Azərbaycanın monitorinq institutu Tacikistan Prezident Administrasiyası və BMT-nin nümayəndə heyətinə təqdim olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) Tacikistan Respublikasının Prezident Administrasiyası və BMT-nin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşün əsas məqsədi iki ölkə arasında dövlət proqramlarının uğurlu icrası, islahatların sürətləndirilməsi və qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin gücləndirilməsi olub.
Tacikistan tərəfindən görüşdə Prezident Administrasiyası, İqtisadi İnkişaf və Ticarət Nazirliyi, Prezident yanında İnnovasiya və Rəqəmsal Texnologiyalar Agentliyi və Tacikistan Respublikasının Azad İqtisadi Zonalarının Çin Xalq Respublikasındakı nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüş zamanı İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Ayaz Museyibov Mərkəzin həyata keçirdiyi monitorinq və qiymətləndirmə prosesi barədə ətraflı məlumat verib. O həmçinin dövlət proqramlarının monitorinqi və qiymətləndirilməsi üçün yaradılan rəqəmsal platformalar, bu sistemlərə süni intellektin inteqrasiyası və böyük həcmli məlumatların (big data) effektiv emalı sahəsində əldə olunan nailiyyətlər barədə danışıb.
Tacikistan Respublikasının İqtisadi İnkişaf və Ticarət Nazirliyinin İnvestisiya Siyasəti və Regional İnkişaf Baş İdarəsinin rəisi Manuçehra Majonova Tacikistanda həyata keçirilən dövlət proqramları haqqında məlumat verib və Azərbaycanın proqram idarəetməsi sahəsindəki uğurlu təcrübəsini nəzərə alaraq, iki ölkə arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
İİTKM-in Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin sektor müdiri Elşən Yusifli dövlət proqramlarının icrasının monitorinqi üzrə tətbiq edilən rəqəmsal hesabatlılıq platformalarını təqdim edərək şəffaflıq və nəticəyönümlü idarəetmə sahəsində Azərbaycanın tətbiq etdiyi innovativ yanaşmalar barədə məlumat verib.
Müzakirələrdə Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin sektor müdiri Gültac Əhmədzadə-Tapdıqzadə və şöbənin aparıcı məsləhətçisi Sevinc Cabbarova iştirak ediblər.
Görüşün sonunda tərəflər gələcək əməkdaşlıq üçün geniş perspektivlərin mövcud olduğunu vurğulayıblar.

The Monitoring Institute of Azerbaijan has been presented to the Presidential Administration of Tajikistan and the UN delegation
A meeting was held at the Center for Economic Reform Analysis and Communication (CAERC) with the delegation from the Presidential Administration of Tajikistan and the UN. The main purpose of the meeting was to discuss the successful implementation of state programs between the two countries, accelerating reforms, and strengthening mutual exchange of experiences.
The meeting was attended by representatives from the Presidential Administration of Tajikistan, the Ministry of Economic Development and Trade, the Agency for Innovation and Digital Technologies under the President, and representatives from Tajikistan’s Free Economic Zones in the People's Republic of China.
During the meeting, the Deputy Executive Director of CAERC, Ayaz Museyibov, provided detailed information about the monitoring and evaluation process carried out by the Center. He also spoke about the digital platforms created for monitoring and evaluating state programs, the integration of artificial intelligence into these systems, and achievements in effectively processing big data.
Manuchehra Majonova, the Head of the Investment Policy and Regional Development Department of the Ministry of Economic Development and Trade of Tajikistan, shared information about the state programs being implemented in Tajikistan and emphasized the importance of expanding cooperation between the two countries, considering Azerbaijan's successful experience in program management.
Elshan Yusifli, the Sector Manager of the Monitoring and Evaluation Division of CAERC, presented the digital accountability platforms applied in the monitoring of state program implementation, providing information about Azerbaijan's innovative approaches in transparency and results-oriented management.
The Sector Manager of the Monitoring and Evaluation Division, Gültac Ahmadzade-Tapdıqzade, and the Senior Consultant of the Division, Sevinc Cabbarova, also participated in the discussions.