“Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri Naxçıvanda təlim keçib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının “Startup School 4: Beş qitə – 500 startap” proqramı çərçivəsində Naxçıvan Dövlət Universitetində (NDU) təlim və mentorluq proqramı təşkil olunub. “Startup School Naxçıvan” layihəsi üzrə iki gün davam edən proqramda universitetin professor-müəllim heyəti və tələbələrinin iştirakı ilə innovasiya və sahibkarlıq istiqamətində xüsusi təlimlər keçirilib.
“Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri İsa Qasımov proqramın ilk günü NDU tələbələrinə startapların formalaşdırılması və inkişafı ilə bağlı, növbəti gün isə universitetin professor-müəllim heyətinə “Elmin kommersiyalaşdırılması” mövzusunda təlimlər keçib. Təlimlərdə innovativ ideyaların biznes layihələrinə çevrilməsi, bazar yönümlü yanaşma və startap ekosisteminin tələblərinə uyğun metod və texnikalar barədə ətraflı məlumat verilib. Xüsusilə professor-müəllim heyətinə keçirilən təlimlərdə akademik sahibkarlığın formalaşdırılmasının metodologiyaları işlənib və praktiki nümunələr əsasında iştirakçılarla iş aparılıb.
Qeyd olunub ki, təlim və mentorluq xidmətlərinin növbəti mərhələdə onlayn formatda davam etdirilməsi nəzərdə tutulur. Bu mərhələdə iştirakçıların startap ideyalarının daha da inkişaf etdirilməsi və onların praktik tətbiq imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində dəstək göstəriləcək.
Qeyd edək ki, “Startup School Naxçıvan” layihəsi “Startup School 4: Beş qitə – 500 startap” proqramı çərçivəsində həyata keçirilərək regionda startap ekosisteminin inkişafına töhfə verməyi hədəfləyir. Layihə çərçivəsində formalaşdırılan perspektivli startapların beynəlxalq proqramlara inteqrasiyası üçün də imkanlar yaradılır.

A training and mentoring program was organized at Nakhchivan State University (NSU) within the framework of the "Startup School 4: Five Continents – 500 Startups" program, implemented by the "Enterprise Azerbaijan" portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC). During the two-day program under the "Startup School Nakhchivan" project, special trainings in innovation and entrepreneurship were held with the participation of the university's faculty and students.
On the first day of the program, Isa Gasimov, Head of the "Enterprise Azerbaijan" portal, conducted training for NSU students on the formation and development of startups. On the second day, he led sessions for the faculty on the "Commercialization of Science." The trainings provided detailed information on transforming innovative ideas into business projects, market-oriented approaches, and methods and techniques aligned with the requirements of the startup ecosystem. Specifically, during the sessions for the faculty, methodologies for forming academic entrepreneurship were developed, and practical work was conducted with participants based on real-world examples.
It was noted that training and mentoring services are planned to continue in an online format in the next stage. During this phase, support will be provided to further develop participants' startup ideas and expand their practical application possibilities.
It should be noted that the "Startup School Nakhchivan" project, implemented within the "Startup School 4: Five Continents – 500 Startups" program, aims to contribute to the development of the startup ecosystem in the region. The project also creates opportunities for integrating promising startups formed during the program into international initiatives.