İİTKM və BMT “Qida təhlükəsizliyi” dərsliyini hazırlayır
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) ilə birgə “Qida təhlükəsizliyi” mövzusunda təlim təşkil edib. Təlimdə bu mövzuda hazırlanan dərsliyin həmmüəllifləri, eləcə də layihədə iştirak edən qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
İİTKM-in icraçı direktoru, professor Vüsal Qasımlı açılış nitqi ilə çıxış edərək Azərbaycanda qida təhlükəsizliyi ilə bağlı keçirilən islahatların önəmindən bəhs edib. O, İİTKM və AQTA-nın birgə əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilən bu layihədə həm dövlət qurumlarında, həm akademik sferada, həm də özəl sektorda çalışan müəlliflərin iştirakının kitabın nəzəri bilikləri praktiki nümunələrlə birləşdirən fundamental bir mənbə kimi formalaşmasına şərait yaratdığını vurğulayıb. Vüsal Qasımlı əlavə edib ki, layihənin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması və məzmununun zənginləşdirilməsi məqsədilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) ekspertləri ilə əməkdaşlıq dərsliyin nümunəvi akademik resurslardan birinə çevrilməsinə mühüm töhfə verəcək.
FAO-nun Azərbaycandakı nümayəndəsinin müavini Bariz Mehdiyev Azərbaycanda qida təhlükəsizliyi sahəsində institusional islahatların dərinləşdirilməsi, normativ bazanın təkmilləşdirilməsi və nəzarət mexanizmlərinin gücləndirilməsi istiqamətində mühüm addımların atıldığını qeyd edib. O, qida təhlükəsizliyinin elmi əsaslarla öyrənilməsi, idarə olunması və tədrisinin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayaraq, həyata keçirilən layihənin ölkəmizdə qida təhlükəsizliyi sahəsində bilik əsaslı inkişaf modelinin gücləndirilməsinə xidmət etdiyini diqqətə çatdırıb. Bariz Mehdiyev “Qida təhlükəsizliyi” dərslik layihəsi ilə bağlı təlimin keçirilməsinə uğurlar arzulayıb, kitabın gələcəkdə təkmilləşdirilməsində birgə əməkdaşlığın davam edəcəyini qeyd edib.
Tədbir FAO-nun Beynəlxalq Ərzaq Təhlükəsizliyi eksperti Ganna Vasilenkonun Qida təhlükəsizliyi kitabı ilə bağlı təqdimatı ilə davam edib. Təqdimatda beynəlxalq təcrübə əsasənda hazırlanacaq dərslikdə hansı mövzuların əhatə olunması ilə bağlı məsələlər əks olunub, kitabın həmmüəllifləri ilə bu istiqamətdə müzakirələr aparılıb.
Layihənin hazırlanması prosesində Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA), Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), Xəzər Universiteti, eləcə də "Veysəloğlu" və "Refresh Group" MMC-nin əməkdaşları daxil olmaqla geniş tərkibli müəllif heyəti iştirak edir.

The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), in collaboration with the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), has organized a training session on "Food Safety." The event was attended by the co-authors of the upcoming textbook on this subject, as well as representatives from participating organizations.
Professor Vusal Gasimli, Executive Director of CAERC, delivered the opening speech, highlighting the importance of the food safety reforms implemented in Azerbaijan. He emphasized that the participation of authors from government agencies, academia, and the private sector within this joint project by CAERC and the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan (AFSA) has enabled the book to become a fundamental resource that bridges theoretical knowledge with practical examples. Vusal Gasimli added that cooperation with FAO experts to align the project with international standards and enrich its content will significantly contribute to making the textbook an exemplary academic resource.
Bariz Mehdiyev, Assistant FAO Representative in Azerbaijan, noted that significant steps have been taken in Azerbaijan toward deepening institutional reforms, improving the regulatory framework, and strengthening control mechanisms in the field of food safety. Emphasizing the special importance of studying, managing, and teaching food safety on a scientific basis, he pointed out that this project serves to strengthen the knowledge-based development model in Azerbaijan's food safety sector. Bariz Mehdiyev wished success for the training session and noted that joint cooperation would continue in the future refinement of the book.
The event continued with a presentation by Ganna Vasilenko, FAO's International Food Safety Expert. The presentation outlined the topics to be covered in the textbook based on international best practices, followed by discussions with the co-authors.
The development process of the project involves an extensive group of authors, including representatives from the Ministry of Agriculture, the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan (AFSA), the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control, Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Khazar University, as well as experts from "Veysaloglu" and "Refresh Group" LLC.