Azərbaycanda alternativ maliyyələşmə ilə bağlı beynəlxalq konfrans keçiriləcəkdir
İslam İnkişaf Bankının Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM), Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) tərəfdaşlığı çərçivəsində “SUKUK - Azərbaycanda alternativ maliyyələşmə mexanizmi” mövzusunda vebinar keçiriləcəkdir. 26 oktyabr 2021-ci ildə baş tutacaq konfransda dövlət, özəl və beynəlxalq təşkilat nümayəndələrinin iştirakı ilə islam maliyyə sisteminin qlobal miqyasda inkişafından və bu alternativ maliyyə mexanizminin infrastruktur layihələrində və dövlət-özəl tərəfdaşlığında tutduğu mövqedən bəhs ediləcəkdir.
Vebinar iki hissədən ibarət olaraq hər sessiyanın sonunda sual və cavab üçün şərait yaradılacaqdır. Açılış nitqini İİTKM-in icraçı direktoru professor Vüsal Qasımlı, ICD-nin baş icraçı direktoru Ayman Sejini və KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov edəcəkdir. İlk sessiyanın mövzusu uyğun olaraq “Azərbaycanda alternativ maliyyələşmə mexanizmi SUKUK” olacaqdır. İkinci sessiya isə “Azərbaycanda infrastruktur və dövlət-özəl tərəfdaşlığı layihələrinin maliyyələşdirilməsi üçün alternativ maliyyə mexanizmi olan islami maliyyə sistemi” mövzusu ətrafında panel müzakirəsinə həsr ediləcək.
Qeyd edək ki, son dövrlərdə baş verən qlobal pandemiyanın və iqtisadi geriləmənin təsirlərinə baxmayaraq islam maliyyə sistemi inkişaf etməkdədir. Davamlı inkişafda olan alternativ maliyyələşmə mexanizmi ABŞ, Avropa İttifaqı ölkələri kimi inkişaf etmiş ölkələrdə belə tətbiq edilir. UBS, HSBC, City Bank, Lyolds TSD və digər dünyaca məşhur banklar islam pəncərəsi ilə bu xidməti öz müştərilərinə təklif edirlər. İslam maliyyə sistemi real aktivlərə əsaslanan kommersiya və maliyyə əməliyyatlarının vacibliyindən bəhs edir. Bu səbəbdən ötrüdür ki, aktiv əsaslı əməliyyatlar qiymətli kağızlar üzərində öz əksini tapır. SUKUK isə bunlardan biri olaraq islami istiqrazdır. Ümumilikdə, islam maliyyə sektorunun cəmi qlobal maliyyə aktivləri 2.88 trilyon ABŞ dolları ətrafındadır və bu göstəricinin 2024-cü ilə qədər 3.69 trilyon ABŞ dolları olması gözlənilir.
Vebinar alternativ maliyyə mexanizmi olan SUKUK-un Azərbaycanda təşviq edilməsinə xidmət edəcəkdir. Həmçinin, SUKUK-un alternativ maliyyə mexanizmi kimi Azərbaycanda infrastruktur və dövlət-özəl tərəfdaşlığı layihələrində tətbiq oluna bilmə məsələləri müzakirə ediləcəkdir.
26 oktyabr 2021-ci il tarixində Bakı vaxtı ilə 14:00-da keçiriləcək vebinarda iştirak üçün bu link vasitəsi ilə qeydiyyatdan keçmək mümkündür:

Azerbaijan will host an international conference on alternative financing
Webinar on "SUKUK - Alternative Financing Mechanism in Azerbaijan" will be held in partnership of The Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD) of the Islamic Development Bank (IDB) and Center for the Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), Small and Medium Business Development Agency (SMBDA). The conference, which will be held on October 26, 2021, will focus on the development of the Islamic financial system on a global scale and the position of this alternative financial mechanism in infrastructure projects and public-private partnerships with the participation of representatives of public, private and international organizations.
The webinar will consist of two session and there will be an opportunity for questions and answers at the end of each session. Welcome speech will be delivered by professor Vusal Gasimli, the Executive Director of CAERC, Ayman Sejini, Chief Executive Director of ICD and Orkhan Mammadov, Chairman of the Management Board of SMBDA. The topic of the first session will be "SUKUK, an alternative financing mechanism in Azerbaijan." The second session will be dedicated to a panel discussion on "Islamic financial system as an alternative financial mechanism for financing infrastructure and public-private partnership projects in Azerbaijan."
Despite the effects of the recent global pandemic and economic downturn, the Islamic financial system is thriving. The constantly developing alternative financing mechanism is applied even in developed countries such as the United States and the European Union countries. UBS, HSBC, City Bank, Lyolds TSD and other world-renowned banks offer this service to their customers through the Islamic window. The Islamic financial system shows the importance of commercial and financial transactions based on real assets. This is the reason why asset-based transactions are reflected in securities. SUKUK, being one of them, is an Islamic bond. In general, the total global financial assets of the Islamic financial sector are around $ 2.88 trillion, and this figure is expected to reach $ 3.69 trillion by 2024.
The webinar will serve to promote SUKUK, an alternative financial mechanism, in Azerbaijan. The possibility of applying SUKUK as an alternative financial mechanism in infrastructure and public-private partnership projects in Azerbaijan will also be discussed.
To attend the Webinar that will be held on October 26, 2021 at 14:00 , it is possible to register through the link below: