İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “Azexport” portalı 2026-cı il üçün ilk ixrac sifarişini Amerika Birləşmiş Ştatlarının Kaliforniya ştatından qəbul edib. “Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov və Kaliforniyada yerləşən ticarət şəbəkəsinin rəhbəri Aleks Alşvenq arasında keçirilən onlayn təqdimat və müzakirələr nəticəsində bu barədə razılıq əldə edilib.
Ayxan Qədəşov bildirib ki, sifarişlər əsasən Azərbaycanda istehsal edilən emal olunmuş məhsulları, şirniyyat və qənnadı məmulatlarını, eləcə də bəzi milli kulinariya məhsullarını əhatə edir. Hazırda qəbul olunmuş sifarişlər üzrə beynəlxalq sertifikatlaşdırma, ABŞ tələblərinə uyğun etiketləmə, logistika və gömrük prosedurlarının təşkili istiqamətində zəruri işlər həyata keçirilir. Bu proseslərin məqsədi Azərbaycan məhsullarının Kaliforniya bazarına sistemli və davamlı çıxışını daha da möhkəmləndirməkdir.
Qeyd edək ki, “Azexport” portalı yerli istehsalçıların məhsullarının beynəlxalq alıcılara təqdim olunması, eləcə də onlayn platformalar vasitəsilə rəqəmsal reklam və marketinq kampaniyalarının həyata keçirilməsi üzrə fəaliyyət göstərir. Portalda qeydiyyat və təqdim olunan xidmətlər istehsalçılar üçün ödənişsizdir.

“Azexport” Portal Receives an Export Order from the U.S. State of California
The “Azexport” portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication has received its first export order for 2026 from the U.S. state of California. The agreement was reached following an online presentation and discussions between Ayxan Gadashov, Head of the “Azexport” portal, and Alex Alshvang, Head of a California-based retail network.
According to Ayxan Gadashov, the orders mainly cover processed products manufactured in Azerbaijan, confectionery and sweets, as well as certain national culinary products. Currently, the necessary procedures are being carried out for the accepted orders, including international certification, labeling in compliance with U.S. requirements, as well as the organization of logistics and customs procedures. The purpose of these processes is to further strengthen the systematic and sustainable access of Azerbaijani products to the California market.
It should be noted that the “Azexport” portal operates to present local producers’ products to international buyers and to implement digital advertising and marketing campaigns through online platforms. Registration on the portal and the services provided are free of charge for producers.