Aqrar sahənin 2026–2030-cu illər üzrə inkişaf prioritetlərinə dair regional müşavirələr Şəki-Zaqatala və Mil-Muğan iqtisadi rayonlarında davam edib
“Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı, balıqçılıq və akvakultura məhsullarının istehsalı və emalı sahələrinin inkişafına dair 2026–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”nın müzakirəsi məqsədilə regional müşavirələr Şəki-Zaqatala və Mil-Muğan iqtisadi rayonlarını əhatə edib. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin tapşırığı ilə keçirilən tədbirlərdə Prezident Administrasiyasının məsul şəxsləri, aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbər və nümayəndələri, yerli icra hakimiyyəti orqanlarının təmsilçiləri, fermerlər, sahibkarlar və digər maraqlı tərəflər iştirak ediblər.
Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonu üzrə Qax rayonunda keçirilən müşavirədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin müdiri Şahmar Mövsümov, kənd təsərrüfatı nazirinin müavini Zaur Əliyev, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədrinin birinci müavini Xəyyam Məmmədov və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər. Tədbirdə Balakən, Qax, Qəbələ, Oğuz, Şəki və Zaqatala rayonları üzrə meyvəçilik, tütünçülük, taxılçılıq və heyvandarlıq sahələrinin mövcud vəziyyəti, inkişaf perspektivləri və qarşıda duran vəzifələr müzakirə olunub.
Mil-Muğan iqtisadi rayonu üzrə Saatlı şəhərində keçirilən müşavirədə Natiq Əmirov, kənd təsərrüfatı nazirinin müavini İlhamə Qədimova, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Rauf Hacıyev, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin Regional Su Meliorasiya Xidmətinin sədri Zakir Quliyev və digər rəsmi şəxslər Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan tədbirlər barədə məlumat veriblər. Tədbirdə Beyləqan, İmişli, Saatlı və Sabirabad rayonları üzrə pambıqçılıq, taxılçılıq, heyvandarlıq və quşçuluq sahələrinin inkişaf perspektivləri, mövcud potensial və qarşıda duran vəzifələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirlərdə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin nümayəndələri də iştirak ediblər. Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonu üzrə keçirilən müşavirədə İqtisadi təhlil şöbəsinin müdiri Elnur Ələkbərov, Mil-Muğan iqtisadi rayonu üzrə müşavirədə isə İİTKM-in icraçı direktorunun müşaviri Bağış Əhmədov iştirak edib.
Qeyd edək ki, aqrar sahənin 2026–2030-cu illər üzrə inkişaf prioritetlərinə dair regional müşavirələr bundan əvvəl Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, Gəncə-Daşkəsən, Mərkəzi Aran, Dağlıq Şirvan, Abşeron-Xızı və Quba-Xaçmaz, Qarabağ, Lənkəran-Astara, Qazax-Tovuz, Şirvan-Salyan və Naxçıvan iqtisadi rayonlarında keçirilib.

Regional Consultations on Agricultural Development Priorities for 2026–2030 Continue in Sheki-Zaqatala and Mil-Mughan Economic Regions
Regional consultations have been held in the Sheki-Zaqatala and Mil-Mughan economic regions to discuss the State Programme on the Development of Production and Processing of Agricultural, Fishery and Aquaculture Products in the Republic of Azerbaijan for 2026–2030. Organized by order of the President of the Republic of Azerbaijan, the events brought together responsible officials of the Presidential Administration, heads and representatives of relevant state bodies, local executive authorities, farmers, entrepreneurs, and other stakeholders.
The consultation covering the Sheki-Zaqatala economic region was held in Qakh district and was attended by Shahmar Movsumov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan and Head of the Department of Economic Affairs and Innovative Development Policy of the Presidential Administration; Zaur Aliyev, Deputy Minister of Agriculture; Vuqar Karimov, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources; Khayyam Mammadov, First Deputy Chairman of the Azerbaijan State Water Resources Agency; and other officials. The event featured discussions on the current state, development prospects, and key challenges in fruit growing, tobacco farming, grain production, and animal husbandry across the Balakan, Qakh, Qabala, Oghuz, Sheki, and Zaqatala districts.
The consultation for the Mil-Mughan economic region was held in the city of Saatli and featured presentations by Natiq Amirov, Deputy Minister of Agriculture Ilhama Qadimova, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Rauf Hajiyev, and Zakir Quliyev, Chairman of the Regional Water Reclamation Service of the Azerbaijan State Water Resources Agency, along with other officials, on the measures envisaged under the State Programme. Participants exchanged views on the development prospects, existing potential, and forthcoming tasks in cotton growing, grain production, animal husbandry, and poultry farming across the Beylaqan, Imishli, Saatli, and Sabirabad districts.
Representatives of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) also took part in the events. Elnur Alakbarov, Head of the Economic Analysis Department, attended the Sheki-Zaqatala consultation, while Baghish Ahmadov, Adviser to the Executive Director of CAERC, participated in the Mil-Mughan session.
It should be noted that regional consultations on agricultural development priorities for 2026–2030 have previously been held in the Karabakh and Eastern Zangezur, Ganja-Dashkasan, Central Aran, Mountainous Shirvan, Absheron-Khizi, Quba-Khachmaz, Karabakh, Lankaran-Astara, Qazakh-Tovuz, Shirvan-Salyan, and Nakhchivan economic regions.