İİTKM-də Rəqəmsal inkişaf üzrə Fəaliyyət Planının icrası ilə bağlı növbəti təlim keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) “Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026–2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın icrasının monitorinqi və hesabatlılığının təşkili ilə bağlı yerli icra hakimiyyəti orqanlarının nümayəndələri üçün növbəti təlim keçirilib.
Təlimdə Gəncə, Naftalan və Yevlax şəhər icra hakimiyyəti, eləcə də Ağstafa, Daşkəsən, Gədəbəy, Goranboy, Göygöl, Qazax, Samux, Şəmkir, Tovuz və Ağdaş rayon icra hakimiyyətlərinin məsul əməkdaşları iştirak ediblər.
İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Təranə Salıfova çıxışında bildirib ki, rəqəmsal həllərin tətbiqi hesabatlılıq prosesinin daha operativ və səmərəli təşkilinə imkan yaradır. T.Salıfova təlimlərin məqsədinin yerli icra hakimiyyəti orqanlarının Fəaliyyət Planı üzrə öhdəliklərinin icrasına dair hesabatların hazırlanması və "e-monitorinq" portalı vasitəsilə təqdim olunması mexanizmi barədə iştirakçıların praktiki biliklərini artırmaq olduğunu vurğulayıb.
İİTKM-in icraçı direktorunun müşaviri Bağış Əhmədov Fəaliyyət Planında yerli icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən icrası nəzərdə tutulan tədbirlər, onların həyata keçirilməsi üçün Yol Xəritələrinin hazırlanması və indikativ planlaşdırmanın tətbiqi barədə təqdimatla çıxış edib. Təqdimat zamanı tədbirlərin icrasında koordinasiyanın və planlaşdırmanın əhəmiyyəti xüsusi vurğulanıb.
İİTKM-in şöbə müdiri İsmət Mehrəliyeva təlim iştirakçılarına e-monitorinq portalında hesabatların yaradılması, məlumatların daxil edilməsi, təsdiqlənməsi və təqdim olunması mərhələləri əyani şəkildə izah edilib, portalın tətbiqi zamanı diqqət yetirilməli məqamlar barədə ətraflı məlumat verilib.
Görüşün müzakirə hissəsində iştirakçıları maraqlandıran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Yerli icra hakimiyyəti orqanlarının nümayəndələrinin sualları Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin və İİTKM-in əməkdaşları tərəfindən cavablandırılıb, hesabatlılıq prosesində vahid yanaşmanın təmin olunması ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

The next training session for representatives of local executive authorities on organizing the monitoring and reporting of the implementation of the "Action Plan for 2026–2028 on Accelerating Digital Development in the Republic of Azerbaijan" was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC).
Responsible officials from the Ganja, Naftalan, and Yevlakh City Executive Authorities, as well as the Agstafa, Dashkasan, Gadabay, Goranboy, Goygol, Gazakh, Samukh, Shamkir, Tovuz, and Agdash District Executive Authorities, participated in the training.
In her opening speech, Tarana Salifova, Deputy Executive Director of CAERC, stated that the application of digital solutions enables a more prompt and efficient organization of the reporting process. T. Salifova emphasized that the goal of the training sessions is to enhance participants' practical knowledge regarding the mechanism for preparing and submitting reports via the "e-monitoring" portal on the fulfillment of obligations by local executive authorities under the Action Plan.
Baghis Ahmadov, Advisor to the Executive Director of CAERC, delivered a presentation on the measures designated for implementation by local executive authorities in the Action Plan, the preparation of Roadmaps for their execution, and the application of indicative planning. During the presentation, special emphasis was placed on the importance of coordination and planning in the implementation of these measures.
Ismat Mehraliyeva, Department Head at CAERC, visually explained to the training participants the stages of creating reports, entering data, approving, and submitting them on the e-monitoring portal, and provided detailed information on key aspects to consider during the application of the portal.
During the discussion section of the meeting, an exchange of views took place around topics of interest to the participants. Questions from the representatives of local executive authorities were answered by specialists from the Ministry of Digital Development and Transport and CAERC, and discussions were held on ensuring a unified approach in the reporting process.