“Azexport” portalı “Farm2Tour” layihəsində təmsil olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Azexport.az” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov aqroturizm sahəsində mövcud problemlərin innovativ həllinə yönəlmiş “Farm2Tour” layihəsi çərçivəsində gənclərə təlim keçib. O, aqroturizm iştirakçılarının qlobal dəyər zəncirinə qoşulması, eləcə də yaradıcı mədəniyyət sənayesi və yerli aqro-məhsulların xarici bazarlara ixracı yolları barədə ətraflı məlumat verib. Sessiyada aqrar sektorun qlobal bazarlara inteqrasiyası üçün “Alibaba”, “Amazon” və “eBay” kimi beynəlxalq e-ticarət platformalarından istifadə və müasir rəqəmsal satış həlləri gənclərin diqqətinə çatdırılıb.
“Farm2Tour” layihəsi Gənclər və İdman Nazirliyi və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin dəstəyi, İİTKM-in “Enterprise Azerbaijan” portalı, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi və “Azmaş Lizinq” MMC-nin tərəfdaşlığı, həmçinin Aqrar İnkişaf Könüllüləri Təşkilatının təşkilatçılığı ilə həyata keçirilir. Məqsəd süni intellekt əsaslı rəqəmsal həllər vasitəsilə kənd təsərrüfatı və turizm sahələrini birləşdirən yeni ideyaların hazırlanmasını təşviq etməkdir.
Layihə çərçivəsində iştirakçılar əvvəlcə xüsusi təlimlərə cəlb olunur. Sonra onlar komandalara bölünərək mentor dəstəyi ilə 36 saat davam edən intensiv hakatonda iştirak edəcəklər. Seçilən ən uğurlu layihələr inkubasiya mərhələsinə yönləndiriləcək. Eyni zamanda startap potensialı olan ideyalar “Enterprise Azerbaijan” portalı tərəfindən “Startap School 4” proqramına daxil edilərək beynəlxalq ekosistemə çıxış imkanı əldə edəcəklər.

Aykhan Gadashov, Head of the "Azexport.az" portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), conducted a training session for youth as part of the "Farm2Tour" project, which focuses on innovative solutions to existing problems in the field of agrotourism. He provided detailed information on the integration of agrotourism participants into the global value chain, as well as methods for exporting creative cultural industries and local agro-products to foreign markets. During the session, the use of international e-commerce platforms such as Alibaba, Amazon, and eBay, along with modern digital sales solutions, was highlighted to the participants to facilitate the integration of the agricultural sector into global markets.
The "Farm2Tour" project is implemented with the support of the Ministry of Youth and Sports and the Ministry of Agriculture, in partnership with CAERC’s "Enterprise Azerbaijan" portal, the Innovation and Digital Development Agency, and "Azmash Leasing" LLC, and is organized by the Agrarian Development Volunteers Organization. The goal is to encourage the development of new ideas that bridge the agriculture and tourism sectors through AI-based digital solutions.
Under the project, participants first undergo specialized training. Subsequently, they will be divided into teams to participate in an intensive 36-hour hackathon with mentor support. The most successful selected projects will proceed to the incubation stage. Additionally, ideas with startup potential will be included in the "Startup School 4" program by the "Enterprise Azerbaijan" portal, gaining access to the international ecosystem.