Azərbaycan Prezidentinin 7 aprel 2016-cı il tarixli “Əhalinin özünüməşğulluğunun təmin olunması sahəsində əlavə tədbirlər haqqında” Sərəncamı ilə əsası qoyulan özünüməşğulluq proqramı hazırda ölkəmizdə uğurla həyata keçirilir. Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Məşğulluq Agentliyi bu proqram çərçivəsində aztəminatlı ailələrə fərdi təsərrüfatlarının təməlini qoymaq və ya inkişaf etdirmək üçün dövlət vəsaiti hesabına ailəyə birbaşa natura şəklində mal, material və digər əmlakın verilməsi ilə (nağd vəsait olmamaq şərti ilə) dəstək göstərir. Təqdim etdiyi biznes plana uyğun olaraq istehsal və ya xidmət avadanlıqları ilə təmin edilir. Ölkəmizdə həyata keçirilən özünüməşğulluq proqramı mikro və kiçik sahibkarlığın inkişafını və ailə büdcəsinin dayanıqlı gəlir mənbələri hesabına formalaşmasını hədəfləyir.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi də Dövlət Məşğulluq Agentliyi ilə özünüməşğulluq proqramına innovativ layihələrin cəlb edilməsi istiqamətində uğurlu əməkdaşlıq edir. Mərkəzin operatoru olduğu Enterprise Azerbaijan portalına daxil olan innovativ layihələr və biznesplanlar Dövlət Məşğulluq Agentliyinə təqdim edilir.
Əhalinin sosial cəhətdən həssas kəsimindən olan insanlara verilən müavinət və yardımların onların əmək bazarında məşğulluğunun təmin edilməsinə yönləndirilməsidir.
Burada vacib nüanslardan biri də odur ki, dövlətin dəstəyi ilə əsasən sosial cəhətdən həssas şəxslərə və aztəminatlı ailələrə aktivlər ayıraraq onlar biznes mühitində daha dayanıqlı və gəlir gətirən sahələrə yönəldilir. Özünüməşğulluğun təşviqi ilə həmin şəxsləri yardım asılılığından azad edib uzun müddətdə maliyyə dayanıqlığını təmin etmək qarşıya qoyulan əsas məqsəddir.
Özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində aktivlərin paylanılmasında üstünlük verilən şəxslər vardır ki, bunlar da əsasən əhalinin həssas və sosial cəhətdən aztəminatlı qruplardır. Belə ki, qanunvericiliyə əsasən işsiz şəxslərin özünüməşğulluğunun təşkili zamanı ünvanlı dövlət sosial yardımı alan şəxslərə, əlilliyi olan şəxslər, o cümlədən sağlamlıq imkanları məhdud 18 yaşınadək uşaqlara, bir ildən artıq işsiz kimi qeydiyyatda olanlara, pensiya yaşına iki ildən az qalmış şəxslərə, və cəzaçəkmə yerlərindən azad edilmiş işsiz şəxslərə üstünlük verilir. Bu qrupdan olan insanların özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində şəxsi bizneslərinə start verərək maliyyə azadlığını təmin etməkləri layihə çərçivəsində nəzərdə tutulan hədəflərdən biridir. Bununla belə digər şəxslər kimlər ki, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin yerli orqanlarında (şəhər, rayon məşğulluq mərkəzlərində) işsiz və işaxtaran kimi qeydiyyata alınan və özünüməşğulluq fəaliyyətini qurmaq üçün potensial imkanlara malikdirlər, özünüməşğulluq proqramından faydalana bilərlər.
Özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində vətəndaşların layihədə iştirakının təmin edilməsi bir neçə mərhələlərdən sonra baş tutur. Belə ki, Nazirlik tərəfindən məşğulluq orqanlarında işsiz və işaxtaran kimi qeydiyyata alınan şəxslər sonradan biznesin təşkili ilə bağlı təlim kurslarına cəlb edilirlər. Uğurla təlim kurslarını bitirən və biznes planları uğurlu hesab edilən şəxslər sonradan ayrılan kvota çərçivəsində aktivlər ilə təmin edilir.
Bundan başqa onu da qeyd etmək gərəkdir ki, özünüməşğulluq proqramı beynəlxalq təcrübədə bir çox ölkələrdə tətbiq edilir və Azərbaycan da ən qabaqcıl təcrübələrin tətbiqi baxımından proqramın davamlı olaraq inkişaf etdirilməsini təmin edir. Hər bir ölkənin milli prioritetlərinə əsasən özünüməşğulluq proqramının tətbiq sahələri fərqlənir. Böyük Britaniyada tətbiq edilən özünəməşğulluq proqramının əsas xüsusiyyətlərindən biri odur ki, bu ölkədə özünüməşğulluq proqramı iştirakçıları az gəlirli təbəqə deyil, 50 yaş üzərində şəxslər və qadınlardır. Həmçinin, proqramın yayılma spektri əsasən innovativ sahələrdən ibarətdir. İspaniya modelində isə özünüməşğulluq iştirakçılarına verilən vəsaitlər hissə-
hissə davamlı olub, bu da öz növbəsində bizneslərin dayanıqlı maliyyə əldə etmələrinə gətirib çıxarıb.
Özünüməşğulluq proqramını həyata keçirən ölkələrdə müxtəlif prioritetlərin olması onların fəaliyyət dairəsinə və icra mexanizmlərinə təsir edib. Bu səbəbələrdən dolayı proqramın uğur səviyyəsi ölkələr üzrə dəyişir. Azərbaycanda keçirilən özünüməşğulluq proqramı digər ölkələr ilə müqayisədə uğur faizi yüksək olan layihələrdəndir. Şübhəsiz ki, bunun əsas səbəblərindən biri də dövlətin birbaşa dəstəyinin və özünüməşğulluq proqramının davamlı maliyyə dayanıqlığının olmasıdır. Həmçinin, proqram istehsal, emal, xidmət və kənd təsərrüfatı olmaqla geniş sahələri əhatə etməkdədir. Bu da öz növbəsində geniş kəsimdən olan insanların maraqlarını cəlb etməkdədir. Bütün bunlar isə Azərbaycanda keçirilən özünüməşğulluq proqramının gələcəkdə əhatə dairəsini genişləndirərək daha da inkişaf edəcəyini deməyə əsas verir.

The self-employment program, initiated upon the Decree “On Additional Measures to Ensure the Self-Employment of the Population” of President of the Republic of Azerbaijan dated April 7, 2016, continues successfully. To assist low-income families to establish or develop their farms, under this program, the State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan supports low-income families by providing goods, materials, and other property in kind (without cash) directly to the families at public expense.
In accordance with the submitted business plan, families are provided with production or service equipment. The self-employment program implemented in our country aims at the development of micro and small entrepreneurship and the formation of the family budget at the expense of sustainable sources of income.
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication also cooperates with the State Employment Agency through involving innovative projects in the self-employment program. Innovative projects and business plans that are submitted to the Center’s Enterprise Azerbaijan portal are then presented to the State Employment Agency.
Benefits and assistance provided to socially vulnerable people are directed to ensuring their employment in the labor market. One of the most significant moments here is that by providing assets mainly to vulnerable people and low-income families, they are directed to more sustainable and profitable business spheres. The main goal is to liberate these people from dependence on assistance and ensure their long-term financial stability by promoting self-employment.
The preference in the distribution of the self-employment program is given to vulnerable parts of the population and low-income groups. According to the legislation, while implementing the self-employment of the unemployed, the preference is given to recipients of targeted state social assistance, persons with disabilities, including children under 18 with disabilities, those registered as unemployed for more than a year, persons that have less than two years until retirement age, and unemployed persons released from prisons. One of the targets is to help people from the mentioned groups to start their business within the self-employment program and ensure their financial independence. Thus, other people who registered with the local offices of the State Employment Agency (city, region employment centers) as unemployed and job seekers and have the potential to build self-employed activity, can benefit from the program.
Ensuring the participation of citizens in the project within the self-employment program takes place after several stages. So, people registered by the Ministry with the employment agencies as unemployed and job seekers are then involved in training courses on business organization. Individuals who complete training courses and whose business plans are considered successful are subsequently provided with assets within the allocated quota.
Besides, it is significant to mention that self-employment is applied in many countries, and Azerbaijan ensures the sustainable development of the program in terms of applying best practices. The scope of the self-employment program differs by the national priorities of each country. One of the main features of the self-employment program in the UK is that the participants in the self-employment program in this country are not low-income people, but individuals and women over 50 years old. Also, the scope of the program is mainly innovative. In the Spanish model, the funds provided to self-employed participants were partially sustainable, which in turn led businesses to obtain sustainable financing.
Different priorities in the countries implementing the self-employment program have affected their scope and implementation mechanisms. That is why the success rate of the program varies from country to country. The self-employment program in Azerbaijan is one of the most successful projects in comparison with other countries. Undoubtedly, one of the main reasons for this is the direct financial support of the state and the sustainable financial sustainability of the self-employment program. At the same time, the program covers many spheres, including production, processing, service, and agriculture, which, in its turn attract the interest of a wide range of people. All this suggests that the self-employment program in Azerbaijan will further expand its scope in the future.