Aqrar sahənin inkişafı üzrə regional müşavirə Qazax-Tovuz iqtisadi rayonunda olub
Aqrar sahənin 2026–2030-cu illər üzrə inkişaf prioritetlərinə dair regional müşavirələr davam edir. Növbəti müşavirə Qazax-Tovuz iqtisadi rayonunu əhatə edib. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin tapşırığı ilə keçirilən tədbirdə Prezident Administrasiyasının məsul şəxsləri, aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbərləri, yerli icra hakimiyyəti orqanlarının nümayəndələri, fermerlər, sahibkarlar və digər maraqlı tərəflər iştirak ediblər.
Qazax-Tovuz iqtisadi rayonu üzrə Şəmkir şəhərində keçirilən müşavirədə kənd təsərrüfatının prioritet istiqamətləri ilə bağlı geniş müzakirələr aparılıb. Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin müdiri Natiq Əmirov, kənd təsərrüfatı nazirinin müavini İlhamə Qədimova, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin birinci müavini Ağakərim Səmədzadə, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədrinin müavini İlham Bayramov və digər səlahiyyətli nümayəndələr Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan tədbirlər barədə məlumat veriblər. Müşavirədə Ağstafa, Gədəbəy, Qazax, Şəmkir və Tovuz rayonları üzrə üzümçülük, kartofçuluq, taxılçılıq və heyvandarlıq sahələrinin mövcud vəziyyəti, inkişaf perspektivləri və qarşıda duran vəzifələr müzakirə olunub.
Qazax-Tovuz iqtisadi rayonu üzrə keçirilən müşavirədə İİTKM-in icraçı direktorunun müşaviri Bağış Əhmədov iştirak edib.
Müşavirədə fermer və sahibkarların təklifləri dinlənilib, Dövlət Proqramının yerlərdə səmərəli icrası üçün aidiyyəti dövlət qurumları, yerli icra hakimiyyəti orqanları və özəl sektor arasında koordinasiyalı fəaliyyətin vacibliyi vurğulanıb.
Qeyd edək ki, aqrar sahənin 2026–2030-cu illər üzrə inkişaf prioritetlərinə dair regional müşavirələr bundan əvvəl Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, Gəncə-Daşkəsən, Mərkəzi Aran, Dağlıq Şirvan, Abşeron-Xızı və Quba-Xaçmaz, Qarabağ, eləcə də Lənkəran-Astara iqtisadi rayonlarında təşkil olunub. Regional müşavirələr Dövlət Proqramının icrasının sürətləndirilməsinə, aqrar sahədə mövcud potensialın daha səmərəli istifadəsinə və regionlar üzrə prioritet istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsinə xidmət edir. Bu istiqamətdə tədbirlərin ölkənin digər iqtisadi rayonlarında da davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.

A regional conference on the development of the agricultural sector was held in the Gazakh-Tovuz economic region
Regional conferences on the agricultural sector's development priorities for 2026–2030 are continuing. The next conference covered the Gazakh-Tovuz economic region. Conducted upon the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan, the event featured the participation of responsible officials from the Presidential Administration, heads of relevant state entities, representatives of local executive authorities, farmers, entrepreneurs, and other stakeholders.
Held in the city of Shamkir for the Gazakh-Tovuz economic region, the conference hosted extensive discussions on the priority directions of agriculture. At the event, Natig Amirov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan and Head of the Department for Economic Policy and Industrial Issues of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan; Ilhama Gadimova, Deputy Minister of Agriculture; Aghakerim Samadzade, First Deputy Minister of Ecology and Natural Resources; Ilham Bayramov, Deputy Chairman of the Azerbaijan State Water Resources Agency, and other authorized representatives provided information regarding the measures scheduled under the State Program. The conference covered discussions on the current status, development perspectives, and upcoming tasks of viticulture, potato growing, grain growing, and animal husbandry sectors across the Agstafa, Gadabay, Gazakh, Shamkir, and Tovuz districts.
Baghis Ahmadov, Advisor to the Executive Director of CAERC, participated in the conference held for the Gazakh-Tovuz economic region.
The proposals of farmers and entrepreneurs were heard at the conference, and the importance of coordinated action among relevant state entities, local executive authorities, and the private sector was emphasized for the efficient local implementation of the State Program.
It should be noted that regional conferences on the agricultural sector's development priorities for 2026–2030 were previously organized in the Karabakh and Eastern Zangezur, Ganja-Dashkasan, Central Aran, Mountainous Shirvan, Absheron-Khizi, Guba-Khachmaz, and Lankaran-Astara economic regions. Regional conferences serve to accelerate the execution of the State Program, utilize the existing potential in the agricultural field more efficiently, and identify priority directions across the regions. The continuation of events in this direction is scheduled for other economic regions of the country as well.