“Azexport.az” portalı vasitəsilə 763 ədəd sərbəst satış sertifikatı təqdim edilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu Azexport.az portalı vasitəsilə ixracatçılar üçün sərbəst satış sertifikatının elektron qaydada təqdim edilməsi xidməti həyata keçirilir.
Sərbəst Satış Sertifikatı qida, kosmetik məhsullar, tibbi ləvazimat və avadanlıqlar daxil olmaqla bəzi sektorlar üzrə məhsulun ixrac olunduğu ölkənin müvafiq standartlarına cavab verdiyini, həmçinin istehsalçının həmin məhsulun Azərbaycan Respublikasının daxili bazarında sərbəst satışını həyata keçirdiyini təsdiq edən rəsmi sənəddir.
Bu sertifikat Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 sentyabr 2017-ci il tarixli Fərmanına uyğun olaraq “Azexport” portalı tərəfindən təqdim olunur. Sertifikat ixrac olunan malın Azərbaycan Respublikasında sərbəst dövriyyədə olduğunu, aidiyyəti dövlət orqanları və qurumları tərəfindən sertifikatlaşdırıldığını və qüvvədə olan standartlara cavab verdiyini təsdiqləyir.
Sərbəst satış sertifikatları əsasən Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Küveyt, Qətər, İraq, Gürcüstan, Rusiya, Bolqarıstan, İndoneziya, Filippin, Vyetnam, İsrail, eləcə də Yaxın Şərq və Ərəb ölkələri, Avropa, Asiya, Afrika, Amerika və Cənub-Şərqi Asiya regionlarının bir sıra ölkələrinə ixrac zamanı istifadə olunub.
2018-ci ilin aprel ayından 2025-ci il 15 oktyabr tarixinədək cəmi 763 ədəd sərbəst satış sertifikatı Azexport.az portalı vasitəsilə elektron qaydada təqdim olunub. 2025-ci il ərzində 10 ədəd sertifikat verilib.
Sertifikatın dəyəri bir məhsul üzrə 20 AZN təşkil edir. Eyni məhsul üzrə hər əlavə ölkə üçün təqdim edilən sertifikatlara görə 5 AZN məbləğində ödəniş tutulur. Elektron müraciətlərə baxılması və sertifikatın verilməsi adətən 1–3 iş günü ərzində həyata keçirilir.
Bu elektron xidmət ixrac prosedurlarının sadələşdirilməsinə, sahibkarlar üçün inzibati yükün azaldılmasına və Azərbaycan məhsullarının beynəlxalq bazarlara çıxış imkanlarının genişləndirilməsinə xidmət edir.
Xidmətdən istifadə ilə bağlı təlimatla təqdim olunan link vasitəsilə tanış ola bilərsiniz: https://ereforms.gov.az/files/ss_telimat.pdf

Through the Azexport.az portal, which is operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), the service for the electronic provision of Free Sale Certificates for exporters is implemented.
A Free Sale Certificate is an official document confirming that a product-across certain sectors including food, cosmetic products, and medical supplies and equipment-meets the relevant standards of the importing country and that the manufacturer sells the product freely on the domestic market of the Republic of Azerbaijan.
This certificate is issued through the “Azexport” portal in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 12, 2017. It confirms that the exported goods are in free circulation within the Republic of Azerbaijan, have been certified by the relevant state authorities and institutions, and comply with applicable standards.
Free Sale Certificates have mainly been used for exports to the United Arab Emirates, Kuwait, Qatar, Iraq, Georgia, Russia, Bulgaria, Indonesia, the Philippines, Vietnam, Israel, as well as to a number of countries across the Middle East and Arab countries, Europe, Asia, Africa, the Americas, and Southeast Asia.
From April 2018 to October 15, 2025, a total of 763 Free Sale Certificates were issued electronically via the Azexport.az portal. In 2025, 10 certificates were issued.
The fee for the certificate is 20 AZN per product. For each additional country for the same product, an additional fee of 5 AZN is charged. Review of electronic applications and issuance of the certificate typically take 1–3 business days.
This electronic service contributes to simplifying export procedures, reducing the administrative burden on entrepreneurs, and expanding access of Azerbaijani products to international markets.