inclusiveness through Digital and E-Commerce”, featured a presentation by Ramil Huseyn, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), on the activities of the Azexport portal.
The presentation titled “How Government Leverages Digital Trade and E-Commerce to Boost Economic Growth: A Case Study from Azerbaijan”, prepared by Ramil Huseyn and the head of the portal, Ayxan Qadaşov, was selected by the Forum’s organizers as one of the 15 best examples from across the Asian region.
Speaking before researchers representing various countries at the continent’s largest think tank platform, Ramil Huseyn noted that the Azexport portal, established in 2016 by the Decree of the President of Azerbaijan, has so far received export orders from more than 150 countries across different categories and directed them to local entrepreneurs. He also provided information about the Digital Exhibition Hall project implemented jointly with Mtradeverse, emphasizing that the initiative facilitates the promotion of Azerbaijani products in international markets.
During the Q&A session, several proposals and initiatives were put forward regarding the potential application of the Azexport model in other countries.