Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin “Dövlət Nəzarəti İnformasiya Sistemi”nin yaradılması haqqında Fərmanı ölkədə həyata keçirilən idarəçilik islahatlarının səmərəliliyinin artırılmasına, eləcə də dövlət nəzarətinin daha da gücləndirilməsinə təkan verəcək. Layihə və proqram idarəetməsinin tərkib hissəsi olaraq həyata keçirilən işlərin effektivliyinə nəzarət icra prosesində diqqət mərkəzində olan əsas faktorlardandır. Müasir çağırışlar fonunda dövlət idarəetməsində nəzarət prosesinin asanlaşdırılması və texnoloji yeniliklərin dövlət nəzarətinin həyata keçirilməsinə tətbiqi xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Yaradılacaq Dövlət Nəzarəti İnformasiya Sistemi səmərəlilik, istifadə rahatlığı, çeviklik prinsiplərinə əsaslanmaqla idarəetmə və nəzarət prosesinin koordinasiyasına imkan verəcək. Dövlət Nəzarəti İnformasiya Sistemi 8 müxtəlif altsistemdən ibarət olmaqla nəzarət prosesinin modulyar əsasda həyata keçirilməsini təmin edəcək. “Tapşırıqlar” altsistemi tapşırıqların icra vəziyyəti ilə bağlı barədə məlumatların emalını və qiymətləndirilməsini nəzərdə tutur. İnformasiya sisteminin “Əsas Səmərəlilik Göstəriciləri” altsistemi yerli icra hakimiyyəti orqanlarının fəaliyyətinin əsas səmərəlilik göstəriciləri əsasında qiymətləndirilməsini təmin edir. Bu, yerli icra orqanları arasında rəqabət mühitinin formalaşmasında, görülən işlərin keyfiyyətinin, səmərəliliyinin artmasında, eləcə də fərman, sərəncam və tapşırıqlar üzrə nəzərdə tutulan fəaliyyətlərin vaxt əsaslı həyata keçirilməsində mühüm rol oynayacaq. ”Hesabatlar” altsistemi vasitəsilə bütün altsistemlər üzrə ümumi aqreqatlaşdırılmış hesabatların əldə olunması təmin ediləcək. Bu da öz növbəsində müxtəlif dövlət qurumları üzrə ümumi icra göstəricilərinin müəyyən olunmasına şərait yaradır.
Elektron İnformasiya sistemləri sənəd dövriyyəsinin və digər kargüzarlıq işlərinin kağızsız əsasda aparılmasını təşviq edir.İnformasiya sistemində bütün əməliyyatların elektron imzalar vasitəsilə aparılması informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Elektron informasiya-nəzarət sistemləri həmçinin səmərəli layihə və proqram idarəetməsinin həyata keçirilməsində mühüm rola malikdir. Bu elektron sistemlər layihə və proqramların icrasının elektron qaydada monitorinqi, inkişaf məqsədlərinə nail olunması və nəticələrin izlənilməsi, çatışmazlıqlar və boşluqlar barədə preventiv xəbərdarlıqların verilməsi vasitəsilə problemlərin və məhdudiyyətlərin həllinə yeni baxış bucağı gətirir. Bu kimi elektron sistemlərin yaradılması həmçinin istifadəçilərə məlumatlara anında giriş imkanı yaradan mərkəzləşdirilmiş informasiya bazasına əlçatanlığı təmin edir.
Belə bir İnformasiya sisteminin yaradılması effektiv, şəffaf və nəzarət oluna bilən idarəetmə strukturunun formalaşdırılmasına imkan verməklə yanaşı, eləcə də dövlət idarəçiliyində həyata keçirilən islahatların nəticəliliyinin artırılmasında böyük rola malikdir. Digər qeyd olunması vacib məsələ Elektron İnformasiya Nəzarət Sisteminin yaradılmasının Böyük Verilənlər (Big Data) bazasının formalaşmasına imkan verməsidir. Gələcəkdə bu verilənlər bazasının yeni qəbul ediləcək layihələrin, proqramların hazırlanmasında və bu istiqamətdə proqnoz göstəricilərinin müəyyən olunmasında istifadəsi mümkündür. Yaradılacaq Dövlət Nəzarəti İnformasiya Sistemi real vaxt rejimində hesabatlılığın təmin olunmasını, performans qiymətləndirməsinin aparılmasını, dövlət nəzarəti prosesinin keyfiyyətinin artırılmasını və informasiya mübadiləsinə sərf olunan vaxt müddətinin azaldılmasını vəd edir.
Yekun olaraq qeyd olunmalıdır ki, Dövlət Nəzarəti İnformasiya Sisteminin yaradılması dövlət idarəçiliyində müasir texnologiyaların tətbiqini genişləndirməklə səmərəliliyin, koordinasiyanın və effektiv dövlət nəzarətinin təmin olunmasına imkan yaradacaq.

The Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the creation of the "Information System of State Control" will further facilitate an increase in the effectiveness of the administrative reforms implemented in the country, as well as strengthen the state control. Being part of project and program management, the control over the efficiency of work is one of the main factors to be focused on during the implementation process. Amid the modern challenges, simplification of the control process in public administration and the introduction of technological innovations in the implementation of state control is of particular importance,
The Information System of State Control will be based on principles of efficiency, ease of use, and flexibility and allow coordinating administration and control process. The System will consist of 8 various subsystems that will ensure the implementation of the control process on a modular basis. The Tasks subsystem includes processing and evaluation of information on the status of tasks. The Key Performance Indicators subsystem envisages an assessment of the activity of local executive bodies based on key performance indicators. It will play a significant role in creating a competitive environment between local executive bodies, improving the quality and efficiency of work, as well as timely implementation of activity by decrees, orders, and instructions. Generally aggregated reports on all subsystems will be received through the Reporting subsystem. As a result, it will create conditions for determining the overall effectiveness of various state structures
E-information systems facilitate paperless documents and other workflow management. All operations in the system are carried out with e-signature, which plays an important role in ensuring information security.
Moreover, the e-information system will play an important role in project and software management. These systems open up a new approach to solving problems and constraints through e-monitoring of project and program implementation, achieving development goals and tracking results, and making preventive alerts of deficiencies and gaps. The creation of such e-systems also provides users with instant access to a centralized database.
At the same time, the creation of such an information system will not only create opportunities for the formation of an effective, transparent, and manageable governance structure but also play a significant role in increasing the effectiveness of public administration reforms. Another important issue to mention is that the creation of an Information System of State Control allows the formation of a Big Data database. In the future, this database can be used in the preparation of new projects, programs, and forecasting in this area.
The Information System of State Control will provide real-time reporting, performance appraisal, improve the quality of the state control process and reduce the time spent on the exchange of information.
In conclusion, it should be noted that the creation of the Information System of State Control will ensure efficiency, coordination, and effective state control by expanding the application of modern technologies in public administration.